Blog
Drogi rozszerzania się pożaru
W artykule znajdziesz:
Drogi rozszerzania się pożaru
O ile nagromadzony na powierzchni pył nie jest wybuchowy, to podmuch powstały bądź na skutek wybuchu pierwotnego, bądź też na skutek ciśnienia gazów, może go łatwo wzbić w powietrze i zapalić (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spowodować to może obserwowane wypadki powstania tego rodzaju wybuchów, przenoszących się błyskawicznie z pomieszczenia do pomieszczenia i powodujących momentalne rozszerzanie się pożaru na cały budynek.
Drogi rozszerzania się pożaru uzależnione są od rozmieszczenia materiałów palnych i kierunków, w których mogą się wytworzyć ciągi powietrza i gazów. Pod tym względem należy rozróżnić drogi wewnętrzne i zewnętrzne.
Drogi wewnętrzne rozszerzania się pożaru stanowią:
- miejsca, w których znajdują się materiały palne;
- wszelkiego rodzaju otwory w stropach i ścianach;
- kanały wentylacyjne, szyby, świetliki i inne;
- próżne miejsca w stropach i pod podłogami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W czasie pożaru drogi te mogą być ułatwione lub otwarte przez zniszczenie mało odpornych na działanie ognia i żaru przeszkód w postaci izolacji cieplnej oraz na skutek zawalenia się konstrukcji budowlanych, jak ściany, stropy itd.
Do dróg zewnętrznych rozszerzania się pożaru mogą być zaliczone:
- niezabezpieczone otwory w dachach i szczytach oraz inne niezabezpieczone otwory, jak np. okna;
- palne ściany zewnętrzne oraz palne okapy i konstrukcje dachowe;
- palne przybudówki, rusztowania i inne palne materiały nagromadzone w pobliżu budowli lub z nimi stykające się, jak np. płoty drewniane.
Należy zaznaczyć, że wyżej przytoczone dane nie wyczerpują wszystkich możliwości rozszerzania się pożaru i stanowią ty lico opis najczęściej spotykanych w praktyce (uprawnienia budowlane).
Momenty charakterystyczne pożaru
Dla każdego pożaru charakterystyczne są następujące momenty:
- natężenie i temperatura pożaru;
- czas trwania pożaru o maksymalnym natężeniu;
- rodzaj i prężność wywiązujących się gazów;
- dym;
- czas trwania pożaru (program egzamin ustny).
Natężenie pożaru jest funkcją ilości ciepła wytwarzanego na skutek jednoczesnego spalania się pewnej ilości materiału palnego o określonej jakości i w określonych warunkach tlenowych. Jest ono zwykle różne w tym samym momencie w różnych *miejscach pożaru. Związana jednak z nim temperatura stanowi jeden z ważniejszych czynników, charakteryzujących szybkość rozszerzenia się ognia, trudność jego opanowania oraz niebezpieczeństwo, na jakie są narażone konstrukcje budowlane.
Obserwowana temperatura w czasie pożarów w otoczeniu palących się materiałów leży w granicach 600-1550°C. Niewątpliwie mają tu miejsce większe lub mniejsze straty ciepła powstałe na skutek rozproszenia (opinie o programie).
Czas trwania pożaru o maksymalnym natężeniu zależy od intensywności spalania się ilości nagromadzonych w danym miejscu materiałów, które mogą być spalane z podobnym skutkiem termicznym.
Czas ten charakteryzuje zatem możliwość krótszego lub dłuższego oddziaływania danej temperatury na konstrukcje budowlane i łącznie z natężeniem pożaru stanowi drugi czynnik decydujący o niebezpieczeństwie dla budowli (segregator aktów prawnych).
Wg. obserwacji pożarów dużych obiektów maksymalne natężenie pożaru w określonym miejscu może trwać kilka godzin.
Gazy wywiązujące się w czasie pożaru zwykle posiadają mniejsze lub większe właściwości szkodliwe. Szereg natomiast gazów posiada właściwości wybitnie trujące. Powstające w czasie pożaru niebezpieczne gazy utrudniają akcję obronną, a czasami czynią ją niemożliwą.
Z drugiej strony obecność trujących gazów stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi znajdujących się w pomieszczeniach zagrożonych.
Poza tym napływające fale gorących par i gazów mogą łatwo powodować śmierć przy ich wdychaniu na skutek przemian zachodzących w płucach (promocja 3 w 1).
Okoliczności te wymagają przeprowadzenia szybkiej akcji ewakuacyjnej, która może być skutecznie dokonana tylko w pewnych warunkach uwzględniających odpowiednie postulaty budowlane.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32