Blog
Zwierciadła ścieków
W artykule znajdziesz:
W przypadku osadników gnilnych wykonanych w postaci jednego zbiornika prostokątnego, połączenie dwóch sąsiednich komór ze sobą powinno być wykonane w postaci wąskich pionowych szczelin, o szerokości 20-30 mm, rozmieszczonych równomiernie na całej szerokości ściany oddzielającej komory. Górna krawędź szczelin powinna znajdować się nie wyżej niż 0,30 m pod obliczeniowym zwierciadłem ścieków, a dolna ich krawędź nie niżej niż na poziomie 2/5 wysokości części użytecznej osadnika, licząc od jego dna. Wysokość szczelin nie może być mniejsza niż 0,20 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
W osadnikach gnilnych dwukomorowych kołowych połączenie komór może być wykonane w postaci kilku otworów o powierzchni nie mniejszej niż 180 mm2, których krawędź górna musi się znajdować nie wyżej niż 0,3 m poniżej obliczeniowego zwierciadła ścieków, a dolna krawędź na poziomie 2/5 wysokości użytecznej osadnika, licząc od jego dna. Takie otwory muszą być rozmieszczone w ścianie dzielącej komory w ten sposób, ażeby droga przepływu ścieków przez osadnik była możliwie najdłuższa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W osadnikach wykonanych w postaci szeregu połączonych ze sobą zbiorników kołowych połączenia komór powinny być wykonane za pomocą odpowiednio uszczelnionych przewodów poziomych tak, ażeby górna krawędź otworu była zanurzona nie mniej niż 0,3 m, a dolna krawędź na poziomie nie niższym niż 1/2 wysokości użytecznej poniżej zwierciadła ścieków, przy czym średnica otworu poziomego nie powinna być mniejsza niż 150 mm (uprawnienia budowlane).
Ścieki z osadnika gnilnego należy odprowadzać przewodem o średnicy nie mniejszej niż 150 mm. Dno przewodu odprowadzającego ścieki powinno znajdować się na poziomie obliczeniowego zwierciadła ścieków w osadniku. Wylot ścieków od wewnątrz osadnika powinien być osłonięty pionową osłoną lub trójnikiem o dolnej krawędzi zanurzonej nie mniej niż 0,3 m pod poziomem zwierciadła ścieków, a górnej krawędzi wystającej ponad zwierciadło ścieków o 0,2 m (program egzamin ustny).
Należy przewidzieć usuwanie powstającego w osadniku osadu i kożucha na drodze wypompowywania do wozu asenizacyjnego nie rzadziej niż 1 raz w roku z osadników przeznaczonych do oczyszczania ścieków w ilości do 5 m3/d i nie rzadziej niż 2 razy w roku z osadników przeznaczonych do oczyszczania ścieków w ilości powyżej 5 m3/d.
Wszystkie komory osadnika
W celu zapewnienia okresowych kontroli i oczyszczania wylotu oraz okresów pomiędzy kontrolami należy przewidzieć w stropie osadnika odpowiednio rozmieszczone otwory włazowe ze szczelnymi przykrywami lub prefabrykowaną konstrukcją stropu umożliwiającą jej zdejmowanie (opinie o programie).
Przewód doprowadzający ścieki do osadnika powinien mieć zapewnioną wentylację wywiewną wyprowadzoną ponad dach najbliższego budynku. W celu zapewnienia dopływu powietrza do wentylacji osadnika należy projektować na stropie ostatniej komory rurę wywiewną. Dopuszcza się niestosowanie rury wywiewnej, jeżeli zapewniony jest dopływ powietrza przez kanał odprowadzający ścieki z osadnika.
Wszystkie komory osadnika muszą być ze sobą połączone w górnej części ponad poziomem kożucha. W osadnikach gnilnych w postaci jednego zbiornika kołowego lub prostokątnego przegrody rozdzielające komory powinny być zakończone poniżej stropu w odległości nie mniejszej niż 0,10 m. W przypadku osadników składających się z odrębnych komór, połączenie może być wykonane za pomocą przewodu o średnicy nie mniejszej niż 100 mm (segregator aktów prawnych).
- Usytuowanie osadnika gnilnego powinno odpowiadać wymaganiom prawa budowlanego dotyczącym zachowania odpowiedniej odległości osadnika od studzien, dróg publicznych oraz pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi lub na przetwarzanie artykułów spożywczych.
- Poziom wód gruntowych na terenie usytuowania osadnika nie powinien być wyższy od dna przewodu odprowadzającego ścieki z osadnika.
- grunt, w którym przewiduje się ułożenie drenażu rozsączającego, jest piaszczysty lub gliniasto-piaszczysty, o współczynniku filtracji nie mniejszym niż 0,00001 m/s,
- najwyższy poziom wody gruntowej na terenie lokalizacji drenażu znajduje się nie wyżej niż 1 m poniżej projektowanego poziomu drenów rozsączających (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32