Blog

Faza rozproszona zdjęcie nr 2
30.05.2018

Systemy odcięć ogniowych - czy warto je stosować?

W artykule znajdziesz:

Systemy odcięć ogniowych - czy warto je stosować?


Systemy odcięć ogniowych - czy warto je stosować?

 

Niczym nieograniczony ogień, czy też dym, bardzo szybko rozprzestrzeni się w całym budynku. Jest to ogromna zagrożenie dla użytkowników. W budynkach użyteczności publicznej raczej nie sprawdzi się duża ilość drzwi przeciwpożarowych, gdyż znacznie obniżają one komfort codziennego funkcjonowania. Ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu wewnątrz budynku może odbywać się przy użyciu profesjonalnego systemu odcięć ogniowych. Pozwala on na oddzielenie od siebie stref pożarowych. Zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, dzięki czemu straty są mnie dotkliwe.

 

Komfort i funkcjonalność


Strefy odcięć ogniowych nie zakłócają poruszania się w obrębie budynku. Ruch nie jest tamowany poprzez dużą ilość drzwi, co jest niezwykle wygodne. Pomimo tego zagwarantowana jest niezawodna bariera chroniąca przed dymem oraz ogniem.
Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest to, że na co dzień drzwi przeciwpożarowe mogą zostać zablokowane w pozycji otwartej, dzięki czemu ruch towarów i osób jest niczym niezakłócony. W przypadku zagrożenia pożarowego czujniki uruchamiają blokadę drzwi, a tym samym odcinają dostęp do toksycznych gazów oraz ognia. Czujniki mogą być uruchamiane ręcznie lub automatycznie.
Warto również dodać, że blokada może zostać zwolniona zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Dzięki temu stanowi ona nie tylko ochronę w momencie pożaru, ale również np. w przypadku wtargnięcia osób nieupoważnionych.

 

Wysoka skuteczność


Za działanie systemu odcięć odpowiadają w duże mierze elektromagnesy. To właśnie one podtrzymują drzwi w momencie otwartej blokady. Muszą odznaczać się wysoką wytrzymałością, a także odpornością na uszkodzenia. Tego rodzaju chwytaki można bezproblemowo dopasować do niemal każdego pomieszczenia, czy też drzwi. Dostępne są zarówno chwytaki uniwersalne, jak i ścienne, czy też podłogowe. Ważne jest, aby prawidłowo dopasować siłę chwytu, gdyż to właśnie ona warunkuje bezpieczną eksploatację. Nawet drzwi zamontowane w niestandardowy sposób będą utrzymane w stabilnym położeniu.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Faza rozproszona zdjęcie nr 3
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Faza rozproszona zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Faza rozproszona zdjęcie nr 7 Faza rozproszona zdjęcie nr 8 Faza rozproszona zdjęcie nr 9
Faza rozproszona zdjęcie nr 10
Faza rozproszona zdjęcie nr 11 Faza rozproszona zdjęcie nr 12 Faza rozproszona zdjęcie nr 13
Faza rozproszona zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Faza rozproszona zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Faza rozproszona zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami