Blog

16.11.2021

Szlachetne odmiany korundu

W artykule znajdziesz:

Szlachetne odmiany korundu

Szlachetne odmiany korundu

Do I klasy kamieni szlachetnych zaliczył: diament, szlachetne odmiany korundu szafir i rubin, szmaragd (jedna z odmian berylu), aleksandryt (odmiana chryzoberylu), spinel (szlachetny) i euklaz. W klasie tej umieścił również perły, które chociaż odmiennego, bo organicznego pochodzenia, zaliczane są również do kamieni szlachetnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do klasy II kamieni szlachetnych Fersman zaliczył: topaz, szlachetne odmiany berylu (poza szmaragdem zaliczanym do klasy I, tj. akwamaryn i in.), cyrkon, worobiewit, różową odmianę turmalinu (rubelit), fenakit, niektóre granaty (demantoid, almandyn, pirop, uwarowit) oraz ametyst (ciemne odmiany) i opal szlachetny.

Do klasy III kamieni szlachetnych należą według Fersmana przede wszystkim: turkus, turmaliny (poza rubelitem), spodumen (kunzyt), dioptaz, epidot oraz odmiany kwarcu i chalcedonu (kwarc zadymiony, jasny ametyst, chryzopraz, agat i in.). Do tej klasy zaliczył Fersman także bursztyn i gagat (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do kamieni ozdobnych (dekoracyjnych), mających cechy kamieni półszlachetnych, należą głównie minerały nieprzezroczyste, jak nefryt i jadeit, lazuryt, niektóre odmiany skaleni (amazonit, labrador), rodonit, malachit i niektóre odmiany kwarcu i chalcedonu. Minerały te należą do I klasy tej grupy kamieni.
Do klasy II zaliczył Fersman serpentyn, agalmatolit, onyks, fluoryt i in.

W klasie III umieścił oprócz alabastru niektóre skały, jak marmury i porfiry, używane głównie jako architektoniczny materiał dekoracyjny.
Nowszą i bardziej szczegółową klasyfikacją kamieni szlachetnych jest klasyfikacja podana przez gemmologa. Wyróżnił on 3 typy kamieni: właściwe kamienie szlachtne, czyli jubilerskie, kamienie ozdobne i kamienie
yabilersko-ozdobne. Typy kamieni podzielił na podtypy, a te z kolei na grupy (uprawnienia budowlane).

Kamienie jubilerskie

Według tej klasyfikacji kamienie jubilerskie dzielą się na przezroczyste, II) nieprzezroczyste o wyraźnym połysku, III) przeświecające i IV) nieprzezroczyste matowe.
Do kamieni przezroczystych należą: 1) diament; 2) kamienie o twardości 7 i wyższej: szlachetne odmiany korundu i berylu, turmalin, granaty, chryzoberyl, spinel, kwarc monokrystalicznyf topaz, euklaz, fenakit, cyrkon, kordieryt, andaluzyt, staurolit; S> kamienie o twardości 7-5: spodumen, chryzolft (odmiana olirjiu), cyjanit, dioptaz, brazylianit, tanzanit (odmiana zoisytu), ćiopsyd chromowy, apatyt, benitoit, aksynit, skapolit, thomsonit, danburyt, uleksyt, kasyteryt, hambergit, sinhalit, ekanit, zielony cbsydian (szkliwo wulkaniczne), aktynolit; 4) kamienie o twardości poniżej 5: sfaleryt, fluoryt, buryt, cynkit, szelit (program egzamin ustny).

Do kamieni nieprzezroczystych o wyraźnym połysku zostały zaliczone:

1) krwawnik (odmiana hematytu), piryt, kobaltyn, psylomelan,

2) ciemne skupienia minerałów, zwanych w Związku Radzieckim „czarnym malachitem”: hematyt (szklista odmiana goethytu) oraz szkliste odmiany kryptomelanu i hollandytu.
Do kamieni przeświecających należą:

1) sard i chryzopraz (odmiany chalcedonu), chloropal (opal przerośnięty z nontronitem), chalcedon chromowy, kwarc różowy, barwne półopale, smitsonit, prehnit, asperolit, dumortieryt, zoizyt, półprzezroczysty jadeit,

2) agaty i onyksy,

3) chalcedon, półopal, kaszolong (odmiana opalu),

4) opal szlachetny, kamień księżycowy, obsydian tęczowy (opinie o programie).
Do matowych kamieni nieprzezroczystych należą: turkus, waryscyt, a także szlachetny kopal (żywica pochodzenia roślinnego podobna do bursztynu) i perły.

Kamienie jubilersko-ozdobne, znajdujące zastosowanie zarówno do wyrobów jubilerskich, jak i galanteryjnych, zostały podzielone według stopnia twardości na:

I) twarde, zbite kamienie, zbite kamienie o średniej twardości,

II) kamienie miękkie i o średniej twardości (segregator aktów prawnych).
Do twardych zbitych kamieni należą: żady (nefryt i jadeit) oraz ich twarde naturalne imitacje: zbity nieprzezroczysty grossular (żad transwalski), ksonotlit i fobrolit.
Kamienie twarde o średniej zwięzłości to: lazuryt, rodonit, amazonit, jaspisy, unakit (agregat epidotu i skalenia potasowego), granit napisowy, wzorzysty krzemień, obsydian, heliotrop, kamień słoneczny, sokole i tygrysie oko, srebrzysty obsydian, awenturyn, masa perłowa, chalcedon, smitsonit.

Kamienie miękkie i o średniej twardości to: bursztyn i gagat, malachit i azuryt, szlachetny serpentyn i antracyt.
Do kamieni ozdobnych zaliczone zostały różne minerały, jak fluoryt, alabaster, Selenit (odmiana gipsu), agalmatolit, steatyt, pirofyllit oraz skały szczególnie nadające się do polerowania i o pięknych barwach (marmury, serpentynity i in.) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami