Blog

Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 2
16.09.2021

Tektura filcowa

W artykule znajdziesz:

Tektura filcowa

Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 3
Tektura filcowa

Wkładkę w papie uważać należy za nośnik masy bitumicznej impregnacyjnej.
Papa składa się zatem z wkładki tekturowej impregnowanej masą bitumiczną i obustronnych powłok. Powłoki składają się z twardej masy bitumicznej, zawierającej niekiedy wypełniacz (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ponadto z obu stron papa posiada posypkę, od strony zewnętrznej gruboziarnistą, a od strony spodniej drobnoziarnistą.

Do wyrobu pap smołowych stosowana jest tzw. tektura surowa, zaś do pap asfaltowych używa się tektury wyższego gatunku (tektura filcowa).
Surowcami do wyrobu tektury są makulatura, szmaty bawełniane i wełniane, lniane, celuloza drzewna nie bielona, odpadki przemysłu celulozowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ścier drzewny, słoma lub włókno torfowe uważane są za dodatki mało wartościowe.
Tektury produkowane są w pasmach szerokości 1 m, o dowolnych długościach.

Do wyrobu pap używanych do krycia dachów i do celów izolacyjnych stosuje się prawie wyłącznie tektury nr 100 i 150. Tektura nr 80 używana jest tylko wyjątkowo.
Tektura filcowa jest jakościowo lepsza, gdyż zawiera więcej wełny niż tektura surowa.
Prócz tektury stosowane są jako wkładki również tkaniny z włókien roślinnych, takich jak juta, konopie, bawełna, len.
W powszechnym użyciu są tkaniny jutowe, zarówno ze względu na ich niską cenę, jak i łatwość otrzymania (uprawnienia budowlane).

Wymagania techniczne dotyczące tkanin jutowych są następujące:
- ciężar 1 m2 tkaniny od 320 do 350 g,
- średnia grubość tkaniny od 0,55 do 0,65 mm.

Jako masę impregnacyjną stosuje się przy papach asfaltowych miękkie asfalty ponaftowe o temperaturze mięknienia P. i K. 30-40°C i penetracji 150° w temperaturze 25°C. Asfalty te stosuje się bez domieszek, gdyż ich zadaniem jest jedynie impregnacja tektury, wypełnienie porów i otoczenie włókien powłoką asfaltową. Czyni to papę nieprzepuszczalną dla wody i zwiększa jej wytrzymałość mechaniczną (program egzamin ustny).
Przy papach smołowych stosuje się mieszanki paku ze smołą o temperaturze mięknienia K. S. poniżej 40°C i o zawartości części lotnych do 250cC poniżej 5%.
Jako masy powłokowe stosuje się do pap asfaltowych twardsze gatunki asfaltów lub też kompozycje asfaltów ponaftowych z asfaltami naturalnymi (Trinidad, Gilsonit). Stosuje się również wartościowe dodatki podnoszące jakość papy, np. paki tłuszczowe.

Masy powłokowe smołowe

Do mas powłokowych dodawany jest często wypełniacz o bardzo drobnym przemiale.
Masy powłokowe smołowe składają się z miękkiego paku (zwykle mieszaniny paku ze smołą) najczęściej z wypełniaczem, który zagęszcza i uodpornia masę od spływania i zabezpiecza ją przed starzeniem się (opinie o programie).
Posypka stanowi powierzchniowe wykończenie papy. Zadaniem posypki jest zwiększenie wytrzymałości mechanicznej powierzchni papy, zabezpieczenie przed sklejeniem się przy magazynowaniu, częściowo również ochrona przed wpływami czynników atmosferycznych i promieni słonecznych.

Jako posypka służyć może czysty ostry piasek. Dla pap wyższych gatunków stosuje się zmielony talk, miękkie łupki, a często zmielone minerały barwne.
Na posypki utrudniające sklejanie papy używa się głównie talku lub łupku (segregator aktów prawnych).

Papę można produkować w urządzeniach dwojakiego rodzaju:
- o ruchu periodycznym, typu rewolwer owego,
- o ruchu ciągłym, w tzw. automatach systemu taśmowego. Schemat produkcji pap smołowych w urządzeniach systemu rewolwerowego.

Z kotła wlewa się masę do wanny. W wannie tej wmontowanych jest 5 wałków na wspólnej obracającej się osi.
Z rolki nawija się tekturę surową najpierw na wałek zanurzony w smole. Wałek ten stopniowo się zanurza i przesuwa w kierunku odwrotnym do strzałki zegara, dzięki czemu tektura nasyca się masą impregnacyjną (promocja 3 w 1).

Podczas nawijania tektury na wałek z wałka odwija się pasmo zaimpregnowanej już papy i przechodzi na podgrzewane walce, które wyciskają nadmiar masy, po czym papa jest nawijana na wałek. Ponad tym wałkiem mieści się zbiornik z suchym przesianym piaskiem, którym posypuje się pasmo nawijanej papy. Nawinięty zwój papy przenosi się w inne miejsce, skąd przewija się go na rolki o wymiarach handlowych (szerokość 1 m i długość 10 m).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 8 Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 9 Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 10
Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 11
Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 12 Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 13 Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 14
Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nauka przede wszystkim dla siebie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami