Blog
Suszenie i ogrzewanie powierzchni
W artykule znajdziesz:
W temperaturach ujemnych konieczne jest osuszenie i ogrzanie podłoża, np. za pomocą agregatów grzewczych. Suszenie i ogrzewanie powierzchni pionowych można prowadzić stosując bezpośredni nadmuch gorących gazów. Powierzchnie poziome należy suszyć przy zastosowaniu systemu pokryw blaszanych, zgodnie ze wskazówkami. Suszenie i ogrzewanie podłoża wykonuje się stopniowo. Wielkość ogrzewanej powierzchni zależy od rodzaju zastosowanego agregatu grzewczego. Na czas ogrzewania ma również duży wpływ temperatura otoczenia. Proces ten można uważać za zakończony, jeżeli przy dotknięciu podłoża ręką nie wyczuwa się wilgoci, a powierzchnia betonu nie ziębi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Osuszane partie podłoża należy natychmiast gruntować, nakładając roztwór za pomocą miękkiej szczotki dekarskiej i starannie wcierając go w podłoże. Jeżeli powierzchnie są poziome, to nie można stosować zbyt dużych ilości roztworu gruntującego, aby nie dopuścić do tworzenia się kałuż tego materiału. Po zagruntowaniu podłoże powinno schnąć przez 12-24 godzin, tak aby przy lekkim dotknięciu nie brudziło ręki (czas schnięcia zależy od warunków atmosferycznych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Czas schnięcia podłoża zagruntowanego roztworem asfaltowym można skrócić do kilkunastu minut, osuszając je ciepłym powietrzem, pobieranym z agregatu grzewczego. Nie wolno suszyć zagruntowanych podłoży agregatami płomieniowymi, np. Pulsopylem. Jeśli w dokumentacji przewidziano wykonanie izolacji przeciwwilgociowych smołowych, podłoże nie wymaga wcześniejszego gruntowania (uprawnienia budowlane).
Izolacje powłokowe asfaltowe należy wykonywać z lepiku asfaltowego bez wypełniaczy, stosowanego na gorąco. W temperaturze do 0°C dopuszcza się wykonywanie powłok asfaltowych bez dodatkowego ogrzewania podłoża. W temperaturach poniżej 0°C podłoże należy podgrzewać. Lepik podgrzany do temperatury 180°C należy dostarczać na miejsce wykonywania robót w wiadrach umieszczonych w termosach. Wiadra aż do chwili zużycia lepiku powinny pozostawać w termosach dla zmniejszenia strat ciepła (program egzamin ustny).
Lepik należy nanosić na podłoże szczotkami dekarskimi, rozprowadzając go warstwą grubości 1,5-2 mm. Powierzchnię warstwy lepiku należy natychmiast wygładzić za pomocą metalowej packi, równocześnie ogrzewając ją muskającym płomieniem benzynowej lampy lutowniczej (opinie o programie).
Powłoka asfaltowa
Po wykonaniu i wygładzeniu pierwszej warstwy powłoki należy szybko nanieść drugą warstwę lepiku i jej powierzchnię również wygładzić w podany wyżej sposób. Łączna grubość powłoki asfaltowej z lepiku powinna wynosić 3-4 mm. Nie należy używać lepiku, którego temperatura spadła poniżej 120°C. Krzepnący lepik należy powtórnie podgrzać, po czym można go stosować ponownie (segregator aktów prawnych).
Powłoka asfaltowa po wykonaniu nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Jeśli stanowi ona izolację pionową ścian podziemnych, należy chronić ją przed gwałtownymi uderzeniami, np. kamieni czy twardych przedmiotów, aby nie została uszkodzona. Powłoka asfaltowa w ujemnych temperaturach jest bowiem stosunkowo krucha i łatwo pęka. Wykopy należy zasypywać ziemią w stanie sypkim, nie może być grudek i kamieni.
Izolacje powłokowe smołowe należy wykonywać z lepiku smołowego bez wypełniaczy. Podłoża pod powłoki smołowe nie wymagają oddzielnego gruntowania. Za grunt uważa się pierwszą warstwę powłoki smołowej. Powłoki te należy nakładać na czyste i suche podłoże betonowe lub na gładź cementową, przygotowane zgodnie ze wskazówkami.
Warunki i sposób wykonywania powłok smołowych w zimie są podobne jak dla powłok asfaltowych, z tym że lepik smołowy należy podgrzewać do temperatury ok. 150°C. Po obniżeniu się temperatury lepiku do 100°C wymaga on powtórnego podgrzania (promocja 3 w 1).
W warunkach zimowych ogranicza się wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych papowych do izolacji poziomych fundamentów, ścian itp., układanych luzem lub częściowo przyklejonych do podłoża w celu zabezpieczenia przed przesuwaniem papy w toku dalszych prac budowlanych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32