Blog

Inżynier budownictwa zdjęcie nr 2
03.02.2020

Technologia produkcji agregatami uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Technologia produkcji agregatami uprawnienia budowlane

Inżynier budownictwa zdjęcie nr 3
Technologia produkcji agregatami uprawnienia budowlane

W związku z tym zostały podjęte od niedawna prace zmierzające do wprowadzenia nowej technologii produkcji agregatami o charakterze uniwersalnym, którymi można by było wykonywać różne typy prefabrykatów o dowolnej, praktycznie uzasadnionej wielkości, przy zastosowaniu odpowiednio skróconego cyklu obróbki termicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tego rodzaju rozwiązanie technologiczne dla potrzeb budownictwa przemysłowego, spełniające w znacznym stopniu te wymagania, zostało opracowane w Związku Radzieckim przez instytut „Giprostrojindustrija” i wprowadzone w kilku nowo budowanych wytwórniach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

z opracowaniem technologii produkcji opracowano nowe projekty typowych hal przemysłowych o uniwersalnym przeznaczeniu, montowanych z prefabrykatów wielkowymiarowych, produkowanych wg tej technologii. Ponadto w zakres tego kompleksowego opracowania wchodziło opracowanie projektów typowych wytwórni wytwarzających pełny asortyment elementów prefabrykowanych, potrzebnych do budowy hali, jak również opracowanie organizacji i rozmieszczenia wytwórni w sposób zapewniający sprawną i terminową dostawę prefabrykatów dla przewidzianych do realizacji zakładów przemysłowych w danym okręgu (uprawnienia budowlane).

Przy opracowywaniu technologii kierowano się następującymi założeniami:

- metoda produkcji powinna umożliwiać wykonywanie wszystkich typów prefabrykatów strunobetonowych dla potrzeb budownictwa przemysłowego zarówno płytowych, jak i prętowych, po prostej i łatwej zmianie oprzyrządowania urządzeń formujących,
- zastosowane urządzenia powinny umożliwiać wykonywanie elementów wielkowymiarowych o dowolnych praktycznie stosowanych wielkościach,
- w produkcji ma być zastosowany skrócony cykl obróbki termicznej, przy czym czas obróbki nie powinien być dłuższy niż w najkorzystniejszych pod tym względem technologiach produkcji taśmowej elementów strunobetonowych (np. w metodzie form oporowych),
-podstawowe procesy technologiczne, zwłaszcza czynności układania i sprężania strun, powinny być zmechanizowane bądź zautomatyzowane (program egzamin ustny).

Agregat formujący

Wszystkie te założenia zostały uwzględnione. W omawianym rozwiązaniu przyjęto metodę produkcji agregatowo-stacjonarną. Podstawowymi agregatami w tej metodzie o charakterze uniwersalny dwa agregaty: agregat formujący i zagęszczający beton.
Dla umożliwienia łatwej zmiany asortymentu prefabrykatów przyjęty stał sposób formowania za pomocą wymiennych elementów formujących w postaci stempli wibrujących (wibroubijaków), zagęszczających beton pod dział
aniem wibratorów i pras hydraulicznych. Przyjęcie tego sposobu formowania umożliwiło użycie mieszanki betonowej drobnokruszywowej o konsystencji wilgotnej, dzięki czemu można było zastosować skrócony cykl obróbki termicznej. Obróbka termiczna przeprowadzana jest równocześnie kilkoma środkami: za pomocą wężownic grzejnych zabetonowanych w podłożu betonowym. przez nanoszenie mieszanki betonowej na podgrzany do 40°C tor betonowy oraz przez nagrzanie odgórne świeżo zaformowanych elementów w temperaturze zbliżonej do 100°C (opinie o programie). W wyniku tak intensywnego sposobu obróbki uzyskuje się - po trwającym 2 do 3 godzin cyklu obróbki - wytrzymałość betonu umożliwiającą przeniesienie sprężenia na beton i zdjęcie gotowych elementów bezpośrednio po obróbce.

Formowanie i intensywne zagęszczenie betonu stemplami wibrującymi pozwala na produkowanie elementów o założonych długościach jeden za drugim, bez konieczności przecinania betonu. Potrzebne jest tu tylko urządzenie do przecinania strun. Struny zakotwione są w trzpieniach umocowanych w konstrukcji toru poza elementami, podobnie jak ma to miejsce w opisanej uprzednio metodzie walcowania. Struny nawijane są na trzpienie w stanie naprężonym za pomocą wspomnianego wyżej agregatu zbrojącego, działającego na takiej samej zasadzie jak agregat stosowany w metodzie walcowania, lecz automatyzowanego (segregator aktów prawnych).

Konstrukcja toru o szerokości 3,5 m, ze stalowymi płytami z osadzonymi w nich wysuwanymi i wymiennymi trzpieniami dla utrzymania na nich strun w stanie naprężonym, daje możność wykonywania na torze elementów strunobetonowych o szerokości do 3,5 m i długości do 12 m. Zautomatyzowany agregat zbrojący układa struny naprężone nie tylko w kierunkach podłużnych wzdłuż elementu, ale po odpowiednim ustawieniu i w kierunku poprzecznym oraz w dowolnych kierunkach ukośnych, w dowolnej liczbie warstw strun lub zwitek.

Agregat formujący formuje i zagęszcza 5 do 10 m wyrobów na minutę, a więc. pracuje z kilkakrotnie większą szybkością niż agregaty Stassa, G-2 i inne, stosowane w metodach ślizgowych. Tak dużą szybkość pracy uzyskano przez zwiększenie długości agregatu do kilkunastu metrów, dzięki czemu beton może być układany przez agregat od razu na długości do 12 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Inżynier budownictwa zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Inżynier budownictwa zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Inżynier budownictwa zdjęcie nr 8 Inżynier budownictwa zdjęcie nr 9 Inżynier budownictwa zdjęcie nr 10
Inżynier budownictwa zdjęcie nr 11
Inżynier budownictwa zdjęcie nr 12 Inżynier budownictwa zdjęcie nr 13 Inżynier budownictwa zdjęcie nr 14
Inżynier budownictwa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Inżynier budownictwa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Inżynier budownictwa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami