Blog
System górski Kordylierów
W artykule znajdziesz:
Zach. część kontynentu zajmuje rozległy system górski Kordylierów. Ciągnie się on na przestrzeni ponad 8000 km, od Morza Beringa na pn. po Przesmyk Panamski na pd. W Ameryce Środkowej jego odgałęzieniem jest tuk wysp antylskich, sięgający Ameryki Południowej i przechodzący w Andy Karaibskie. Pasma górskie Kordylierów układają się w dwa równoległe szeregi - zach. i wsch.; pomiędzy nimi występują rozległe wyżyny i kotliny śródgórskie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na pn. Kordyliery sięgają powyżej 6000 m n.p.m., w części środk. przekraczają 4000 m n.p.m., na pd. wznoszą się do ponad 5500 m n.p.m., w Ameryce Środkowej nie przekraczają 4000 m n.p.m. Dna kotlin śród- górskich leżą na różnych wys., w większości powyżej 1000 m n.p.m. Na zach. Kordyliery dochodzą bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego, tylko w niewielu miejscach (delta Jukonu, wybrzeża Zatoki Kalifornijskiej) występują niziny nadbrzeżne. W obrębie Kordylierów, w górach Alaska znajduje się najwyższy szczyt kontynentu - McKinley (6194 m n.p.m.), jak również najgłębsza depresja - dno Doliny Śmierci (85 m p.p.m.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na wsch. od Kordylierów rozciąga się wyżynny pas Wielkich Równin. Ich powierzchnia leży na wys. od 500 do 1500 m n.p.m. i stopniowo opada z zach. ku wsch. Pas ten stopniowo zanika ku pn.. gdzie Kordyliery bezpośrednio graniczą z Niżem Kanadyjskim, a także na pd., gdzie góry dochodzą niemal do Zatoki Meksykańskiej (uprawnienia budowlane).
Niziny Wewnętrzne
Środk. część kontynentu zajmują rozległe niziny. Ich pas jest najszerszy na pn., w obrębie Niżu Kanadyjskiego (do 300 m n.p.m.). Najniższe jego partie tworzą płaskie równiny otaczające Zatokę Hudsona oraz pn. część Basenu Mackenzie. Kontynuacją Niżu na pn. zach. jest wąska Arktyczna Równina Nadbrzeżna ciągnąca się wzdłuż Morza Beauforta (opinie o programie). Na pd. od Niżu Kanadyjskiego leżą stosunkowo wysoko położone Niziny Wewnętrzne (150-400 m n.p.m.); ich pn.-wsch. część tworzy nieckowate obniżenie zajęte przez system Wielkich lezior. Na pd. pograniczu Nizin Wewnętrznych rozciąga się wyspowe wzniesienie wyżyny Ozark i gór Ouachita (wys. ponad 800 m n.p.m.). Pd. część pasa nizinnego zajmuje Nizina Zatokowa (do 200 m n.p.m ). lej przedłużenie to położona po pd. stronie Zatoki Meksykańskiej krasowa Nizina Jukatanu (program egzamin ustny).
Wsch. część Ameryki Północnej zajmują pasma górskie i wyżyny o zróżnicowanym charakterze. W Appalachach wys. nieznacznie przekraczają 2000 m n.p.m. (Mitr heli 2037 m n.p.m.). Appalachom towarzyszy od wsch. nadbrzeżna Nizina Atlantycka. Na pn. od nich rozciąga się rozległa Wyżyna Labradorska; jej centralna część wznosi się powyżej 500 m n.p.m. W znajdujących się na pn. wsch. krawędziowych górach Torngatt wys. przekraczają 1500 m n.p.m (segregator aktów prawnych).
Górski charakter ma też większość amerykańskich wysp. Niektóre - m.in. Antyle, Vancouver, Archipelag Aleksandra, Aleuty - stanowią najwyższe wzniesienia przebiegającego tu częściowo pod pow. morza łańcucha Kordylierów. Wysoko wznoszą się również wyspy wsch. części Archipelagu Arktycznego (2000-3000 m n.p.m i więcej) i brzeżne części Grenlandii Po rozpadzie Pangei na przełomie prekambru i kambru blok ten utworzył Laurentię - kontynent rozciągający się między ok. 15°N a 45’S. Jego dzisiejsze brzegi zach. zwrócone były kierunku pn., natomiast dzisiejsze wybrzeża wsch. - na pd. Kontynent ten oblewały wody Paleopacyfiku i Paleotetydy, a także oceanu apetus, który oddzielał go od kontynentu Baltica (Fennoskandia) - obecnie części Europy. W tym czasie obszary dzisiejszej Florydy, lukatanu i części Ameryki Środkowej, które sąsiadowały z blokami Afryki i Ameryki Południowej, stanowiły fragment kontynentu Gondwany (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32