Blog
Szczeliny dylatacyjne
W artykule znajdziesz:
Szczeliny dylatacyjne
Przed wykonaniem ściany ochronnej żelbetowej na izolację narzucono torkretnicą warstwę zaprawy. Miała ona ochronić izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie zbrojenia i betonowania ściany ochronnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na szczególną uwagę zasługuje sposób wklejania w izolację folii poliizobu-tylenowej. Mianowicie posmarowano lepikiem jedynie jej pasy brzegów o szerokości 10-15 cm, pozostawiając środkowy pas o szerokości 20-30 cm nie przyklejony. Miało to na celu umożliwienie łatwiejszego wydłużania się folii (na szerszym odcinku) w przypadku większych wzajemnych ruchów zdylatowanych części konstrukcji.
Izolacja w obrębie wylotów turbin o szerokości 2,25 m i wysokości 3,5 m wyłożonych blachą została z tą blachą połączona w zaciskach z taśmy stalowej o szerokości 20 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Roboty były prowadzone częściowo w zimie pod osłoną prowizorycznego dachu zamykającego przestrzeń roboczą ogrzewaną elektrycznie.
W związku z udziałem Polski w pracach roku geofizycznego wybudowano na początku 1957 roku piwnicę sejsmiczną Astronomicznej Stacji w Borowcu k. Poznania. Na podstawie wierceń próbnych ustalono, że pokłady gruntu, w których miał być wykonany wykop o głębokości ok. 11 m, składają się z glin piaszczystych z przewarstwieniami piasku. Zwierciadło wody gruntowej ustaliło się w otworach wiertniczych na głębokości ok. 4,5 m poniżej terenu, czyli na ok. 6,5 m nad dnem przyszłego wykopu (uprawnienia budowlane).
Takie warunki gruntowe z jednej strony wskazują na poważne trudności, które trzeba było pokonać przy budowie obiektu i z drugiej strony decydują o konieczności izolowania obiektu przed wodą gruntową (program egzamin ustny). Wykonanie robót izolacyjnych wymagało stworzenia odpowiednich warunków, a przede wszystkim całkowicie suchego wykopu dla izolowanych powierzchni obiektu.
W celu uzyskania takich warunków zaprojektowano wykonanie budowy obiektu wraz z izolacją w obrębie studni żelbetowej opuszczanej. Wykop otwarty za skarpami sięgał do poziomu wody gruntowej. Na tym poziomie wykonano studnię żelbetową opuszczaną na głębokość ok. 7,5 m (11,65 m od poziomu terenu)(opinie o programie).
Studnia
Wewnętrzną średnicę ścian studni cylindrycznej przyjęto o 2,80 m większą od zewnętrznej średnicy ścian piwnicy. W ten sposób wokół ściany utworzyła się przestrzeń robocza o szerokości 1,40 m, kóra umożliwiła wykonanie robót izolacyjnych.
Studnia opuszczana w tym przypadku miała tę zaletę, że stanowiła obudowę wykopu w wodzie gruntowej nie wymagającą żadnych rozpór (segregator aktów prawnych).
Prace prowadzone pod osłoną studni odbywały się w warunkach wygodnych, bezpiecznych i umożliwiających łatwą kontrolę, co ma szczególne znaczenie przy robotach izolacyjnych.
Warunki, w jakich miała pracować izolacja, były trudne. Mogła tu wchodzić w rachubę izolacja bitumiczna typu ciężkiego z wkładkami z juty impregnowanej i papy lub też płaszcz z blachy stalowej. Ze względu jednak na specyficzny charakter obiektu, jakim jest piwnica sejsmiczna, uznano za właściwe zastosowanie obu sposobów, a mianowicie izolacji bitumicznej i obudowy (płaszcza) z blachy stalowej.
Kolejność robót izolacyjnych i żelbetowych piwnicy po uprzednim wykonaniu studni była następująca.
Najpierw wykonano izolację bitumiczną dna składającą się z na przemian układanych 3 warstw papy asfaltowej i 2 warstw juty impregnowanej i powleczonej lepikiem, przyklejonych na zagruntowanym podłożu betonowym i sklejonych między sobą lepikiem asfaltowym na gorąco. Izolację dna wywinięto na ściankę murowaną pomocniczą. Na izolacji ułożono warstwę ochronną betonu 5 cm zbrojoną siatką drucianą. Izolację pionową na ściance pomocniczej obmurowano ścianką ochronną (promocja 3 w 1).
Następnie zmontowano konstrukcję płaszcza stalowego spawanego z blachy. Szczelność spoin uzyskano nie tylko przez należyte ich wykonanie przez wysoko kwalifikowanych i sumiennych spawaczy, ale również przez wykonanie spoin w takiej kolejności, aby występujące przy tym naprężenia termiczne, zarówno w blachach, jak i w spoinach, były jak najmniejsze i nie spowodowały popękania spoin.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32