Blog
Świeży żużel
W artykule znajdziesz:
Na jakość pospółki ma również duży wpływ ilość zanieczyszczeń: im mniej jest drobnych pyłów, mniej ciał obcych, w postaci np. ziemi, gruzu, muszli, korzeni itp., tym pospółka jest jakościowo lepsza. Przechowywanie i transport. Warunki przechowywania i transportu są takie same jak dla piasku. Określenie. Żużel paleniskowy jest produktem ubocznym powstającym podczas spalania węgla kamiennego, koksu lub węgla brunatnego w paleniskach kotłów centralnego ogrzewania, lokomotywach i innych. Żużel paleniskowy znany jest również w pewnych częściach kraju pod nazwą lesz lub hasz (program uprawnienia budowlane na komputer).
Właściwości. Żużel występuje w postaci bardziej lub mniej porowatych i spieczonych brył i grudek o różnej wielkości. Świeży żużel pochodzący bezpośrednio z paleniska ma barwę ciemnoszarą lub prawie czarną. Natomiast żużel zalegający przez długi okres czasu na wysypiskach, jakościowo lepszy, ma barwę czerwoną lub rudą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Popularność swą zawdzięcza głównie temu, że jest tani i łatwy do nabycia na terenie całego kraju. Po uszlachetnieniu jest pełnowartościowym materiałem budowlanym. Ujemną cechą żużla paleniskowego są znaczne zanieczyszczenia w postaci popiołu, cząstek niespalonego węgla, związków siarki i in. Zanieczyszczenia te w pewnych wypadkach dochodzą do 50%. Szkodliwe zanieczyszczenia występujące w żużlu paleniskowym powodują pęcznienie i rozsadzanie betonów. Niejednokrotnie zdarzają się wypadki pękania ścian i stropów, do budowy których użyto nieodpowiedniego żużla (uprawnienia budowlane).
Główną przyczyną rozkruszania się betonów jest powiększenie objętości cząsteczek niespalonego węgla w wilgotnym betonie. Zwłaszcza żużel pochodzący z węgla brunatnego lub płytkich pokładów węgla kamiennego zawiera duże ilości niespalonego węgla w postaci miału, który pod wpływem wilgoci rozsadza beton. Bardzo szkodliwym zanieczyszczeniem są związki siarki znajdujące się najczęściej w drobnych ziarnach żużla (program egzamin ustny).
Żużel paleniskowy
W żużlobetonie związki siarki łączą się ze składnikami cementu. W wyniku tej reakcji chemicznej powstają związki powodujące rozsadzanie betonów wskutek zwiększania objętości Zawartość siarki w żużlu powoduje niebezpieczeństwo zniszczenia prętów stalowych użytych do zbrojenia żużlobetonów. Z tych względów nie można używać żużla do betonów zbrojonych, nie mając pewności, że nie zawiera siarki (opinie o programie).
Żużel paleniskowy po usunięciu szkodliwych zanieczyszczeń jest dobrym materiałem budowlanym. Najbardziej odpowiedni do celów budowlanych jest żużel pochodzący z dużych zakładów przemysłowych, składowany przez kilka lat na hałdach. Zawiera on bardziej jednorodne i stałe składniki, a pod wpływem działania opadów i zmian temperatury stracił wiele szkodliwych zanieczyszczeń.
Z uwagi na właściwości izolacyjne najbardziej przydatny jest lekki żużel porowaty z małą ilością ziaren spieczonych. Zastosowanie. Żużla paleniskowego używa się do produkcji lekkich betonów oraz zasypek izolacyjnych. Najczęściej z betonu żużlowego produkuje się pustaki ścienne (segregator aktów prawnych).
Wymagania. Na jakość żużlobetonów ujemnie wpływa duża ilość -drobnych cząsteczek w postaci popiołu. Obniżają one wytrzymałość żużlobetonu i utrudniają związanie cząstek żużla z cementem. Maksymalna ilość bardzo drobnych ziaren o wielkości poniżej 0,125 mm nie powinna przekraczać 30% masy. Zawartość obcych zanieczyszczeń (w postaci np. gruzu, okruchów skał) nie może przekraczać 3%, a zawartość związków siarki (S03) - 3%.
Żużel paleniskowy używany w większych ilościach do produkcji wyrobów betonowych powinien być zbadany laboratoryjnie pod względem przydatności (promocja 3 w 1). Uszlachetnienie żużla paleniskowego. Żużel znajdujący się przez długi okres na składowiskach zawiera znacznie mniej szkodliwych domieszek niż żużel z bieżącej produkcji. Składowanie żużla na wolnym powietrzu, poddanego działaniu mrozu, wiatru, deszczu, przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości szkodliwych zanieczyszczeń.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32