Blog

09.02.2022

Szereg tworzyw sztucznych

W artykule znajdziesz:

Szereg tworzyw sztucznych

Szereg tworzyw sztucznych musi być wstępnie przygotowanych do dalszego przetwórstwa przez odpowiednie rozdrobnienie i wymieszanie ze środkami pomocniczymi; czasem trzeba tworzywo wstępnie zżelować i ewentualnie zgranulować lub tabletkować. Te procesy przygotowawcze mają specjalne znaczenie dla budownictwa, gdyż właśnie dla potrzeb budownictwa wprowadza się najczęściej duże ilości napełniaczy i środków pomocniczych, które muszą być dobrze zmieszane z tworzywem sztucznym i stanowić jednorodną masę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jedną z podstawowych czynności przygotowawczych w przetwórstwie tworzyw sztucznych jest ich rozdrabnianie. Dotyczy to zarówno surowców, jak i odpadów zwracanych do produkcji. Odpowiednie rozdrabnianie jest konieczne zarówno ze względu na potrzebę dobrego wymieszania z innymi dodatkami, jak i ze względu na wymagania niektórych operacji przetwórczych, np. powlekania fluidyzacyjnego i płomieniowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do rozdrabniania tworzyw sztucznych i ich odpadów można stosować granulator. Do dalszego rozdrabniania tworzyw sztucznych konieczne jest stosowanie innych urządzeń (uprawnienia budowlane). Do tego celu nie nadają się zwykłe młynki, gdyż tworzywa sztuczne są bardzo trudne do mielenia, szczególnie jeżeli miałkość musi sięgać kilkunastu mikronów (np. przy zastosowaniu powlekania metodą fluidyzacyjną). Tworzywa termoplastyczne są bardzo wrażliwe na podwyższoną temperaturę wskutek tarcia, miękną, uplastyczniają się i mogą częściowo zaklejać urządzenia; natomiast tworzywa termoutwardzalne mogą przy podwyższaniu temperatury ostatecznie utwardzić się, a tym samym zniszczyć. Z tych względów stosuje się specjalne metody mielenia tworzyw sztucznych i odpowiednie urządzenia pozwalające na szybkie ich przemielenie (program egzamin ustny).

Szybkość obrotu talerzy

W urządzeniach tych zasadniczą rolę odgrywa młynek talerzowo-udarowy, który posiada dwa talerze z młotkami udarowymi, obracające się w przeciwnych kierunkach z dużą szybkością (opinie o programie). Młynki te mają dookoła talerzy udarowych obszerną chłodzoną komorę, w której rozlatują się cząstki tworzyw wraz z zimnym powietrzem, co przeciwdziała ogrzewaniu się cząstek nawet przy dużych szybkościach. Materiał do mielenia podawany jest od środka przez trzy kanały i ruchem odśrodkowym przechodzi między młotki udarowe. Szybkość obrotu talerzy jest dowolnie regulowana i dochodzi do 12 000 obr/min talerza pierwszego i 6000 obr/min przy talerzu drugim. Sam młynek jest tylko częścią urządzenia do oddzielania zmielonego tworzywa.

Z ekonomicznego punktu widzenia wielką zaletą tworzyw sztucznych termoplastycznych jest możliwość łatwego przerobu odpadów, które najczęściej granuluje się i od razu zawraca do ponownego przerobu (przeważnie dodaje się w ilości 10-4-30% do surowca pierwotnego) (segregator aktów prawnych). Problem granulowania odpadów ma więc zasadnicze znaczenie i z tego względu stosuje się często różne specjalne maszyny do granulowania odpadów, w zależności od ich postaci i rodzaju. Np. do granulowania odpadów folii stosuje się maszynę składającą się z okrągłego zbiornika w postaci walca o średnicy 1000 mm, w którym na dnie obraca się (z prędkością 1450 obr/min) ramię z ostrymi nożami na końcach. Naprzeciw tych noży obrotowych ustawiono w ścianie zbiornika szereg noży nieruchomych (regulowanych). Odpady podawane są z góry zbiornika, a do chłodzenia stosuje się polewanie z góry wodą. Wydajność takiego urządzenia wynosi ok. 60 kg w ciągu 3-4 min.

Do mieszania tworzyw sztucznych i innych dodatków stosuje się różne urządzenia (promocja 3 w 1). Typowym urządzeniem o dużej wydajności do mieszania na sucho jest szybkoobrotowy mieszalnik fluidyzacyjny. Mieszanie składników ciekłych (np. pasty, masy, lakiery) przeprowadza się szybko w mieszalnikach planetowych. Masy gęste miesza się na ugniatarkach (znane również w przemyśle gumowym), gdzie łopatki ugniatają i mieszają ciekłe oraz stałe składniki masy. Ze względu na ich małą wydajność i periodyczność procesu, zastępuje się je urządzeniami nowszymi.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami