Blog

Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 2
30.05.2018

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

W artykule znajdziesz:

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 3
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

Domy nie muszą być budowane w jednej technologii. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów murowanych z drewnianymi elementami. Budynki w technologii mieszanej mają murowany parter oraz szkieletową konstrukcję stropu i poddasza. W zależności od projektu murowane mogą być również ściany szczytowe. Dzięki lekkiej konstrukcji wyższej kondygnacji można w projekcie uwzględnić wykusze, okapy, szerokie, efektowne zawisy czy balkony bez nadmiernej ingerencji w ściany parteru. W przypadku, gdy krokwie są bezpośrednio oparte na oczepie umocowanym do wieńca ścian parteru lub do belek stropowych, to poddasze może być wykonane najtańszą metodą platformową. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu budowy (segregator aktów prawnych).

Oczywiście dom można zbudować w całości w technologii drewnianej, ale należy pamiętać, że murowane ściany parteru zapewniają budynkowi stabilność. Dzięki spięciu za pomocą obwodowego wieńca są one sztywne, a zakotwione w wieńcu drewniane belki stropowe nie ulegają skręcaniu. Co ważne, murowane ściany zapewniają również doskonałą akumulację ciepła. Kumulują one ciepło z grzejnika lub kominka, po czym oddaję je w nocy i wieczorem, kiedy wnętrze nie jest już ogrzewane. Takiego komfortu cieplnego nie dają ściany drewniane, dlatego warto parter domu wykonać metodą tradycyjną, a jedynie górę z drewna.

Technologia mieszana znakomicie sprawdza się w przypadku budynów budowanych na skarpach lub terenach o nierównej powierzchni. Wówczas ściany parteru wcięte w zbocze pełnią rolę ścian oporowych i zapewniają doskonałą wytrzymałość na parcie gruntu. Konstrukcja musi być solidna, dlatego niezbędny jest tradycyjny mur wzmocniony żelbetowymi słupkami, które powinny być połączone wieńcem stropowym. Technologia mieszana to świetne rozwiązanie także na terenach zalewowych. Murowany parter jest odporny na długotrwały kontakt z wodą oraz uderzenia przedmiotów niesionych w trakcie powodzi. Taką technologię warto wybrać także wtedy, gdy obrys parteru jest mniejszy niż obrys poddasza. Drewniana konstrukcja poddasza jest lekka, dlatego odciąża fundamenty i nie trzeba ich dodatkowo wzmacniać.

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 8 Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 9 Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 10
Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 11
Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 12 Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 13 Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 14
Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Projektant czy kierownik budowy? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami