Blog

Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 2
11.02.2020

Szkło budowlane uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Szkło budowlane uprawnienia budowlane

Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 3
Szkło budowlane uprawnienia budowlane

Początki wyrobu szkła sięgają czasów zamierzchłej starożytności. Archeologia ocenia wiek pierwszych przedmiotów szklanych na ok. 5500 lat.
W Polsce, według znalezionych śladów, wyrabiano szkło już w wieku XII (Poznań) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kraków w XV wieku był już przodującym ośrodkiem szklarstwa. W XVI wieku znajdowało się w Polsce 30 hut, przeważnie w województwach krakowskim i sandomierskim. Obecnie najstarszą hutą jest huta „Czechy” pod Garwolinem (1822 r.).
Podstawowym surowcem do produkcji szkła jest krzemionka w postaci piasku kwarcowego (SiOz), a poza tym topniki: soda kalcynowana (Na2C03), potaż (K2C03). Dalszymi surowcami są węglan wapniowy (CaC03) i węglan magnezowy (MgC03), węglan barowy (BaCOs), tlenek cynkowy (ZnO), tlenek ołowiowy (PbO) tlenek glinowy (A1203), trójtlenek borowy (B203) itp.

Najprostsze szkło sodowe zawiera w przybliżeniu SiOz - 70-72%, Na20 - 15%, CaO - 7,5-P8,5%, MgO - 3-3,5%, A1203 - 1,5-5-1,62%, Fe203 do 0,2% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szkło potasowe jest bardziej przezroczyste, czystsze i ma ładniejszy połysk niż szkło sodowe. Używa się go do droższych wyrobów.

W celu usunięcia ze stopionej masy drobnych pęcherzyków gazowych (głównie COz) stosuje się klarowanie chemiczne przez dodanie takich środków klarujących i homogenizujących, jak saletra sodowa (NaN03) i potasowa (KN03), siarczan sodowy (Na2S04), arszenik (As203), fluorek wapniowy (CaF2) itp.
Domieszkami barwiącymi i odbarwiającymi są tlenki rozmaitych metali, jak tlenek manganowy (Mn203), tlenek żelazawy (FeO), tlenek chromowy (Cr03) itp (uprawnienia budowlane).

Zmącenie szkła

Zmącenie szkła uzyskuje się przez rozproszenie w masie szkła dużej ilości drobnych cząstek mających inny jak szkło współczynnik załamania światła. Do środków mącących zalicza się: kriolit, fluoryt, kaolin, tlenek cynowy, tlenki antymonu i fosforan wapniowy.
Największe trudności w rozwoju produkcji szkła sprawiały soda i potaż, których produkcja była bardzo kosztowna, oraz niedoskonałe piece (program egzamin ustny).

W 1830 r. zastosowano ogrzewanie pieców gazami generatorowymi, co znacznie ułatwiło ich budowę. W 1868 roku Solway wynalazł tani sposób otrzymania sody z soli kuchennej, w 1872 r. Siemens uruchomił pierwszą wannę o ruchu ciągłym, a w 1905 r. Fourcault wynalazł sposób produkcji szkła ciągnionego. Od tego czasu produkcja szkła jest ciągle udoskonalana. W Polsce produkcja szkła ciągnionego według systemu Fourcaulta została zainicjowana w 1927 r.

Produkcja szkła obejmuje następujące czynności:
Przygotowanie surowców i sporządzanie zestawu. Przygotowanie surowców polega na ich rozdrabnianiu, przesiewaniu, płukaniu i suszeniu. Rozdrabnianie odbywa się w łamaczach szczękowych i gniotownikach. Przesiewanie, zwłaszcza piasków - w sitach bębnowych i wibracyjnych, płukanie - w płuczkach ślimakowych, a suszenie w suszarniach komo- rowych lub bębnowych. Sporządzanie zestawu polega na odważaniu lub odmierzaniu surowców według recepty, a następnie na wymieszaniu ich w mieszarkach bębnowych, talerzowych lub młynowych.
Topienie i klarowanie szkła obejmuje stapianie zestawu, klarowanie i ujednorodnianie masy oraz jej studzenie do temperatury wyrobowej (opinie o programie).

Topienie masy szklanej odbywa się w piecach wannowych lub donicowych w temperaturze 1400-1500°C. Piece opalane są zazwyczaj gazem generatorowym.

Formowanie wyrobów szklanych w zależności od przeznaczenia odbywa się różnymi sposobami, jak wydmuchiwanie za pomocą piszczeli lub maszynowe, ciągnienie przy użyciu maszyn i urządzeń oraz wytłaczanie (prasowanie), które może być ręczne, mechaniczne lub automatyczne (segregator aktów prawnych).

Ciągnienie szkła płaskiego odbywa się wg metod Fourcaulta, Gregoriusa lub Colburna, a profilowanego (rurki i pręty) metodą Dannera, Philipsa, Maetz-Schullera, Korolewa i in. Odprężanie szkła polega na zmniejszeniu do minimum trwałych naprężeń powstałych w szkle podczas kształtowania wyrobów na skutek szybkiego stygnięcia jednej z powierzchni. Proces odprężania polega na ponownym ogrzaniu wyrobów i powolnym ich studzeniu.

Obróbka wykończeniowa polega na cięciu szkła, polerowaniu, szlifowaniu i gięciu. Niekiedy szkło poddaje się jeszcze dodatkowym zabiegom, jak trawienie w kwasach, matowienie, malowanie lub metalizowanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 8 Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 9 Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 10
Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 11
Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 12 Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 13 Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 14
Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wdrożenia włókien stalowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami