Blog
Substancje radioaktywne
W artykule znajdziesz:
Drugi typ sondy wbijanej stanowi sonda stożkowa lub krzyżakowa. Składa się ona z końcówki w postaci stożka lub krzyżaka, kompletu żerdzi i młota o ciężarze 22 kG opadającego z wysokości 25 cm. Miarę oporu gruntu stanowi liczba uderzeń miota potrzebna do wbicia sondy na głębokość 10 cm. Sondy tego typu umożliwiają ustalenie stopnia zagęszczenia gruntów sypkich, a sonda z końcówką krzyżakową również wytrzymałość słabych gruntów na ścinanie. Przy badaniu stanu zagęszczenia otrzymuje się obraz ciągły (program uprawnienia budowlane na komputer).
Substancje radioaktywne są pierwiastkami lub izotopami promieniotwórczymi, tj. takimi, które emitując promieniowanie a, (i lub y, ulegają przy tym rozpadowi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Promieniowanie a. Emisja a jest promieniowaniem korpuskularnym, polegającym na wyrzucaniu przez jądro atomowe jąder helu, złożonych z dwu. protonów i dwu neutronów (dwa elementarne ładunki dodatnie). Po wyrzuceniu cząstki a atom ma obniżoną liczbę atomową o 2 (staje się innym pierwiastkiem), a liczbą masową o 4. Ponieważ cząstki a posiadają małą prędkość, to mimo dużej masy przenikliwość ich jest bardzo nieznaczna. Są one absorbowane całkowicie przez kartkę papieru (uprawnienia budowlane).
Promieniowanie fi. Promieniowanie (i jest również promieniowaniem korpuskularnym polegającym na emisji elektronów. Po wypromieniowaniu cząstki fi liczba atomowa wzrasta o 1 a masowa nie ulega zmianie. Elektrony, cząstki masie kilka tysięcy razy niniejszej od cząstki a, przy podobnej energii, posiadają bardzo dużą szybkość, porównywalną z prędkością światła, więc mają dużą przenikliwość. Promieniowanie jest absorbowane całkowicie w 12 mm płytce szkła organicznego (program egzamin ustny).
Promieniowanie
Promieniowanie y. Promieniowanie y jest promieniowaniem typu elektromagnetycznego, podobnie jak rentgenowskie, lecz o krótszej długości fali (opinie o programie). Prędkość rozchodzenia się kwantów y jest równa prędkości światła. Przenikliwość tego promieniowania jest bardzo duża i dlatego źródła emitujące kwanty y znalazły największe zastosowanie w technice radiometrycznej. Przy przenikaniu strumienia kwantów y przez przesłonę materialną poszczególne kwanty mogą ulegać wielokrotnym rodzajom rozproszenia: jak fotoefekt, tworzenie par cząstek elementarnych (elektron-pozyton) oraz najczęstsze, rozproszenie comptonowskie. Największe prawdopodobieństwo tego ostatniego zjawiska jest uwarunkowane stosowaniem źródeł promieniotwórczych o odpowiedniej energii (0,5-2,0 MeV).
Osłony do pracy ze źródłami emitującymi kwanty y wymagają grubości kilku do kilkunastu cm ołowiu w zależności od energii i aktywności. Promieniowanie neutronowe (segregator aktów prawnych). Nie istnieją naturalne pierwiastki emitujące promieniowanie neutronowe. W celu uzyskania źródła, wysyłającego strumień neutronów, wykorzystywane są reakcje jądrowe polegające na oddziaływaniu cząstki a na np. beryl, który przechodzi w węgiel, wysyłając neutron w myśl formuły Izotopem emitującym cząstki (^(Ha) może być rad (trwałe źródło lecz drogie obarczone promieniowaniem towarzyszącym y o dużej energii), polon (źródło bardzo nietrwałe), względnie pluton (najwygodniejszy gdyż stanowi źródło trwałe i o małej emisji kwantów y).
Stosowana aparatura. Aparatura do pomiaru gęstości składa się z uniwersalnego przelicznika polowego z zasilaczem akumulatorowym oraz sond pomiarowych. Impulsy rejestrowane przez licznik GM (Typu BOB-33 lub STS-5) wzmocnione w sondzie przez urządzenie wzmacniające (przedwzmacniacz) zostają przesyłane kablem koncentrycznym do przelicznika, gdzie są rejestrowane na dekatronach (lampy liczące) i numeratorze mechanicznym. Zasilacz akumulatorowy jest wyposażony w prostownik do ładowania akumulatora 6V. Szczegółowy opis techniki badań i aparatury podano w pracach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32