Blog

System drenażowy zdjęcie nr 2
01.12.2022

Sztywne połączenia rygli

W artykule znajdziesz:

System drenażowy zdjęcie nr 3
Sztywne połączenia rygli

Inna koncepcja łączenia rygli ze słupem, która znalazła zastosowanie w budownictwie czechosłowackim, polega na opieraniu rygli bezpośrednio na słupie i łączeniu górnego zbrojenia rygli za pośrednictwem stalowej blachy. W rozwiązaniu tym zbrojenie wypuszczone ze słupa dolnego przechodzi przez odpowiednie otwory w ryglach i połączone jest ze zbrojeniem słupa górnego za pośrednictwem zakotwionych w betonie kątowników (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powyższa koncepcja prowadzi do szczególnie prostych połączeń w przypadkach, gdy rygiel przechodzi nad podporą jako element ciągły. Przepuszczone przez rygiel zbrojenie słupa dolnego może być, jak w tym przypadku, dospawane do blach umieszczonych w słupie górnym.

Sztywne połączenia rygli występujące poza słupami wykonuje się najczęściej przez zespawanie prętów zbrojenia dolnego i górnego łączonych elementów i wypełnienie złącza betonem. Może to być typowe złącze monolityczne z podparciem montażowym lub z oparciem bezpośrednim, uzyskanym przez wspornikowe podcięcie łączonych elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym drugim rozwiązaniu należy się liczyć z trudnością prawidłowego wypełnienia betonem dolnej części złącza. Kłopotów tych unika się w rozwiązaniach z zastosowaniem stalowych elementów złącza służących do podpierania jednego rygla na drugim.

Połączenia rygli z zastosowaniem okuć stalowych (uprawnienia budowlane). W pierwszym przykładzie moment zginający przenoszony jest przez nakładki poziome, zaś siła poprzeczna przez nakładki pionowe. W przykładzie drugim styk połączenia jest ukośny, co jednak utrudnia znacznie niwelację błędów wykonania elementów i montażu. Do niwelacji tej służą pręty dystansowe o odpowiednio dobieranej średnicy. Samo złącze po dospawaniu nakładek przenosi tylko obciążenia montażowe. Pełną nośność złącza osiąga się po wypełnieniu spoiny zaprawą i po wykonaniu nadbetonu, którego zbrojenie przenosi występujący w złączu moment ujemny.

Sposób obliczeń

Zależnie od charakteru pracy statycznej, złącze rygla ze słupem bądź rygla z ryglem wymiaruje się tylko na siłę poprzeczną lub na siłę poprzeczną i moment zginający (program egzamin ustny). Zakres i sposób obliczeń zależy głównie od konstrukcji złącza. Z uwagi na sposób przenoszenia siły poprzecznej, zależny od przyjętej koncepcji podparcia elementów w złączu, wyróżnić można następujące przypadki podstawowe przypadek 1, w którym rygiel opiera się bezpośrednio na słupie i siła poprzeczna przenoszona jest przez sam element ryglowy, przypadek 2, w którym rygiel opiera się na słupie lub na drugim ryglu za pośrednictwem krótkich wsporników, które przenoszą całą siłę poprzeczną, przypadek 3, w którym podparcie ma charakter jedynie montażowy i siła poprzeczna przenoszona jest przez samo złącze (opinie o programie).

W przypadku 1 wymiarowanie na siłę poprzeczną strefy podporowej rygla o konstrukcji jednorodnej (sam prefabrykat) lub zespolonej (prefabrykat-nadbeton) przeprowadzać należy zgodnie z zasadami podanymi w PN-76/B-03264. Z uwagi na częstość występowania rygli o konstrukcji zespolonej w strefie przy- podporowej (lub na całej długości elementu) i wprowadzone zmiany w dotychczasowym sposobie obliczania takich elementów (segregator aktów prawnych).

Występujące w przypadku 2 krótkie wsporniki żelbetowe lub stalowe należy obliczać wg zasad. Zasady projektowania krótkich wsporników żelbetowych podane są również w PN-76/B-03264. W złączach z oparciem bezpośrednim lub pośrednim (przypadki 1 i 2) należy poza obliczeniem nośności na ścinanie i ewentualne zginanie (promocja 3 w 1).

Jeżeli przez rygiel przekazywana jest siła podłużna z górnego słupa, naprężenia dociskowe obliczone wg powyższych wzorów należy zwiększyć o dodatkowe naprężenia od tej siły, przyjmując ich równomierny rozkład na powierzchni oparcia rygli na słupie.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
System drenażowy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
System drenażowy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

System drenażowy zdjęcie nr 8 System drenażowy zdjęcie nr 9 System drenażowy zdjęcie nr 10
System drenażowy zdjęcie nr 11
System drenażowy zdjęcie nr 12 System drenażowy zdjęcie nr 13 System drenażowy zdjęcie nr 14
System drenażowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
System drenażowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
System drenażowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami