Blog

Składniki betonów zdjęcie nr 2
20.05.2021

Szerokość sieni

W artykule znajdziesz:

Szerokość sieni

Składniki betonów zdjęcie nr 3
Szerokość sieni

Korytarze na odcinkach pomiędzy dwoma przepisowymi wyjściami powinny być w miarę możliwości budowane w liniach prostych bez załamań, zwężeń, zmian poziomów za pomocą stopni oraz wszelkich innych przeszkód w postaci występów i ustawionych przedmiotów zwężających lub utrudniających przejścia; w razie konieczności wykonania spadku dopuszcza się stosowanie pochylenia podłogi w granicach do 10% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szerokość balkonów ze względu na ewakuację określa się jak dla korytarzy.

Szerokość sieni lub balkonu, który jest przeznaczony wyłącznie dla przejścia, powinna być co najmniej o 0,6 m większa niż szerokość otworu drzwiowego, zaś głębokość sieni powinna być co najmniej o 0,3 m większa niż skrzydło drzwiowe.
Jeśli balkon przeznaczony jest do transportowania ciężarów, to szerokość jego powinna być powiększona o 0,6 m w każdą stronę od obrysia środka transportowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
O urządzeniu schodów jako elementów ewakuacyjnych mówią istniejące przepisy budowlane dla budownictwa miejskiego w art. 208-10, 213-16 oraz dla budownictwa wiejskiego w art. 284-5.

Są to schody wewnętrzne znajdujące się w klatkach schodowych, umieszczonych w odległości nie większej jak 20-25 m od środka najdalej zamieszkałego pomieszczenia. Minimalną szerokość schodów ustalają przepisy budowlane dla bud. miejskiego na 1,0 m zaś dla bud. wiejskiego - 0,8 m (uprawnienia budowlane).

W stosunku do budownictwa przemysłowego istniejące przepisy (art. 326) dopuszczają w ogniotrwałych budynkach, w których nie są wyrabiane albo przechowywane łatwopalne materiały, zamiast ogniotrwałych schodów wewnętrznych wykonanie schodów wewnętrznych nieobmurowanych, względnie nieopierzonych z materiałów niezapalnych. W dalszym brzmieniu art. ten pozwala na zastąpienie schodów t. zw. ogniotrwałych przez nieogniotrwałe wewnętrzne łączenie ze schodami zewnętrznymi, wykonanymi z materiałów niezapalnych, umieszczonymi co najwyżej 20 m od najdalszego punktu każdego piętra.

Rozmieszczenie schodów

Istniejące przepisy w stosunku do budownictwa mieszkalnego można uznać z punktu widzenia ewakuacji za dostateczne, aczkolwiek pod względem bezpieczeństwa pożarowego wymagają one pewnych uzupełnień, o których mowa była wyżej. Przepisy natomiast przemysłowe budzą cały szereg zastrzeżeń tak pod względem bezpieczeństwa pożarowego, jak i bezpieczeństwa pracy (program egzamin ustny).
Rozmieszczenie schodów i klatek schodowych w budownictwie przemysłowym musi być uzależnione od planu podziału budynków na strefy przeciwpożarowe, a poza tym od rozkładu przepisowych wyjść. Zbyt daleko zatem idące ułatwienie w wykonaniu tak ważnych elementów, jak schody i klatki schodowe, przekreślają łatwo wszystkie możliwości racjonalnej obrony przeciwpożarowej i akcji ewakuacyjnej  (opinie o programie)..

Z punktu widzenia ewakuacji ważna jest nie tylko konstrukcja schodów i klatek schodowych, o czym była mowa wyżej ,ale również ich urządzenie i wymiary.
Jeśli szerokość schodów wypada powyżej 1,7 m, zaleca się w celu uniknięcia w czasie ewakuacji nieszczęśliwych wypadków dzielić schody po środku mocną barierą z poręczami ustawioną wzdłuż biegów i podestów schodów.
Z tych samych względów nie należy stosować schodów wachlarzowych (zabiegowych) i dzielić podesty stopniami na różne poziomy (segregator aktów prawnych).

Najwięcej korzystnym pochyleniem schodów jest pochylenie w stosunku 1 :2, maksymalne natomiast nie powinno przekraczać 1:1.
Maksymalna wysokość stopni nie powinna przekraczać 15 cm, szerokość zaś stopni - nie powinna być mniejsza od 20 cm.
Specjalna uwaga musi być również zwrócona na to, aby stopnie nie były śliskie; dlatego też w razie konieczności należy je okładać materiałem szorstkim. Przy stosowaniu chodników lub dywanów muszą być one przytwierdzane do stopni, np. za pomocą prętów żelaznych (promocja 3 w 1).

Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednio mocne wykonanie poręczy; z tego względu stosowanie drewnianych poręczy wpuszczonych na czopy do policzków jest z uwagi na potrzeby ewakuacji większej ilości ludzi niedopuszczalne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Składniki betonów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Składniki betonów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Składniki betonów zdjęcie nr 8 Składniki betonów zdjęcie nr 9 Składniki betonów zdjęcie nr 10
Składniki betonów zdjęcie nr 11
Składniki betonów zdjęcie nr 12 Składniki betonów zdjęcie nr 13 Składniki betonów zdjęcie nr 14
Składniki betonów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Składniki betonów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Składniki betonów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami