Blog
Biuro przepustek
W artykule znajdziesz:
Biuro przepustek
Markownie mogą być również obsługiwane przez markarzy, którzy wydają znaczki idącym do pracy i przyjmują znaczki od wracających z pracy.
Pomieszczenia rewizji osobistej pracowników (program uprawnienia budowlane na komputer). W zakładach posiadających surowce, półfabrykaty lub fabrykaty dużej wartości, wymagające szczególnej ochrony, należy przy portierni przewidzieć pomieszczenie dla przeprowadzenia rewizji osobistej części pracowników (ok. 15%) wychodzących z zakładu.
Pomieszczenia dla rewizji projektuje się osobne dla kobiet i osobne dla mężczyzn - min. pow. 3 ma z ewentualnymi kabinami do ubierania się osób zrewidowanych i z przedsionkiem.
Pomieszczenie biura przepustek sytuowane jest obok portiera (jeden pracownik załatwia w ciągu 8 godzin, ok. 100 interesantów). Powierzchnia 4 m2 na jednego pracownika wydającego przepustki, ale nie mniej niż 6-7 m2 w przypadku biura przepustek bez poczekalni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poczekalnia dla interesantów. Powierzchnię poczekalni określa się na podstawie liczebności załogi (co najmniej ó m2).
Pomieszczenie pierwszej pomocy służy do udzielania doraźnej pomocy sanitarnej pracownikom zakładu, o ile nie ma ambulatorium lub innego punktu tego typu w pobliżu zakładu (uprawnienia budowlane).
Wagi wozowo-samochodowe. Przy portierniach mogą być sytuowane wagi wozowo-samochodowe. Ważenie pojazdu na wadze trwa 1,5-3 min., nie licząc czasu wjazdu względnie wtaczania i staczania wozu.
Obecnie produkowane wagi wozowo-samochodowe bezwyłącznikowe mają następujące wymiary: waga o nośności 15 t=0 pomost wagowy 600 x 260 cm waga o nośności 20 pomost wagowy 800 x 280 cm
Minimalny wymiar kabiny 3×4 m. Kabina powinna być tak oszklona aby zapewnić wagowemu dobrą widoczność na ważony wóz (program egzamin ustny).
Dla zakładów przemysłowych obejmujących duży teren, w których rozprowadzenie wartowników z wartowni na posterunki byłoby utrudnione ze względu na dużą odległość, należy przewidzieć podwartownie, złożone z sali ogólnej i pokoju dowódcy warty.
Stosowanie wartowni
Stosowanie wartowni straży przemysłowej wg typów - uzależnione jest od wielkości zakładu przemysłowego i od kategorii jego niebezpieczeństwa.
Wytyczne lokalizacji. Zaleca się sytuowanie w sąsiedztwie portierni, a w odniesieniu do typu I - nawet łącznie pod jednym dachem. Teren pod wartownię powinien mieć zapewniony łatwy dostęp z każdego miejsca, w którym może powstać zagrożenie (opinie o programie).
Teren i jego zagospodarowanie. Zagospodarowanie terenu przy wartowni powinno przewidzieć:
a) plan zbiórek - przed frontem budynku wartowni, przyjmując 10 m2 na 1 wartownika
b) miejsce postoju dla dwóch samochodów ciężarowych - przy drodze łączącej wartownię z całym terenem zakładu,
c) pasy zieleni izolacyjnej i dekoracyjnej.
Wartownia powinna mieć zapewnioną łączność z portiernią za pomocą najprostszych środków alarmowych lub sygnalizacji w przypadku zerwania łączności telefonicznej.
Wytyczne przestrzenne. Wielkości powierzchni pomieszczeń dla poszczególnych typów wartowni (segregator aktów prawnych).
Przykłady rozplanowania pomieszczeń wartowni straży przemysłowej.
W zależności od wielkości zakładu, jego położenia, powierzchni i kategorii niebezpieczeństwa pożarowego ustala się odpowiedni typ straży pożarnej, dla której należy przewidzieć właściwą wielkość.
Podział zakładowych straży pożarnych na 5 typów, ich liczebność oraz zasadnicze wyposażenie ustala Zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 15. 12. 1952 (Monitor Polski A-42 z 1952 r).
Ustalone podanym zarządzeniem typy straży pożarnych (promocja 3 w 1).
Podstawą dla określenia typu strażnicy dla poszczególnych zakładów jest typ straży ustalony orzeczeniem wojewódzkiego komendanta straży pożarnych, wydanym w trybie § 9 wyżej wymienionego zarządzenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32