Blog

27.10.2020

Telewizyjne urządzenia nadawcze

W artykule znajdziesz:

Telewizyjne urządzenia nadawcze

Telewizyjne urządzenia nadawcze

Wykorzystano pomieszczenia tak w dolnej części wieży (przede wszystkim radiofoniczne i telewizyjne urządzenia nadawcze), jak i w górnej, gdzie umieszczono anteny telewizyjne i radiowe Górną część wieży żelbetowej od poziomu +122,0 m do poziomu +47,49 m zaprojektowano jako cylinder o średnicy zewnętrznej 4,60 m (ze względu na maksymalny dopuszczalny rozstaw anten telewizyjnych i radiowych) i grubości płaszcza 20-30 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Środkowa część wieży (tzw. przejściowa) od poziomu +47,49 m do poziomu +30,11 m stanowi odcinek paraboloidy obrotowej o górnej średnicy 4,80 m i dolnej średnicy 8,38 m, przy stałej grubości płaszcza 30 cm. Dolna część wieży od poziomu + 30,11 m do poziomu - 4,70 m została zaprojektowana w kształcie ściętego stożka o średnicy górnej 8,38 m i średnicy dolnej 25,36 m (płyta fundamentowa), przy zmiennej grubości płaszcza 30-1-40 cm. W tej części wieży usytuowano pomieszczenia użytkowe techniczne i pomocnicze, zgodnie z wymaganiami technologicznymi.
Wieża spoczywa na żelbetowym pierścieniu fundamentowym, o średnicy zewnętrznej 26,40 m i przekroju poprzecznym bh = 200 x 100 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dopuszczalne naprężenia na grunt wynoszą odop = 10 kG/cm2 (skała - piaskowiec). W celu właściwego oświetlenia pomieszczeń technicznych parteru i I piętra (sala nadajników TV programu I i II oraz sala nadajników fal ultrakrótkich) wycięto na obwodzie płaszcza wieży 8 otworów trapezowych o wysokości 680 cm i szerokości 630 cm na poziomie ± 0,0 m oraz 250 cm na poziomie -f 6,80 m. W związku z tym cała zasadnicza konstrukcja wieży spoczywa na ośmiu filarach o przekroju 40 X 250 cm w poziomie ± 0,0 m, przy średnicy zewnętrznej Dz = 22,44 m, a więc filary zajmują tylko 30% całego przekroju obwodu.

Przeniesienie obciążeń z filarów na pierścień fundamentowy (- 4,70 m) odbywa się za pomocą belki-ściany o grubości 40 cm, będącej przedłużeniem zasadniczego stożka wieży.
Na poziomie + 30,31 m znajduje się pomost widokowy o wysięgu 5,70 m, służący jednocześnie jako zabezpieczenie dolnych pomieszczeń przed spadającym lodem. Poniżej na poziomie + 24,02 m usytuowano pomost o wysięgu 3,30 m dla anten linii radiowych. Pomosty te zaprojektowano jako płyty kotłowe żelbetowe (uprawnienia budowlane).
Szyb windowy o średnicy 2,0 m i grubości ścianki 15 cm usytuowano centralnie w użytkowej części wieży, tj. do poziomu + 33,33 m i służy jednocześnie jako konstrukcja nośna (od poziomu + 4,30 m) dla prefabrykowanej klatki schodowej zabiegowej o wysięgu 1,30 m.

Zużycie podstawowych materiałów konstrukcyjnych

Pierwsze trzy dolne stropy ze względu na duże rozpiętości i obciążenia użytkowe (1000 kG/m2) zostały zaprojektowane jako stropy płytowo-żebrowe. Żebra w liczbie 20 szt. rozstawione są promieniście i w części wewnętrznej opierają się na pięcioprzęsłowym zamkniętym podciągu (program egzamin ustny). Pozostałe pięć stropów wykonano jako płyty kołowe.
Ze względu na eksponowane położenie (szczyt góry) w obliczeniach uwzględniono również możliwość oblodzenia wieży i anten skorupą lodu grubości 2,0 cm. Obliczony współczynnik dynamiczny, zależny od czasu rozwinięcia się porywu wiatru oraz drgań własnych, wynosi 1,86.

Cały obiekt jest wyposażony w instalację energetyczną, sanitarną, wentylacyjną, telefoniczną itd. Część pomieszczeń pomocniczych znajduje się w jednokondygnacyjnym budynku połączonym funkcjonalnie z podziemiem wieży (opinie o programie).
Zużycie podstawowych materiałów konstrukcyjnych (beton i stal) dla wszystkich elementów konstrukcyjnych wieży, tj. fundamentu pierścieniowego, płaszcza wieży od poziomu - 4,70 m do poziomu + 122,0 m, pomostów antenowych i widokowych zewnętrznych, stropów wewnętrznych i klatki schodowej, szybu windowego i klatki zabiegowej oraz klatki schodowej stalowej od poziomu (segregator aktów prawnych).

Projekt wykonano w Biurze Projektów Radia i Telewizji w Warszawie; autorzy projektu: architektura - mgr inż. Henryk Kurdzin, konstrukcja - mgr inż. Jerzy Brzozowski.
Wieża dla rzeszowskiego ośrodka nadawczego zlokalizowana została na Suchej Górze k. Krosna.

Na żelbetowym trzonie konstrukcji wieży umieszczone są anteny nadawcze radiowe, anteny zaś telewizyjne zainstalowane są na iglicy stalowej osadzonej na części żelbetowej. Łączną wysokość wieży wynosi ok. 110 m. Ciekawy był również montaż stalowej iglicy rurowej na wierzchołku wieży żelbetowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami