Blog

24.04.2021

Tarcica i okrąglaki

W artykule znajdziesz:

Tarcica i okrąglaki

Tarcica i okrąglaki

Wapno należy przechowywać w zamkniętych, szczelnych i suchych szopach. Podłoga takich szop musi być zabezpieczona przed wilgocią przez ułożenie jej na legarach (program uprawnienia budowlane na komputer). Zamoczenie wapna od dołu może spowodować znaczny wzrost temperatury i stać się przyczyną pożaru. Wapno palone w kawałkach zsypuje się albo do zasieków, przylegających do wzmocnionej bocznej ściany szopy, albo formuje się w pryzmy na całej szerokości ściany. Wapno palone sproszkowane, opakowane w worki papierowe, składuje się w stosach warstwami.

Wapna palonego nie należy zbyt długo magazynować, lecz należy je gasić i przechowywać już jako wapno gaszone. Magazyny wapna palonego powinny być umieszczane przy skrzyniach do gaszenia wapna i przy dołach na ciasto wapienne. Głębokość dołów na ciasto wapienne 1,5-5-2,0 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wskutek gaszenia wapno znacznie zwiększa swą objętość. Z 1000 kg wapna palonego otrzymujemy 1,8-T-3,3 m3 ciasta wapiennego-(górna granica jest osiągana przy wapnie tłustym). Czas dołowania wapna do zapraw wynosi 2-4 tygodni. Czas dołowania wapna do tynków - co najmniej 2-3 miesięcy.
Drewno budowlane powinno być składowane na terenie suchym i zabezpieczonym przed napływem wód gruntowych (uprawnienia budowlane).

Jest wskazane, aby teren ten był wysypany żwirem, żużlem lub gruzem ceglanym. Składowiska drewna powinny być rozmieszczane z zachowaniem wszystkich przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Tarcica i okrąglaki powinny być składowane w stosy, czyli w tzw. sztaple. Ten sposób składowania pozwala na równomierne przesuszanie oraz zabezpiecza drewno przed spękaniem i zagrzybieniem. Przed układaniem stosów należy przygotować zegary do układania drewna (program egzamin ustny). Legary te powinny opierać się na słupkach. Odległość sztaplowanej tarcicy od ziemi powinna wynosić 404-60 cm. Tarcicę należy układać w stosy według rodzaju drewna, gatunku tarcicy oraz jej grubości.

Tarcica mokra i półsucha

Tarcica mokra i półsucha powinna być składowana na przekładkach grubości 3 cm i szerokości 5-7 cm, w odstępach ok. 1,5 m. Tarcicę mokrą układamy w odległościach 15 cm. Tarcicę półsuchą układamy w odległościach 10 cm, a tarcicę suchą w odległościach 5 cm. Tarcicę suchą można układać „na głucho”, to jest bez przekładek. Jednokierunkowy sposób składowania tarcicy. Sposób składowania tarcicy bez przekładek uwidoczniony. Tarcica ułożona w stosy powinna być przykryta dachem. Dach ten może być oparty na stosie i wykonany z desek lub może być oparty na podporach ustawionych poza stosem (opinie o programie).

Drewno z odzysku (np. po rozebraniu rusztowań) należy układać w stosy, po uprzednim usunięciu gwoździ i oskrobaniu pozostałości wapna i betonu.
Okrąglaki układa się podobnie jak tarcicę z tą różnicą, że na przekładki należy używać tarcicy.
Między stosami ułożonymi w powyżej podany sposób, należy zachować odległości na przejścia o szerokości 2 m. Szerokość drogi dla transportu drewna i dla ewentualnego dojazdu, w wypadku pożaru, powinna wynosić co najmniej 6 m (segregator aktów prawnych).

Stal zbrojeniową należy składować na otwartym powietrzu w pobliżu drogi, po której jest ona dowożona, lub w pobliżu bocznicy kolejowej, o ile transport stali odbywa się koleją.
Dla właściwego wykorzystania miejsca wzdłuż toru lub drogi, należy plac przeznaczony na składowanie stali zbrojeniowej podzielić na 8-f-10 przegród dla poszczególnych średnic stali. Przegrody te powinny być oddzielone od siebie rzędami słupków wkopanych w ziemię, po 4 słupki w rzędzie.

Pierwszy rząd słupków powinien być nieco niższy niż poziom podłogi środka transportowego, którym stal będzie dowożona (promocja 3 w 1). Następne rzędy słupków należy obniżać stopniowo, tak by przy wyładunku można było ułożyć z nich pochyły pomost, umożliwiający przesuwanie stali przeznaczonej dla poszczególnych przegród. Szerokość przegród - od 0,7 do 2,0 m.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami