Blog

Kolejność prac zdjęcie nr 2
17.05.2021

Suszenie wyrobów

W artykule znajdziesz:

Suszenie wyrobów

Kolejność prac zdjęcie nr 3
Suszenie wyrobów

Surówkę uformowaną sposobem plastycznym lub półsuchym należy przed umieszczeniem w piecu wysuszyć w celu obniżenia zawartości wilgoci do ok. 9% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Suszenie surówki odbywać się może na powietrzu lub w szopach zwanych suszarniami naturalnymi. Jest to tzw. suszenie naturalne, które stosuje się tylko w cieplejszych porach roku. Trwa ono nieraz kilkanaście dni w zależności od pogody i wymaga ponadto dużej przestrzeni.

W celu uniezależnienia się od sezonowości robót stosowane jest suszenie w suszarniach sztucznych, ogrzewanych i przewietrzanych. Suszenie jest dostosowane do rodzaju gliny i wyrobów. Poza tym w suszarni zmienia się względną wilgotność i temperaturę powietrza oraz przewietrzanie. W nowszych typach tych suszarń, tzw. tunelowych wózki z surówką przesuwane są przez różne strefy temperatury i wilgotności.
Często stosowane są suszarnie wielokomorowe, w których każdą komorę wypełnia się surówką. Proces suszenia zachodzi kolejno.
Wypalanie surówki. Wypał surówki przeprowadza się w różnych temperaturach i w piecach różnego typu w zależności od własności gliny i rodzaju wyrobów ceramicznych.
Rozróżniamy dwa zasadnicze typy pieców: piec kręgowy, skonstruowany po raz pierwszy w roku 1858 przez Hoffmanna i piec tunelowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W piecach tunelowych wózki załadowane surówką wysuszoną przesuwane są stopniowo przez poszczególne strefy pieca. Najpierw z surówki wydziela się pozostała w niej wilgoć, następnie surówka zostaje podgrzana, a w części środkowej pieca (strefa najgorętsza) zostaje wypalona. Przechodząc dalej ku wylotowi stopniowo stygnie i wreszcie po wyjściu z pieca, jako produkt wypalony, jest zdejmowana z wózków. W piecu kręgowym, zwanym piecem hoffmanowskim, surówkę układa się w kanale przegrodzonym papierem na komory, w których pozostaje aż do końca wypału. Strefa najwyższej temperatury stopniowo przesuwa się z komory do komory dzięki odpowiedniemu zasypywaniu paliwa. Piece kręgowe są stosunkowo łatwe w budowie, lecz trudne w eksploatacji ze względu na niemożność zmechanizowania załadunku i wyładunku wyrobów, poza tym wymagają stosunkowo dużej ilości opału (uprawnienia budowlane).

Sortowanie wyrobów ceramicznych

Sortowanie wyrobów ceramicznych po wypale. Ze względu na trudności uzyskania podczas wypału jednakowej temperatury w całej masie wypalonego materiału wyroby są w różnym stopniu wypalone.
Przy załadunku, podczas wypału oraz przy wyjmowaniu z pieca część wyrobów ulega uszkodzeniom mechanicznym lub deformacjom (program egzamin ustny).

Z tego też względu uzyskane z wypału wyroby poddaje się sortowaniu uwzględniając stopień wypału (właściwy wypał, niedopał, materiał spalony lub stopiony i wygląd zewnętrzny). Sortowanie gotowego produktu odbywa się wg wymagań technicznych ustalonych w normach państwowych.
Posortowany materiał przewozi się na skład lub bezpośrednio ładuje na środki transportowe (opinie o programie).
Wyroby ceramiczne tego typu jak cegła, bloki i rury magazynuje się na powietrzu w stosach lub pojemnikach. Wyroby drobne, cenniejsze, magazynuje się w pomieszczeniach zamkniętych. Cenne wyroby, np. płyty licowe i detale architektoniczne, przechowuje się w składach w odpowiednim opakowaniu.

Najważniejsze rodzaje masowych wyrobów ceramicznych budowlanych (wg prof. Żenczykowskiego) są następujące: cegły budowlane, dachówki, płyty i płytki do licowania, klinkier drogowy i podłogowy (segregator aktów prawnych).
Cegły budowlane możemy podzielić na:
Cegły zwykłe. Klasyfikacja i przeznaczenie wg PN-53/B-12001. Wymiary cegły 250 x 120 x 65 mm.
Cegły sitówki. Sąto cegły zwykłych wymiarów, zawierające znaczną ilość równomiernie rozłożonych kanalików prostopadłych do podstaw.

Cegły porowate. Są to cegły wypalone z gliny z domieszkami trocin, miału węglowego lub proszku torfowego, po spaleniu których pozostają pory (promocja 3 w 1).
Cegły dziurawki (drążone). Są to cegły z kilkoma otworami przelotowymi podłużnymi lub poprzecznymi z masy możliwie plastycznej, formowane na prasach pasmowych zaopatrzonych w odpowiednie wylotniki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kolejność prac zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kolejność prac zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kolejność prac zdjęcie nr 8 Kolejność prac zdjęcie nr 9 Kolejność prac zdjęcie nr 10
Kolejność prac zdjęcie nr 11
Kolejność prac zdjęcie nr 12 Kolejność prac zdjęcie nr 13 Kolejność prac zdjęcie nr 14
Kolejność prac zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kolejność prac zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kolejność prac zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami