Blog

Etap przejściowy zdjęcie nr 2
29.12.2020

Studnia drągów startowych

W artykule znajdziesz:

Studnia drągów startowych

Etap przejściowy zdjęcie nr 3
Studnia drągów startowych

Z poziomu dna studni wykonana jest studnia drągów startowych o średnicy wewnętrznej 1,85 m i głębokości około 40 m. Obiekt zlokalizowany jest na terenie objętym eksploatacją górniczą, a grunt jest bardzo różnorodny. Próbne pompowanie wykazało, że napływ wody gruntowej jest niewielki, co pozwoliło na prowadzenie robót „na sucho”, przy zastosowaniu pompowania wody ze studni. Przyjęte dylatacje w ścianach studni oraz na połączeniu obudowy drągów startowych z dnem studni, zostały podyktowane warunkami geologiczno-górniczymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sytuacja urządzenia, które zostało zlokalizowane w nowo projektowanej hali stalowni, a przekrój pionowy tego urządzenia. Jest to urządzenie ośmiożyłowe, o przekroju odlewanych kęsów 165×165 mm, a jego zdolność produkcyjna wynosi 280 000 T/rok.

Jezdnia podsuwnicowa suwnicy lejniczej w hali ciągłego odlewania znajduje się na poziomie +17 m, a zalewanie krystalizatorów płynną stalą odbywa się na poziomie +7,75 m. W ten sposób część urządzenia znajduje się nad poziomem podłogi hali, a studnia obudowy podziemnej jest odpowiednio płytsza. Głębokość studni wynosi około 21 m, a średnica wewnętrzna 24 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Studnia podzielona jest na 5 kondygnacji. Stropy opierają się na płaszczu studni oraz na dwóch słupach opartych na dnie studni. Konstrukcje nadziemnej obudowy urządzeń oraz stropów studni i konstrukcji podpierającej sfropy (słupy) wykonano jako stalowe. Stropy na poziomach +7,75 m i na poziomie podłogi hali stanowią płyty żelbetowe na belkach stalowych (uprawnienia budowlane).

Z poziomu dna studni wyprowadzono w głąb dwie studnie pomocnicze drągów startowych do głębokości ok. 40 m, o średnicach wewnętrznych 1,8 m. Woda gruntowa występuje w piaskach zalegających na warstwach nieprzepuszczalnych iłów, które rozpoczynają się od poziomu - 4,0 metrów. Zwierciadło wody gruntowej znajduje
Różnice w konstrukcjach studni wynikają z pewnych różnic w rozwiązaniach technologicznych obu urządzeń oraz z różnych warunków gruntowych. Wspólna natomiast jest ogólna koncepcja rozwiązania żelbetowej studni oraz sposób jej wykonania (program egzamin ustny).

Fazy wykonania studni

Urządzenie do ciągłego odlewania stali wraz z obudową jest jednym z obiektów wchodzących w skład całego procesu technologicznego. W związku z tym do studni podłączonych jest cały szereg kanałów na różnego rodzaju instalacje. Kanały te prowadzone są pod poziomem podłogi hali i przecinają płaszcz studni w różnych miejscach na jej obwodzie, ale w przybliżeniu na jednakowej głębokości. Wskutek tego płaszcz tej części studni nie stanowi zamkniętego pierścienia mogącego skutecznie przenieść parcie ziemi.

Z tego względu dla górnej części studni przyjęto nieco inny schemat statyczny ustroju nośnego niż dla pozostałej części studni (opinie o programie). Elementami nośnymi części górnej są dwa pierścienie, na których opiera się płaszcz studni. Pierścienie są usztywnione żebrami pionowymi, które są równocześnie żebrami płaszcza studni. W ten sposób odcinki płaszcza są powłokami o powierzchniach walcowych podpartymi na czterech bokach. Od poziomu dolnego pierścienia w dół ściany studni są wykonane jako płaszcz cylindryczny (segregator aktów prawnych).

Roboty wykonywane są w sposób następujący: górna część studni do poziomu dolnego pierścienia wykonywana jest w wykopie szerokoprzestrzennym. Wykop służy równocześnie jako forma dla zewnętrznej pobocznicy pierścienia. Niższa część płaszcza studni wykonywana jest segmentami przez podkopywanie gruntu i stopniowe betonowanie poszczególnych segmentów, o wysokości 2-3 m oraz długości po obwodzie ok 10 m. Na danym poziomie wykonywane są segmenty naprzeciwległe.

Po wykonaniu całego pierścienia o wysokości jednego segmentu można przystąpić do wykonania pierścienia niższego poziomu (promocja 3 w 1). Dla połączenia poszczególnych pierścieni ze sobą z każdego pierścienia wystają wkładki zbrojenia pionowego dla połączenia z niższym pierścieniem. Wkładki te zagina się do wnętrza studni i zasypuje warstwą piasku. Po wykonaniu niższego pierścienia wkładki odgina się z powrotem do pozycji pionowej i zabetonowuje razem z tym pierścieniem.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Etap przejściowy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Etap przejściowy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Etap przejściowy zdjęcie nr 8 Etap przejściowy zdjęcie nr 9 Etap przejściowy zdjęcie nr 10
Etap przejściowy zdjęcie nr 11
Etap przejściowy zdjęcie nr 12 Etap przejściowy zdjęcie nr 13 Etap przejściowy zdjęcie nr 14
Etap przejściowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Etap przejściowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Etap przejściowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami