Blog

21.12.2022

Świder łyżkowy

W artykule znajdziesz:

Świder łyżkowy

Świder łyżkowy (szapa) wykonuje się z rury wiertniczej o średnicy mniejszej o 1-2″ cd średnicy rur obsadowych, w których świder będzie pracować. Podłużne wycięcie, którego szerokość zależy od rodzaju przewiercanych gruntów (do sypkich węższe, do spoistych szersze), ma jedną krawędź lekko zagiętą do wewnątrz, drugą zaś zaostrzoną (program uprawnienia budowlane na komputer). Uzyskuje się przez to otwór nieco szerszy niż średnica świdra, co zapobiega ściskaniu świdra przez pęczniejące grunty oraz ułatwia wyciąganie go z otworu.

Od rodzaju przewiercanych gruntów zależy również rodzaj końcówki świdra. Świder łyżkowy z zakończeniem nadaje się do wszystkich gruntów, ponieważ jednak praca tym świdrem jest mało wydajna, stosuje się go tam tylko, gdzie inne świdry nie utrzymują urobku: w gruntach bardzo drobnych silnie nawodnionych mułkach oraz w gruntach zwartych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Świder ten służy również do czyszczenia dna otworu przed pobieraniem próbki o nienaruszonej strukturze, jeśli wiercono świdrem z zakończeniem spiralnym. Świder z zakończeniem spiralnym jest wydajny w gruntach piaszczystych wilgotnych oraz w twardoplastycznych i plastycznych gruntach spoistych. Przy wierceniu gruntów zwartych końcówka szybko się niszczy (wygina lub łamie). W gruntach plastycznych nie należy świdra zbytnio obciążać, gdyż wówczas nie wybiera on wszystkiego gruntu, lecz częściowo wyciska go na boki. Taki otwór szybko zmniejsza swoją średnicę, co utrudnia nie tylko wyciąganie świdra, lecz również opuszczanie go (uprawnienia budowlane).

Świdrem pracuje się przez powolne obracanie i w razie potrzeby dodatkowo go obciążając. Jeśli jednak ciężar samego przewodu wiertniczego jest zbyt duży i świder pracując grubym wiórem stawia zbyt duży opór przy obracaniu, reguluje się nacisk za pomocą wciągarki. Świder pracuje podobnie do korkociągu, tzn. wkręca się w grunt, a następnie przy wyciąganiu wycina w nim otwór o średnicy nieco większej niż średnica własna świdra. Po zbyt głębokim wkręceniu siła potrzebna do wyciągnięcia świdra z gruntu, może być tak duża, że albo przekroczy nośność wciągarki albo spowoduje awarię w otworze (program egzamin ustny).

Gwint zewnętrzny

Dlatego też podczas wiercenia należy co 20-30 cm podrywać świder do góry (dźwigarką na małym trybie) aż do ścięcia gruntu, co poznaje się po raptownym zmniejszeniu się oporu. Dłuto wykonuje się z jednego kawałka twardej stali. Koniec jest zaostrzony pod kątem około 80-90° i zahartowany. Zastosowanie dłuta w wierceniach badawczych ogranicza się jedynie do rozbijania większych kamieni. Dłuto umocowuje się na żerdziach, a jeśli żerdzie nie mogą być do tej pracy użyte na linie. Między dłutem a żerdziami czy liną umieszcza się obciążnik, który zwiększa ciężar narzędzia oraz chroni żerdzie tłumiąc wstrząsy przy uderzeniu o przeszkodę (opinie o programie).

Dłutem pracuje się uderzając narzędziem o dno otworu. Należy pamiętać, że rury obsadowe powinny być uprzednio podciągnięte do wysokości podnoszenia dłuta, gdyż inaczej może nastąpić poważne uszkodzenie buta rur. Rozbicie kamienia powinno nastąpić po kilku silnych uderzeniach. Długie dłutowanie niszczy strukturę gruntu, wobec czego jeśli zamierza się pobrać próbki nienaruszonej strukturze dłutowanie powinno być po kilku nieudanych próbach zaniechane (segregator aktów prawnych).

Sprzęt do pobierania próbek gruntu o nienaruszonej strukturze.W skład sprzętu wchodzą:

  • aparat do pobierania próbek gruntu,
  • żerdzie,
  • urządzenie do wciskania aparatu.

Najprostszym aparatem do pobierania próbek jest cienkościenny cylinder stalowy o długości co najmniej 30 cm średnicy 10 cm z jednego końca zaostrzony, a z drugiego zaś zaopatrzony w gwint zewnętrzny. Cylinder łączy się z żerdziami za pomocą łącznika redukcyjnego, w którym znajdują się otwory do odprowadzania z cylindra powietrza i wody podczas wciskania aparatu w grunt. Aparat taki można używać do pobierania próbek gruntów spoistych o niezbyt dużej plastyczności. Innych gruntów cylindrem nie da się pobrać, gdyż wysuną się z niego podczas wyciągania przewodu wiertniczego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami