Blog

14.07.2020

Szopy na przyczepy ciągnikowe

W artykule znajdziesz:

Szopy na przyczepy ciągnikowe

Szopy na przyczepy ciągnikowe

Szopy na przyczepy ciągnikowe są budowane przeważnie jako lekkie zadaszenia bez ścian, mające na celu ochronę mniej wartościowego sprzętu przed wpływami atmosferycznymi. Konstrukcja tego rodzaju szop jest zazwyczaj szkieletowa, wykonana z prefabrykowanych elementów żelbetowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Połacie dachowe powinny wysięgać możliwie jak najdalej poza poziomy obrys szkieletu w celu ochrony stojących maszyn.
Warsztaty naprawcze, kuźnie, kołodziejnie itp. są budynkami, w których pracują ludzie, co powoduje konieczność ogrzewania pomieszczeń. Rodzaj pracy w tego rodzaju pomieszczeniach wymaga przeważnie wnętrz możliwie bezsłupowych, a w odniesieniu np. do warsztatów POM lub warsztatów naprawy sprzętu melioracyjnego - nawet stosunkowo dużych rozpiętości w granicach 10,5-^18,0 m. Pożądane są także niekiedy w budynkach warsztatowych duże stosunkowo wysokości hal warsztatowych, co wynika z konieczności zastosowania urządzeń dźwigowych lub suwnic koniecznych do demontażu i montażu podzespołów maszynowych. Budynki warsztatowe pod względem wymagań technologicznych i standardu użytkowego zbliżone są do budynków przemysłowych. Pomimo iż zaliczamy je do budynków zaplecza technicznego rolnictwa, obowiązują tu wymagania techniczno-budowlane i eksploatacyjne identyczne jak w przemyśle.

W ślad za postępującym procesem unowocześnienia rolnictwa występują nowe rozwiązania architektoniczno-budowlane, często dotychczas nie znane lub nie stosowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do nich należy zaliczyć magazyny nasion buraka cukrowego, magazyny hurtowe dla central handlu wiejskiego, magazyny części zamiennych dla maszyn rolniczych i ciągników, magazyny dla skupu skór surowych i skór futerkowych, magazyny żywca rzeźnego itp. Wymagania dla tego rodzaju budynków specjalnych są zazwyczaj wysokie, zwłaszcza wymagania przeciwpożarowe, uzasadnione wysoką wartością przechowywanej masy towarowej. Powoduje to konieczność stosowania budynków ogniotrwałych, wykonywanych przeważnie z prefabrykatów żelbetowych i betonowych. Podobne wymagania odnoszą się do suszarń pasz, ziemniaków, owoców, warzyw, chmielu itp. Zbiorniki na kiszonki w zależności od materiału kiszonkowego, jak również technologii ich napełnienia oraz opróżniania, mają różnorodne kształty oraz rozwiązania funkcjonalne (uprawnienia budowlane).

Mogą to być więc małe zbiorniki komorowe stosowane w gospodarstwach drobnotowarowych lub duże baterie silosów lub zbiorników przejazdowych naziemnych dostosowanych do samokarmienia zwierząt. Ze względu na procesy fermentacyjne i skład chemiczny kiszonek silosy z materiałów betonowych- (żelbetowych, sprężonych itp.) wymagają odpowiedniego tworzywa, a zwłaszcza cementu kwasoodpornego lub specjalnych wykładzin ceramicznych bądź z tworzyw sztucznych bezwonnych, nie rozpuszczających się w kwasach.

Budynki pomocnicze

W grupie budynków pomocniczych przeważającą większość stanowią różnorodne szopy na maszyny i narzędzia rolnicze (program egzamin ustny).
Ze względu na wymagania stawiane budynkom pomocniczym duże zastosowanie znajdują w rozwiązaniach konstrukcyjnych prefabrykowane elementy żelbetowe i lekkie azbestocementowe pokrycia dachowe’ najbardziej odpowiednie dla dużych rozpiętości przekryć.
Budynki pomocnicze zgodnie z ich przeznaczeniem nie biorą bezpośredniego udziału w produkcji rolniczej, natomiast pod względem ekonomicznym obciążają ją. Stąd też wywodzą się wymagania zmierzające do możliwie najniższego kosztu tej kategorii budynków (opinie o programie).

Szopy na kosztowne maszyny rolnicze, np. kombajny zbożowe lub buraczane, wymagają rozwiązań bardziej trwałych. Do takich można przykładowo zaliczyć szopę rozwiązaną w postaci szkieletu z prefabrykowanych elementów żelbetowych, wypełnionego płytami żelbetowymi lub cegłą silikatową, z lekkim pokryciem dachowym z płyt azbestocementowych. Przykład zastosowania lekkiej konstrukcji szkieletowej z drobnowymiarowych elementów strunobetonowych
w budynku szopy przeznaczonej na dwie maszyny rolnicze. Ściany są w tym przypadku osłonowe; stanowią je żelbetowe płyty żebrowe o wymiarach 1,5 X 4,5 m. Obecnie zaniechano stosowania tych płyt na wypełnienia ścienne ze względu na łatwość powstania korozji zbrojenia (segregator aktów prawnych).

Fundamenty punktowe i posadzka wykonana jest z betonu wylewanego.
Często szopy i zadaszenie w gospodarstwie rolnym spełniać muszą z konieczności funkcje zamienne bądź to jako budynki służące do przechowywania maszyn i sprzętu rolniczego, bądź to jako składy pasz objętościowych (pomieszczenia awaryjne) (promocja 3 w 1). Przykład takiego zadaszenia umożliwiającego wjazd załadowanego pojazdu w czasie burzy lub deszczu do wnętrza budynku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami