Blog

04.05.2021

Szczeliny dylatacyjne

W artykule znajdziesz:

Szczeliny dylatacyjne

Szczeliny dylatacyjne

Szczeliny dylatacyjne wykonywa się w dwojaki sposób:
- betonuje się całe podłoże, wstawiając w miejsce szczelin deseczki, które po częściowym stwardnieniu betonu wyjmuje się, a szczelinę zapełnia asfaltową masą zalewową;
- betonuje się najpierw podłoże w szachownicę, to jest co drugie pole na krzyż, potem układa się w miejscu szczelin podwójne paski papy i betonuje resztę pól. Zamiast zalewania szczelin masą asfaltową można w mniej ważnych robotach zalać szczeliny pastą złożoną z 1 części oleju i 1/2 części rzadkiego mydła (program uprawnienia budowlane na komputer).

Betonowanie posadzki w szachownicę. Pasta ta po zalaniu tężeje, ale pozostaje plastyczna, stwarzając tym sposobem szczelinę rozszerzalną. Ważną rzeczą jest staranne wykonanie krawędzi szczelin, gdyż stanowią one najniebezpieczniejsze miejsce posadzki i są najłatwiejsze do zniszczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z tego powodu przy droższym wykonaniu ochrania się krawędzi dylatacji listewkami lub kątownikami mosiężnymi. Listwy te lub kątowniki są zaopatrzone w wąsy, którymi tkwią w betonie. Z powyższych rozważań wynika, że szczelina dylatacyjna musi leżeć dokładnie w tym samym miejscu w podłożu co i w posadzce. Gdy jest inaczej, tj. gdy dylatać ja w podłożu nie odpowiada dylatacji w posadzce, należy się spodziewać, że posadzka pęknie ponad dylatacją podłoża. Poszczególne pola pomiędzy dylatacjami powinny być zbrojone siatką (uprawnienia budowlane).

Siatka ta nie pozwala, aby podłoże pękało pomiędzy szczelinami. Wszystkie odkształcenia podłoża muszą się wtedy odbywać w szczelinie. Zbrojenie jest zbędne, kiedy pola są niewielkie i mamy pewność, że nieuzbrojone podłoże nie pęknie.

Jest rzeczą niemożliwą dać jednolitą receptę na mieszaninę do wykonywania posadzek terrazzo, gdyż dla każdego rodzaju wzoru posadzki i dla każdej odmiany kruszywa wypadnie inna mieszanina (program egzamin ustny). Trafny wybór stosunku mieszaniny osiągnie się przede wszystkim w drodze długoletniej praktyki, polegającej na wykorzystaniu przez wykonawcę własności kruszywa i na wyczuciu estetyki posadzki. Mieszaninę do terrazzo dobiera się tylko na wagę, zwykle o stosunku spoiwa do kruszywa jak 1 : 3, przy drobnym kruszywie jak 1 : 2.

Ułatwiona kalkulacja

Jako spoiwa używa się wyłącznie cementu portlandzkiego dobrego gatunku, możliwie jasnego koloru, aby było łatwiejsze barwienie. Nie należy używać stosunku objętościowego mieszaniny, wtedy bowiem łatwo o omyłki i niedokładności. Np. wiemy, że litr cementu waży od 1,2 do 1,6 kg zależnie od utrzęsienia (opinie o programie).
Skład mieszaniny ustala się zawsze na 100 kg, co również ułatwia kalkulację, gdyż składniki mieszaniny kupuje się na wagę. Poszczególne proporcje zapisuje się do specjalnej książki, aby można było potem w razie uzyskania dobrych wyników powtórzyć tę samą mieszaninę. Każdy rodzaj mieszaniny należy dla wygody ponumerować.

Jeżeli cement ma być barwiony, ciężar farby należy dodać do ciężaru kruszywa, aby np. przy stosunku 1 : 3 było zawsze na 100 kg suchej mieszaniny - 25 kg cementu.
Najpierw mieszamy na sucho cement z farbą, uprzednio starannie przesiane, aby usunąć z nich grudki. Grudki te, o ile są miękkie, można rozetrzeć wałkami. Po zmieszaniu cementu z barwidłem należy je znów trzykrotnie przesiać przez drobne sito, aby uzyskać idealnie jednolitą mieszaninę (segregator aktów prawnych). Dokładność zmieszania możemy zbadać, rozcierając na papierze szpachelką parę gramów tej mieszaniny.

Kruszywo do terrazzo musi być przemyte, aby ziarna nie były pokryte kurzem. Również przed zmieszaniem musi być ono nawilgocone. Inaczej bowiem kruszywo nasycając się wodą odbierałoby wilgoć cementowi, utrudniając proces wiązania i twardnienia. Ziarna nasycone wodą błyszczą na powierzchni (promocja 3 w 1).

Terrazo zależy od odległości powierzchni posadzki od oka paterrazzowych zależy od odległości powierzchni posadzki od oka patrzącego. Jednakże tak jak w betonie konstrukcyjnym, tak i w terrazzo nie używamy tylko jednej wielkości ziaren, wtedy bowiem pozostałyby między nimi próżnie, które musiałyby potem wypełnić cement.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami