Blog

Dobór uziarnienia zdjęcie nr 2
14.11.2021

Suwnice

W artykule znajdziesz:

Suwnice

Dobór uziarnienia zdjęcie nr 3
Suwnice

W dużych wytwórniach instaluje się na jednej jezdni kilka suwnic, dzięki czemu może być podnoszony element o masie równej udźwigowi dwóch suwnic. Do wykonania większych i cięższych zespołów, przekraczających udźwigi suwnic warsztatowych, organizuje się specjalne środki transportowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poziom jezdni podsuwnicowych wynosi odpowiednio: w halach przygotowania produkcji i obróbki części  6-8 m, w halach montażowych 8H-12 m.

Ze względu na technologię prac warsztatowych większe elementy wysyłkowe konstrukcji dzieli się na podzespoły technologiczne. Podział na podzespoły ustala się w założeniu stworzenia najkorzystniejszych warunków do zachowania wymiarów zespołu zgodnie z wymaganiami projektu. W szczególności chodzi o uzyskanie dogodnych warunków do pracy spawaczom przy wykonywaniu spoin oraz o opanowanie deformacji spawalniczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podział konstrukcji na podzespoły technologiczne przeprowadza technolog wytwórni, ustalając sposoby przygotowania części i kolejność ich łączenia. Jednak możliwość podziału konstrukcji na podzespoły powinna być przewidziana już przy opracowywaniu projektu warsztatowego konstrukcji.

W konstrukcjach lub urządzeniach do składania luźnych części muszą być przewidziane pomocnicze uchwyty, służące do przytrzymania części we właściwym położeniu. W przypadku mniejszych podzespołów po złożeniu części łączy się je wprost spoinami sczepnymi (uprawnienia budowlane). Do spawania podzespół ustawia się w dogodne położenie do wykonania spoin. Kolejność wykonywania spoin i parametry spawania określone są w planach technologicznych spawania i w instrukcjach technologicznych. Mniejsze podzespoły są łatwiejsze do prowadzenia prac spawalniczych i do „sterowania” naprężeniami własnymi w celu zmniejszenia odkształceń. Łatwiejsze jest również łączenie podzespołów w większe zespoły, jeżeli do ich połączenia pozostaje mała ilość spoin. Ma to istotny wpływ na zmniejszenie wielkości pozostałych odkształceń konstrukcji w końcowej fazie produkcji (program egzamin ustny).

Składanie luźnych części

W pracach obejmujących składanie części i podzespołów musi być ustalona baza wyjściowa do połączenia z innymi zespołami, względem której wyznaczone zostają położenia wszystkich części i wymiary (opinie o programie). Prawidłowe wyznaczenie baz wiąże się z właściwym zwymiarowaniem elementu konstrukcji na rysunku warsztatowym, z oznaczeniem na nim wymiarów podstawowych w nawiązaniu do osi i poziomów, oraz z przewidywaną możliwością zniwelowania odchyłek wykonania. Bazami wyjściowymi w podzespole są krawędzie elementów w przekroju poprzecznym, końcówki do dalszych połączeń lub styków z innymi zespołami, płaszczyzny płyt oporowych, osie grupy otworów itp. W przypadkach gdy wymagane są znacznie większe dokładności od możliwych do uzyskania przy zwykle stosowanych metodach produkcyjnych, do operacji składania części i podzespołów włącza się dokładne pomiary jako dodatkową operację technologiczną.

Sposoby przeprowadzania pomiarów i ich analiza stanowią rozdział opracowań technologicznych (segregator aktów prawnych).
Składanie luźnych części w podzespoły o prostych formach wykonuje się na stelażach lub płytach montażowych. Części układa się w ogranicznikach i przytrzymuje uchwytami mechanicznymi lub bezpośrednio spoinami. Podzespoły o bardziej złożonych formach, przy wymaganiu większych dokładności wykonania, składa się w urządzeniach pomocniczych, projektowanych i wykonywanych dla potrzeb technologicznych. Urządzenia pomocnicze dla konstrukcji stalowych budowlanych są stosunkowo proste i ich koszt jest mały. W niektórych przypadkach w celu prowizorycznego łączenia części wykonuje się pomocnicze otwory dla śrub montażowych.

Natomiast urządzenia pomocnicze do składania zespołów konstrukcji, dla których wymagana jest większa dokładność wymiarowa lub pełna zamienność, mogą być bardzo kosztowne. Duża ilość oprzyrządowania technologicznego opłaca się tylko w produkcji elementów powtarzalnych, produkowanych w liniach produkcyjnych seryjnie lub masowo.

Pomocniczymi urządzeniami w pracach scaleniowych są różnego rodzaju uchwyty i siłowniki pneumatyczne lub hydrauliczne (promocja 3 w 1). Za pomocą urządzeń wywiera się siły na składane części, doprowadzając je do styku (z potrzebną dokładnością).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dobór uziarnienia zdjęcie nr 8 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 9 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 10
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 11
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 12 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 13 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 14
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami