Blog

11.04.2022

Światła okrętowe

W artykule znajdziesz:

Światła okrętowe

Światła okrętowe - system świateł widocznych z zewnątrz, stosowanych w żegludze morskiej w czasie od zachodu do wschodu słońca, a także w warunkach ograniczonej widoczności; system ś. o. obejmuje światła obowiązujące wg przepisów Międzynarodowego Prawa Drogi Morskiej, do których należą ś. pozycyjne i ś. szczególne oraz inne światła światła oświetleniowe - światła przeznaczone do oświetlania drogi lub otoczenia pojazdu (ś. o. zewnętrzne) albo do oświetlania wnętrza pojazdu (ś. o. wewnętrzne ) światła podejścia - toin. układ świateł lotniskowych rozmieszczonych w strefie podejścia (na przedłużeniu pasów startowych), które przy lądowaniu w nocy pozwalają pilotowi określić położenie samolotu względem drogi lądowania oraz ocenić kąt pochylenia ścieżki schodzenia światła postojowe - światła przeznaczone do sygnalizowania obecności pojazdu podczas jego postoju (program uprawnienia budowlane na komputer).

Światła pozycyjne - światła przeznaczone do sygnalizowania obecności pojazdu oraz umożliwiające ocenę jego szerokości światła pozycyjne - światła, które musi mieć każdy statek powietrzny lecący lub manewrujący na ziemi w nocy; ś. p. samolotu są czerwone na lewym skrzydle, zielone na prawym skrzydle, białe - na ogonie; kat widoczności każdego ze ś.p. wynosi 120“ światła pozycyjne’ - światła okrętowe oznaczające obecność statku oraz jego przybliżony kurs względem pozycji obserwatora światła progowe - światła umieszczone poprzecznie do kierunku lądowania bezpośrednio przed progiem drogi startowej lotniska światła przeciwmgłowe - światła przeznaczone do oświetlania drogi przed pojazdem w czasie mgły lub śnieżycy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Światła przeszkodowe - światła umieszczane w pobliżu lotnisk na obiektach wysokich mogących być przeszkodami dla ruchu lotniczego światła sygnałowe - światła przeznaczone do sygnalizowania obecności pojazdu i zamierzonych zmian kierunku ruchu lub do sygnalizowania kierowcy o stanie poszczególnych mechanizmów (ś. s. wewnętrzne)  światło - wewnętrzna szerokość lub wysokość otworu, kanału itp. (uprawnienia budowlane).

Światło błyskowe

Światło błyskowe - światło rytmiczne o wiązce obracającej się lub którego źródło jest zasłaniane w regularnych odstępach i którego czas świecenia (rzędu ułamka sekundy) jest znacznie krótszy niż czas ciemności światło kodowe - światło przerywane, rytmiczne lub nierytmiczne, o charakterystycznych grupach błysków umożliwiających jego identyfikację światło migające - światło rytmiczne o czasach świecenia równych mniej więcej czasom ciemności, które zaświeca się co najmniej 60 razy na minutę światło monochromatyczne - światło o jednej tylko długości fali (program egzamin ustny).

Światło Moora - światło wytwarzane w wysokonapięciowej lampie wyładowczej, wypełnionej azotem albo dwutlenkiem węgla; lampa wypełniona azotem wysyła światło złoto-żółte, a dwutlenkiem węgla - czysto białe światło mostu - odległość między przyczółkami w świetle, tj. po odjęciu grubości filarów światło mrugające - światło rytmiczne, którego czas świecenia jest znacznie dłuższy niż czas ciemności (opinie o programie).

Światło stałe - światło, którego charakterystyka świetlna pozostaje stała dla obserwatora nie zmieniającego położenia względem tego światła światło zodiakalne - astr. słabo świecący stożek, który można obserwować na tle nocnego nieba głównie przed wschodem lub po zachodzie Słońca w okolicach gwiazdozbiorów Zodiaku, tj. wzdłuż ekliptyki; dobrze widoczne z okolic podzwrotnikowych Ziemi; zjawisko to spowodowane jest odbijaniem się i rozpraszaniem światła słonecznego od okrążających Słońce w płaszczyźnie ekliptyki meteorów i mikrometeorów światłochron - składana osłona matówki aparatu lustrzanego (segregator aktów prawnych).

Światłoczułość - zdolność substancji do ulegania zmianom chemicznym pod wpływem światła; w fotografii ilościową miarą ś. jest odwrotność naświetlenia wywołującego w materiale fotograficznym określone zaczernienie świder piramidalny - świder wiertniczy udarowy, którego dolna część robocza jest zaostrzona w kształcie piramidy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami