Blog

Przewody rurociągowe zdjęcie nr 10
30.05.2018

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

W artykule znajdziesz:

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

Przewody rurociągowe zdjęcie nr 11
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

Domy nie muszą być budowane w jednej technologii. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów murowanych z drewnianymi elementami. Budynki w technologii mieszanej mają murowany parter oraz szkieletową konstrukcję stropu i poddasza. W zależności od projektu murowane mogą być również ściany szczytowe. Dzięki lekkiej konstrukcji wyższej kondygnacji można w projekcie uwzględnić wykusze, okapy, szerokie, efektowne zawisy czy balkony bez nadmiernej ingerencji w ściany parteru. W przypadku, gdy krokwie są bezpośrednio oparte na oczepie umocowanym do wieńca ścian parteru lub do belek stropowych, to poddasze może być wykonane najtańszą metodą platformową. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu budowy (segregator aktów prawnych).

Oczywiście dom można zbudować w całości w technologii drewnianej, ale należy pamiętać, że murowane ściany parteru zapewniają budynkowi stabilność. Dzięki spięciu za pomocą obwodowego wieńca są one sztywne, a zakotwione w wieńcu drewniane belki stropowe nie ulegają skręcaniu. Co ważne, murowane ściany zapewniają również doskonałą akumulację ciepła. Kumulują one ciepło z grzejnika lub kominka, po czym oddaję je w nocy i wieczorem, kiedy wnętrze nie jest już ogrzewane. Takiego komfortu cieplnego nie dają ściany drewniane, dlatego warto parter domu wykonać metodą tradycyjną, a jedynie górę z drewna.

Technologia mieszana znakomicie sprawdza się w przypadku budynów budowanych na skarpach lub terenach o nierównej powierzchni. Wówczas ściany parteru wcięte w zbocze pełnią rolę ścian oporowych i zapewniają doskonałą wytrzymałość na parcie gruntu. Konstrukcja musi być solidna, dlatego niezbędny jest tradycyjny mur wzmocniony żelbetowymi słupkami, które powinny być połączone wieńcem stropowym. Technologia mieszana to świetne rozwiązanie także na terenach zalewowych. Murowany parter jest odporny na długotrwały kontakt z wodą oraz uderzenia przedmiotów niesionych w trakcie powodzi. Taką technologię warto wybrać także wtedy, gdy obrys parteru jest mniejszy niż obrys poddasza. Drewniana konstrukcja poddasza jest lekka, dlatego odciąża fundamenty i nie trzeba ich dodatkowo wzmacniać.

Najnowsze wpisy

21.06.2024
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 12
Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów budownictwa

Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów, zwane także obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej), jest wymagane w wielu krajach w…

21.06.2024
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 13
Utrata uprawnień budowlanych

Utrata uprawnień budowlanych w Polsce jest regulowana przez przepisy prawa, a proces ten może mieć miejsce w określonych sytuacjach. Przyczyny…

Przewody rurociągowe zdjęcie nr 16 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 17 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 18
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 19
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 20 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 21 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 22
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 32 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 33 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 34
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 35
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 36 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 37 Przewody rurociągowe zdjęcie nr 38
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przewody rurociągowe zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami