Blog

05.03.2021

Szczelność betonu

W artykule znajdziesz:

Szczelność betonu

Szczelność betonu

Szczelność betonu można powiększyć przez stosowanie domieszek uszczelniających, należy jednak liczyć się z okolicznością, że domieszki stosowane w większej ilości mogą wpłynąć niekorzystnie na wytrzymałość betonu. W razie natrafienia na wodę gruntową o dużej agresywności, a szczególnie przy wodach kwaśnych o pH ^ 6, należy stosować cementy specjalne, odporne na agresję (program uprawnienia budowlane na komputer). Szczególnie niebezpieczne dla takich budowli podziemnych, jak tunele, przejścia i kanały, które nie są wewnątrz wypełnione wodą, są wszelkiego rodzaju przecieki i sączenia powstałe na skutek braku staranności przy wykonywaniu betonowania.

Agresywne wody gruntowe, sącząc się przez otwór w ścianie lub przez tzw. raki w betonie (to jest przez miejsca, gdzie grubsze frakcje kruszywa nie są dobrze otoczone przez cement i frakcje drobniejsze), mogą w krótkim czasie doprowadzić do zniszczenia betonu, gdyż szybkość wody przepływającej w miejscu wycieku powoduje wymywanie cząstek cementu zneutralizowanych na skutek działania wody’ agresywnej, a nowa, dopływająca wciąż woda powoduje dalszą korozję, powiększając otwór przepływu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wybór schematu konstrukcyjnego. Po ustaleniu metody wykonawstwa robót należy dokonać wyboru schematu konstrukcyjnego obudowy i to w ten sposób, aby części budowli w kolejnych fazach wykonawstwa robót odpowiadały warunkom stateczności i bezpieczeństwa. Dopiero po dokonaniu tych obu ustaleń można przystąpić do wyboru schematu obciążeń dla obliczanej budowli. Wykorzystując wiadomości można wyznaczyć obciążenia, kierując się dodatkowymi, następującymi założeniami.

Na obciążenia budowli podziemnej, które muszą być uwzględnione przy jej wyznaczaniu, składają się:
- obciążenie od odziaływania otaczającego budowlę górotworu,
- parcie wody gruntowej, o ile budowla będzie znajdować się poniżej jej
poziomu,
- obciążenie naziomu gruntu,
- obciążenie użytkowe wewnątrz budowli (uprawnienia budowlane).

Obciążenie naziomu gruntu

Obciążenie naziomu gruntu oraz obciążenie użytkowe wewnątrz budowli mogą być zazwyczaj pominięte. Oddziaływanie obciążeń na powierzchnię gruntu szybko zmniejsza się z głębokością i dlatego przy grubości nakrycia tunelu większej od 2,0 m nie odgrywa znaczenia w stosunku do ciężaru gruntu. Twierdzenie to ilustruje wykres, gdzie podano wpływ obciążenia zewnętrznego na wytrzymałość rurociągów. Obciążenie użytkowe wewnątrz tunelów komunikacyjnych przenosi się bezpośrednio na podłoże gruntowe tunelu i nie powoduje większych naprężeń w obudowie (program egzamin ustny). Obciążenia wewnętrzne odgrywają znaczną rolę tylko w rurociągach ciśnieniowych i tam muszą być uwzględnione w sposób podany w odpowiednich podręcznikach.

Obciążenia od oddziaływania środowiska gruntowego. Obciążenia działające na budowle wyznaczamy wg dwóch kierunków ich działania - pionowego i poziomego. Te kierunki naprężeń odpowiadają dokładnie naprężeniom głównym w pólprzestrzeni sprężystej środowiska gruntowego o naziomie poziomym, przy innym kształcie naziomu naprężenia główne mają odpowiednio inne kierunki, ale aby nie komplikować rachunku, nawet przy naziomie nachylonym jako miarodajne do obliczeń przyjmuje się również obciążenia pionowe pv i poziome Ph (opinie o programie).

Popełniony w ten sposób błąd nie przekracza dokładności rachunku przy rozmiarach budowli podziemnych stosowanych w praktyce.
Obciążenie pionowe przyjmuje się równe wielkości pełnego ciężaru gruntu znajdującego się nad budowlą przy jej nieznacznym zagłębieniu (segregator aktów prawnych). Zgodnie z rozwiązaniami wynikającymi z wielu teorii obciążeń tuneli, za zagłębienie, przy którym następuje redukcja obciążenia, uważa się takie, kiedy warstwa gruntu nad stropem tunelu przekracza 5-6 szerokości budowli podziemnej.

Jedynie stosując teorię Suqueta można rozważyć możność stosowania redukcji obciążenia pionowego nawet przy mniejszym nakryciu stropu tunelu (promocja 3 w 1).
Przy budowlach o małych przekryciach poprzecznych, jak kanały rurowe, wykonywanych w wykopach deskowanych, można stosować do obliczeń statycznych redukcję obciążeń pionowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami