Blog

Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 2
14.07.2021

Szczeliny skurczowe

W artykule znajdziesz:

Szczeliny skurczowe

Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 3
Szczeliny skurczowe

Szczeliny skurczowe w budowlach wydłużonych, w szczególności z betonu, są konieczne dla umożliwienia ruchów budowli na skutek skurczu lub wahań temperatury. Odległości między szczelinami ustala się w zależności od wielkości i położenia powierzchni podlegających działaniu temperatury oraz w zależności od grubości konstrukcji i spodziewanej wielkości skurczu. Odległości pomiędzy szczelinami dylatacyjnymi w konstrukcjach murowych, betonowych i żelbetowych są normowane. W normach na ogół nie wzięto pod uwagę dodatkowych okoliczności, wynikających z zastosowania izolacji (program uprawnienia budowlane na komputer)..

W zależności od warunków, w jakich znajduje się konstrukcja, szerokość szczeliny skurczowej powinna wynosić od 0,5 do 2,0 cm.
Izolacja w obrębie szczelin skurczowych podlega zwykle naprężeniom rozciągającym i ściskającym, a sposób jej wykonania zależny jest od maksymalnej szerokości szczeliny. Jeżeli szczelina skurczowa jest równocześnie szczeliną budowlaną na osiadanie, to należy ją wykonać jako szczelinę skurczową. Izolacja wodoszczelna takiej szczeliny musi spełniać warunki stawiane izolacji szczelin budowlanych i szczelin skurczowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szczeliny ruchowe są konieczne w przypadkach występowania powtarzających się ruchów części budowli, np. pomiędzy przęsłami mostów a przyczółkami, pomiędzy wezgłowiami i kluczem a konstrukcją jezdni, pomiędzy zdylatowanymi częściami budowli na szkodach górniczych itp. Powinny one mieć co najmniej 1,5 cm szerokości i muszą być otwarte lub wypełnione w ten sposób, aby zapewniona była możliwość ruchów. Jeśli szczelina jest skurczowa i jednocześnie ruchowa, to należy ją wykonać jako szczelinę ruchową, a izolacja takich szczelin powinna być przystosowana do warunków ich pracy przy wzajemnych ruchach zdylatowanych części budowli (uprawnienia budowlane).

Styki robocze

Styki (szczeliny) robocze należy wykonywać jedynie w przypadkach, gdy ze względu na projektowane kształty budowli lub specjalne środki stosowane przy wykonywaniu budowli styków tych, a tym samym i szczelin nie można uniknąć. Szczególnie ma to znaczenie, gdy beton równocześnie ma zapewnić wodoszczelność. Możliwie najbardziej szczelne połączenie w poziomych stykach roboczych można uzyskać przez usunięcie z powierzchni stykowej przed dalszym betonowaniem górnej warstwy betonu. Beton powinien przedtem na tyle stwardnieć, aby przy obróbce powierzchni stykowych nie nastąpiło naruszenie jego struktury (program egzamin ustny).

Przy bardzo dużych powierzchniach wystarczy obróbka wzdłuż krawędzi na odpowiednią szerokość. Krawędzi nie należy ścinać lub zaokrąglać. Następnie powierzchnie stykowe należy oczyścić wodą pod ciśnieniem lub sprężonym powietrzem. Świeżo naniesiony beton należy szczególnie skrupulatnie zagęścić, przy czym nie powinno się nakładać zbyt grubej warstwy. Powierzchni stykowych nie należy powlekać zaczynem (mlekiem) cementowym przed naniesieniem świeżego betonu.
Należy dążyć do tego, aby styki robocze wypadały w miejscach, w których powierzchnia stykowa będzie jak najmniejsza i nie będzie podlegać żadnym ruchom (opinie o programie).

Najlepiej jeżeli na powierzchni stykowej występują stałe naprężenia ściskające. Bardzo często wadliwe wykonanie styku roboczego spowodowane jest tym, że przed betonowaniem następnej części budowli powierzchnia styku nie była należycie oczyszczona ze śmieci, kurzu, wiórów, a czasem nawet śniegu. Przy wykonywaniu konstrukcji z betonów wodoszczelnych miejsca wadliwie wykonanego styku zupełnie pozbawione są szczelności. W przypadku stosowania dodatkowych izolacji bitumicznych niestarannie wykonany styk nie stanowi należytego podłoża pod izolację, która pod ciśnieniem wody może ulec rozerwaniu (segregator aktów prawnych).

Z tych samych względów krawędzie przystykowe nie powinny być wyszczerbione (uszkodzone) i powinny znajdować się w tej samej płaszczyźnie. Jeśli (co przy niestarannym wykonaniu często się zdarza) deskowanie przy betonowaniu następnej części ulegnie odkształceniu i lice ściany tej części zostanie nieco przesunięte względem lica części poprzednio betonowanej, to uskok ten lub nierówność należy ściąć (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 8 Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 9 Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 10
Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 11
Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 12 Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 13 Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 14
Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Postukiwanie młotkiem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami