Blog

Stropy żelbetowe zdjęcie nr 2
30.05.2018

Szkodliwość drgań przekazywanych przez podłoże

W artykule znajdziesz:

Szkodliwość drgań przekazywanych przez podłoże

 
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 3
Szkodliwość drgań przekazywanych przez podłoże

W wielu przypadkach, gdy budynki usytuowane są w pobliżu ciągów komunikacyjnych - np. dróg czy torów kolejowych, dochodzi do emisji drgań przekazywanych przez podłoże. Mają one wpływ zarówno na konstrukcję budynku, jak i na ludzi w budynkach (uprawnienia budowlane). W ogólności drgania obiektów budowlanych mogą być efektem zjawisk naturalnych takich jak wiatr, trzęsienia ziemi, a także działalności człowieka.W tym wypadku można zaliczyć drgania komunikacyjne, pracę maszyn i urządzeń, odstrzały materiałów wybuchowych (np. w pobliżu kamieniołomów), poszukiwania metodami sejsmicznymi, a także tąpnięcia w kopalniach. Drgania mechaniczne to dla budowli dodatkowe obciążenie, ponieważ w efekcie drgań powstają siły bezwładności, które powinny być uwzględniane przez konstruktora w obliczeniach wytrzymałościowych konstrukcji budynku (program egzamin ustny). Ocena ze względu na szkodliwość drgań przekazywanych przez podłoże, zarówno na budynek jak i na ludzi w budynkach określona jest w Polskiej Normie z 1988 roku.

 

Na podstawie normy tworzy się pomiary, a następnie obliczenia i wibrogramy, pozwalające na ocenę szkodliwości drgań - w przypadku ludzi uwzględnia się odczuwalność drgań, a także komfort wibracyjny. W przypadku wpływu drgań na budynki, można wykazać pięć stref. Pierwsza strefa to brak wpływu na budynek, a kolejne określają coraz większy wpływ, aż do ostatniej - piątej, w której następuje awaria budynku czyli zawalenie. W przypadku możliwości występowania drgań, powinna zostać wykonana ocena oddziaływania drgań na ludzi oraz na budynek (opinie o programie). Powinna ona zawierać opis budynku, opis wykonanych pomiarów, zestawienie wyników pomiarów, a także analizę wyników z końcową oceną. Drgania mogą być zagrożeniem dla budynku - ze względu na możliwość uszkodzenia budynku. W normach nie ujęto osuwania się skarp przy budynku w skutek drgań komunikacyjnych, co może wiązać się również z osuwaniem się budynku. Ocena wpływu drgań powinna wskazać, czy uszkodzenie budynku zostało spowodowane drganiami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stropy żelbetowe zdjęcie nr 8 Stropy żelbetowe zdjęcie nr 9 Stropy żelbetowe zdjęcie nr 10
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 11
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 12 Stropy żelbetowe zdjęcie nr 13 Stropy żelbetowe zdjęcie nr 14
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stropy żelbetowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami