Blog
Technik budownictwa – uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Technik budownictwa – uprawnienia budowlane
Technikiem budownictwa nazywa się osobę mającą określoną specjalizację. Aby uzyskać tytuł technika konieczne jest ukończenie odpowiedniej szkoły oraz zdanie egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności zawodowej (program na komputer). Co więcej, osoba mająca tytuł technika ma możliwość uzyskania uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie do kierowania robotami budowlanymi (program na telefon).
Warto jednak pamiętać o tym, że dla technika budownictwa zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane jest trudniejsze niż dla inżynierów. Wynika to przede wszystkim z różnic programowych, dlatego tak ważne jest samodzielne przygotowanie się do egzaminu (program egzamin ustny). Zarówno pytania, jak i wszelkie wymogi na egzaminie na uprawnienia budowlane są takie same dla techników i inżynierów.
Co ważne, aby móc w ogóle przystąpić do tego egzaminu, technik budownictwa musi udokumentować odbycie 4-letniej praktyki zawodowej, która musi być ściśle powiązana z zakresem uprawnień, jakie chce uzyskać. Należy także pamiętać o tym, że same uprawnienia nie wystarczą, aby pełnić samodzielną funkcję techniczną w budownictwie – konieczna jest także przynależność do samorządu zawodowego (opinie o programie). Technik budownictwa, który zdobył uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w odgraniczonym zakresie może sprawować samodzielną funkcję techniczną w budownictwie w wybranej specjalności.
Posadowione na stabilnym gruncie nośnym
W przypadku specjalności architektonicznej uprawnienia pozwalają na projektowanie obiektów lub kierowanie robotami budowlanymi w odniesieniu do architektury obiektów, których kubatura nie przekracza 1000 m3 i są one w zabudowie zagrodowej lub na terenie takiej zabudowy (segregator aktów prawnych). Jeśli chodzi o specjalność konstrukcyjno-budowlaną, to uprawnienia pozwalają na projektowanie konstrukcji obiektów lub kierowanie robotami budowlanymi w zakresie obiektów o kubaturze poniżej 1000 m3 i wysokości nieprzekraczającej 12 m nad poziomem terenu (promocja 3 w 1). Ponadto obiekty muszą być posadowione na stabilnym gruncie nośnym, a ich posadowienie nie może przekraczać 3 m poniżej poziomu terenu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32