Blog

30.05.2018

Systemy odcięć ogniowych - czy warto je stosować?

W artykule znajdziesz:

Systemy odcięć ogniowych - czy warto je stosować?


Systemy odcięć ogniowych - czy warto je stosować?

 

Niczym nieograniczony ogień, czy też dym, bardzo szybko rozprzestrzeni się w całym budynku. Jest to ogromna zagrożenie dla użytkowników. W budynkach użyteczności publicznej raczej nie sprawdzi się duża ilość drzwi przeciwpożarowych, gdyż znacznie obniżają one komfort codziennego funkcjonowania. Ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu wewnątrz budynku może odbywać się przy użyciu profesjonalnego systemu odcięć ogniowych. Pozwala on na oddzielenie od siebie stref pożarowych. Zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, dzięki czemu straty są mnie dotkliwe.

 

Komfort i funkcjonalność


Strefy odcięć ogniowych nie zakłócają poruszania się w obrębie budynku. Ruch nie jest tamowany poprzez dużą ilość drzwi, co jest niezwykle wygodne. Pomimo tego zagwarantowana jest niezawodna bariera chroniąca przed dymem oraz ogniem.
Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest to, że na co dzień drzwi przeciwpożarowe mogą zostać zablokowane w pozycji otwartej, dzięki czemu ruch towarów i osób jest niczym niezakłócony. W przypadku zagrożenia pożarowego czujniki uruchamiają blokadę drzwi, a tym samym odcinają dostęp do toksycznych gazów oraz ognia. Czujniki mogą być uruchamiane ręcznie lub automatycznie.
Warto również dodać, że blokada może zostać zwolniona zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Dzięki temu stanowi ona nie tylko ochronę w momencie pożaru, ale również np. w przypadku wtargnięcia osób nieupoważnionych.

 

Wysoka skuteczność


Za działanie systemu odcięć odpowiadają w duże mierze elektromagnesy. To właśnie one podtrzymują drzwi w momencie otwartej blokady. Muszą odznaczać się wysoką wytrzymałością, a także odpornością na uszkodzenia. Tego rodzaju chwytaki można bezproblemowo dopasować do niemal każdego pomieszczenia, czy też drzwi. Dostępne są zarówno chwytaki uniwersalne, jak i ścienne, czy też podłogowe. Ważne jest, aby prawidłowo dopasować siłę chwytu, gdyż to właśnie ona warunkuje bezpieczną eksploatację. Nawet drzwi zamontowane w niestandardowy sposób będą utrzymane w stabilnym położeniu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami