Blog
Teletechnika i energetyka
W artykule znajdziesz:
Teletechnika i energetyka
Teletechnika i energetyka nie może się obejść bez stosowania słupów drewnianych przy budowie sieci. W porównaniu z poprzednimi dziedzinami są to zapotrzebowania o wiele niższe, są one natomiast trudne do pokrycia ze względu na stosowane wymiary i wymagania techniczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
W porównaniu z masowymi odbiorcami, jak górnictwo lub przemysł celulozowy, zapotrzebowanie drewna w tej dziedzinie produkcji jest stosunkowo niskie, w każdym jednak razie liczy się w naszych warunkach na setki tysięcy m:i drewna okrągłego rocznie. Na pierwszy plan wysuwa się tu zagadnienie wysokiej jakości drewna oraz zapotrzebowanie cennych gatunków drewna liściastego.
Przemysł sklejkowy i związana z nim produkcja drewna uszlachetnionego oparte są w naszych warunkach głównie na obróbce wysokowartościowego surowca sosnowego, olchowego, brzozowego i bukowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sklejka i drewno uszlachetnione stanowią półfabrykaty przeznaczone do dalszej obróbki w różnych dziedzinach przemysłu.
Drewno uszlachetnione ma wysokie własności techniczne, tak że może być stosowane jako materiał zastępczy w miejsce metali.
Inne dziedziny obróbki to liczna grupa różnorodnych gałęzi mechanicznej obróbki drewna, jak produkcja opakowań w postaci skrzyń, łubianek, beczek drewnianych i wełny drzewnej, przemysł zapałczany, produkcja szpul i czółenek dla przemysłu włókienniczego, lotnictwo, szkutnictwo (budowa kutrów, łodzi i barek), kołodziejstwo, przemysł muzyczny, przemysł sportowy, produkcja ołówków i przyborów kreślarskich, drewno narzędziowe, drobne wyroby frezowane (galanteria drzewna) i wiele innych (uprawnienia budowlane). W niektórych z tych dziedzin, jak np. w przemyśle lotniczym, okrętowym i muzycznym, wchodzą w grę wysokie wymagania jakościowe, co stwarza istotne trudności pokrycia nawet nieznacznych ilościowo zapotrzebowań.
W niektórych dziedzinach, jak np. w zakresie budowy statków drewnianych, rozwiązanie tych trudności daje się osiągnąć przez zastosowanie klejonych elementów drewnianych i sklejki zamiast drewna litego. Nie widzi się natomiast w obecnej chwili innych niż dotychczas rozwiązań na odcinkach takich, jak sklejka lotnicza lub stosowane w przemyśle muzycznym drewno rezonansowe (program egzamin ustny).
Płyty pilśniowe
Niektóre dziedziny obróbki drewna stoją na pograniczu między mechaniczną obróbką a chemicznym przerobem drewna. Jako przykład wymienić można płyty pilśniowe, formowane z rozwłóknionego drewna. Produkcja płyt pilśniowych daje możliwości wykorzystania przemysłowych i leśnych odpadów drewna, w pewnej mierze także trocin, do produkcji pełnowartościowych płyt izolacyjnych, budowlanych, konstrukcyjnych i meblowych. Ten dział przerobu drewna ma przed sobą duże perspektywy rozwojowe.
Obok płyt pilśniowych coraz większą rolę zaczynają odgrywać płyty wiórowe; zagadnienie to znajduje się u nas w stadium wstępnych badań (opinie o programie).
Wszystkie wymienione dotychczas dziedziny zastosowania drewna mają jedną wspólną cechę. Używane w nich drewno poddaje się silniej lub 9łabiej zaznaczonej obróbce mechanicznej, w wyniku której drewno zmienia swój kształt i wymiary, nie przestaje jednak być drewnem.
Przeciwstawieniem mechanicznych metod obróbki jest chemiczny przerób drewna, w którym drewno ulega przeobrażeniom chemicznym dając nowe półfabrykaty.
W dziedzinie chemicznego przerobu drewna na pierwszy plan wysuwa się przemysł celulozowo-papierniczy, dla którego drewno stanowi surowiec podstawowy; inne surowce roślinne, jak słoma, trzcina, paździerze, odgrywają dotychczas w porównaniu z drewnem rolę drugorzędną (segregator aktów prawnych). Wyprodukowana celuloza stanowi punkt wyjściowy do produkcji papieru oraz szeregu innych produktów, jak sztuczne włókno (np. sztuczny jedwab lub włókno cięte stanowiące namiastkę bawełny), materiały wybuchowe, celuloid, celofan, fibra, sztuczna skóra i wiele innych.
Liczba wyrobów produkowanych z celulozy dochodzi do 300. Największe znaczenie wśród nich ma papier, którego zużycie uważa się za jeden z mierników poziomu kultury. Światowa produkcja papieru i tektury wynosiła w 1953 r. 46,4 mil. ton (promocja 3 w 1). Obok celulozy stosuje się do produkcji gorszych gatunków papieru także ścier, tj. drewno mechanicznie rozwłóknione.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32