Blog
Stwardnienie betonu
W artykule znajdziesz:
Stwardnienie betonu
Po stwardnieniu betonu (w ciągu jednej doby przy ciepłej pogodzie) ściągacze wyjmuje się i deskowanie podnosi cokolwiek do góry (w celu zabetonowania następnej warstwy) albo zdejmuje się je i nie rozbierając przenosi na dalszy odcinek ściany. Deskowanie o innej konstrukcji. Płyty z desek 25 mm wzmocnione są wzdłuż obwodu łatami 50 x 50 mm i połączone za pomocą rozporek i ściągaczy z listew o wymiarach 40 x 80 mm. Odstępy zarówno między rozporkami, jak i ściągaczami wynoszą 1,5 m.
Najprostszym odeskowaniem otworów w ścianach jest rama prostokątna. Ten rodzaj deskowania pozwala na wykończenie ościeży i spodu nadproża (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zaleca się ustawianie ram deskowania od wodzie ścian i zorganizowanie robót w następującej kolejności. W pierwszym okresie ustawia się deskowanie, w drugim - układa masę betonową. Wysokość deskowań powinna zapewniać możność betonowania ściany od nadproża dolnego otworu do podokiennika górnego otworu bez przesuwania deskowania w kierunku pionowym (uprawnienia budowlane).
Belki stropowe należy układać podczas betonowania ścian, przy czym powierzchnia górnej warstwy betonu powinna znajdować się w poziomie górnej płaszczyzny belek. Po zakończeniu betonowania jednej kondygnacji wykonuje się montaż deskowania ścian następnej kondygnacji i równocześnie układa strop między kondygnacjami. Strop międzykondygnacjowy wykorzystuje się jako pomost roboczy przy betonowaniu ścian górnej kondygnacji, unikając przez to rusztowań zewnętrznych.
Deskowanie nadproży podpiera się stojakami, ustawionymi przy ościeżach ściany. Przy szerokości otworów większych niż 1,6 m ustawia się również stojaki pośrednie.
W razie odkształcenia deskowania podczas betonowania należy je naprostować przed rozpoczęciem wiązania betonu, tj. nie później niż w ciągu 2 godzin po jego ułożeniu. Po tym czasie poprawianie deskowania jest niedopuszczalne. Przed betonowaniem deskowanie należy dobrze zmoczyć wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowanie z płyt inwentaryzowanych
W przypadkach dysponowania dźwigami wygodniej jest stosować deskowanie z płyt o dużych rozmiarach o wysokości równej wysokości kondygnacji. Płyty składają się ze sztywnego szkieletu drewnianego, obitego obustronnie ostruganymi deskami grubości 25 mm, połączonymi na wpusty. Przy zastosowaniu deskowania płytowego o wysokości kondygnacji uzyskuje się zmniejszenie pracochłonności robót i skrócenie cyklu betonowania (program egzamin ustny). Inwentaryzowane płyty wykonuje się w warsztacie stolarsko-ciesielskim.
Przy ustawianiu deskowania od razu na wysokość kondygnacji mocuje się do płyt wewnętrznych ościeżnice okienne i drzwiowe wraz ze skrzydłami.
W razie braku gotowych ram okiennych i drzwiowych ustawia się je po zabetonowaniu ścian. W celu umocowania ościeżnic okiennych i drzwiowych należy założyć drewniane klocki impregnowane (opinie o programie).
Deskowanie z płyt inwentaryzowanych na wysokość kondygnacji (z ramami okiennymi i drzwiowymi) jest korzystniejsze od deskowania podnoszonego w miarę postępu betonowania warstwami. Ściany po rozdeskowaniu mają osadzone okna i drzwi i nie wymagają dodatkowych robót do ustawiania stolarki. Roz- deskowanie przebiega łatwo i szybko; powierzchnie ścian budynku są równe i dobrze nadają się do dalszych prac tynkarskich i wykończeniowych (segregator aktów prawnych).
Znacznie lżejsze od deskowań inwentaryzowanych są formy wykonane również na wysokość kondygnacji, składające się ze szkieletu metalowego obciągniętego siatką. Wymiary oczek siatki nie powinny być większe od wymiarów drobnych ziaren kruszywa. Przez oczka siatki łatwo jest sprawdzać jakość ułożonej masy betonowej. Dzięki małej zawartości zaczynu cementowego masa betonowa nie wycieka przez siatkę (promocja 3 w 1).
Przy dostarczaniu masy betonowej w pojemnikach należy ja wyładowywać za pomocą pochylni lub rynien, aby uniknąć zagęszczenia betonu przy spadaniu z wysokości. Mieszanka betonowa powinna być ułożona w ciągu 30 min po jej przygotowaniu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32