Blog
Technika klejenia
W artykule znajdziesz:
Sklejkę wyrabia się z różnych odmian drewna o grubościach począwszy od 0,75 mm; arkusze mają najczęściej wymiary od 1,5 x 1,2 m lub 1,5 x 1,5 m aż do 2,4 x 8,4 m. Wskazania wytwórcy kleju muszą być ściśle przestrzegane; jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy przed złączeniem elementów pokrytych klejem musi upłynąć pewien czas (program uprawnienia budowlane na komputer). Taki sposób postępowania ma na celu umożliwienie wyparowania z kleju nadmiaru cieczy, która w przeciwnym razie będzie wsiąkała w tworzywo sztuczne lub w inny materiał sklejany. Ponadto odparowywanie cieczy na krawędziach spoiny powoduje tam wcześniejsze utwardzenie kleju, które przeszkadza dalszemu parowaniu, co pociąga za sobą zgrubienie wewnątrz płyty. Kleje nie wymagające uprzedniego podsuszenia przed złączeniem elementów nie powinny być przetrzymywane na powietrzu po nałożeniu, gdyż osłabi to spoinę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Długotrwałe składowanie klejów, szczególnie po wymieszaniu, osłabia ich zdolność wiązania, a wyższa temperatura spowoduje szybsze ich psucie się. Dobre związanie powierzchni zależy od chemicznej i mechanicznej przyczepności materiałów. Powierzchnie należy starannie oczyścić z brudu i tłuszczu, co przyczyni się do zwiększenia przyczepności chemicznej. Wskazane jest również, aby powierzchnia była szorstka, co można osiągnąć przez pocieranie papierem szklistym. Taka powierzchnia ułatwia przenikanie kleju do porów, a tym samym umożliwia uzyskanie dobrej przyczepności mechanicznej (uprawnienia budowlane). Z powodu kruchości kleju należy nakładać go tylko w cienkich warstwach; grube warstwy mogą ulec wykruszeniu.
Stosując nacisk przy sklejaniu wyciska się ze spoiny nadwyżkę kleju, która przylega później do wykończonej powierzchni sklejanych elementów. Aby temu zapobiec powleka się krawędzie i dolne płaszczyzny elementów tłuszczem, co utrudnia przyczepiania się nadwyżki kleju.
Użycie piasku
Nacisk można wywierać za pomocą prasy hydraulicznej, sprężynowej lub ręcznej albo w inny dowolny sposób. Najczęściej stosowanym sposobem jest umieszczanie ciężarów na sklejanych powierzchniach. Obciążenie powinno być rozłożone równomiernie, co można najłatwiej uzyskać przez użycie piasku, śrutu lub ciężkich płyt stalowych. Nie zaleca się używanie klamer, ponieważ ściskają one materiał powodując wtłaczanie kleju do porów. Większe powierzchnie trudno jest ująć klamrami, a przy tym można wtedy spowodować wypaczenie powierzchni (program egzamin ustny).
Nacisk powinien wynosić mniej więcej 0,5 kG/cnr, przy czym należy go prowadzić od środka do zewnętrznych krawędzi, co spowoduje wypłynięcie nadmiaru kleju ku krawędziom. Czas wymagany na wiązanie wynosi od 4 do 24 godz. i zależy od gatunku kleju i od temperatury; utwardzanie zależy od temperatury panującej w warsztacie. Katalizatory i utwardzacze należy dodawać zgodnie z instrukcją wytwórcy kleju, przy czym obowiązuje ścisłe dozowanie wagowe. Bardzo ważna jest ilość utwardzacza, gdyż w przypadku zbyt małej jego ilości wiązanie będzie trwało za długo, natomiast użycie go w nadmiarze osłabi w pewnym stopniu spoinę (opinie o programie).
Należyte rozprowadzenie warstwy ciekłego kleju może być wykonane na okleinach nie cieńszych niż 0,75 mm. Kleje z żywic syntetycznych wytrzymują z powodzeniem porównanie z innymi klejami, jeśli chodzi o czas wiązania, zamiast stosowanego średnio ośmiogodzinnego cyklu, klej z żywicy wiążący na gorąco może być utwardzony w ciągu kilku minut, a po krótkim okresie chłodzenia przedmiot może być użyty do dalszej obróbki. Znaczne przyspieszenie tego procesu uzyskano przez ogrzewanie prądem wielkiej częstotliwości (segregator aktów prawnych).
Sklejka stosowana w USA do robót zewnętrznych, znana pod nazwą Resinprest, nadaje się do wykonywania gładkich ścian, posiada dobrą wytrzymałość mechaniczną, sztywność i dobre właściwości izolacyjne. Producenci twierdzą, że jest ona bardzo ekonomiczna w użyciu. Wydaje się, że materiał ten przewyższa inne materiały stosowane w tych samych warunkach. Impregnowanych płyt budowlanych nie można przybijać gwoździami, lecz. należy je przymocowywać śrubami; wyższy koszt równoważony jest większą wytrzymałością konstrukcji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32