Blog

11.01.2023

Temperatura masy

W artykule znajdziesz:

Temperatura masy

Zdjęte wyroby suszy się na jednoszynowych wózkach w suszarce tunelowej. Odmuchane sprężonym powietrzem i przetarte gąbką wyroby szkliwi się po upływie jednej doby przez powolne zanurzanie w pozycji pionowej w kadzi ze szkliwem i obracanie. Uprzednio parafinuje się ich dolne powierzchnie czołowe. Po dojrzewaniu, które trwa nie mniej niż 16 h w stanie oszkliwionym, wyroby wypala się w piecu z wysuwanym trzonem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po wypaleniu izolatory poddaje się obróbce na obrabiarce zaopatrzonej w ściernicę diamentową, która ścina naddatki i zawieszenie po obu stronach izolatora. Jednocześnie izolator jest obficie nawilżany wodą.

 Półfabrykaty ze świeżej masy o wilgotności 19,5-20,5% z dodatkiem masy z wiórów o wilgotności 18.5-20,5% wyciąga się w prasie próżniowej (np. Raupach- 450). Temperatura masy nie może być wyższa niż 35°C, podciśnienie nie mniejsze niż 95%, odchylenia grubości ścian półfabrykatów nie większe niż 7 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Półfabrykat odbiera się na rynnę wysmarowaną naftą, odcina struną na wymaganej długości, przestawnia w pozycję pionową, ustawia za pomocą wciągnika na wózku i przewozi do podsuszenia w oddziale. Górną powierzchnię czołową półfabrykatu nakrywa się płótnem w celu zapobieżenia przesychaniu. Podsuszanie do wilgotności 17 y 18,5% (uprawnienia budowlane).

Półfabrykat obrabia się na obrabiarce poziomej z urządzeniem wielo nożowym Perski. W celu zamocowania półfabrykatu w centrach obrabiarki wprowadza się do niej oprawkę, zaopatrzoną w urządzenie śrubowe zapobiegające zsuwaniu się półfabrykatu w czasie obróbki (program egzamin ustny).

Warunki cięcia masy ceramicznej

Warunki cięcia masy ceramicznej były analizowane przez autora i później przez Paniczewa, który zaproponował nową konstrukcję noża pętlowego, bardziej trwałą w użytkowaniu (170 szt. toczonych wyrobów^ zamiast 60) i wymagającą 15 razy mniejszego zużycia metalu (opinie o programie).

Dopuszczalne obciążenie podstawy półfabrykatu o wymienionej wilgotności nie powinno przekroczyć 0,07 MPa (0,7 kG/cm2). Przy obniżeniu wilgotności masy do 18% i przy nacisku 0,1 MPa (1 kG/cm2) nie dostrzeżono deformacji. Dlatego do produkcji półfabrykatów o długości 4,5 m (np. do osłon SB-0296 o wysokości 4500 mm, średnicy zewnętrznej 1050 mm i masie 4180 kg) należy użyć masy o wilgotności nie większej niż 18,5%.

W rzeczywistości nie zawsze jest możliwe utrzymanie wilgotności masy zgodnej z wymaganą normą. Dlatego technika otrzymywania półfabrykatu ciągnionego w całości (bez dzielenia) może być zastąpiona metodą łączenia gęstwą i rzadziej sklejania szkliwem elementów (pierścieni) izolatora. Przed łączeniem wygładza się przetoczenia (o dowolnym profilu) każdego elementu i w miejscu styku skleja się gęstwą. Zastosowanie tej techniki wymaga odpowiedniego przygotowania pierścieni (elementów) (segregator aktów prawnych).

Formuje się je w następujący sposób. Ukształtowane pasmo o przekroju prostokątnym wychodzi z wylotnika prasy i przyhamowane z jednej strony wchodzi na tarczę odbiorczą ustawioną na stole obrotowym. Po pełnym obrocie stołu prasa próżniowa zatrzymuje się, odcina się pasmo pod kątem 30-35° i skośne końce półfabrykatu skleja się gęstwą. Sklejony półfabrykat o średnicy 800 mm przemieszcza, się za pomocą elektrycznego wciągnika przejezdnego i opuszcza do formy gipsowej, którą przekazuje się do obrabiarki formującej (promocja 3 w 1).

Po obtoczeniu szablonem żebra i miejsca połączenia każdego pierścienia wszystkie elementy podsusza się w formach gipsowych, wydobywa z form i kompletuje w kolejności zmniejszających się średnic, skleja gęstwą wzdłuż przygotowanego szwa, a zewnętrzny izolator o wysokosci 1,25-1,50 m lub większej suszy w komorach z zachowaniem specjalnych parametrów. Wyroby wysuszone do wilgotności 1% szkliwi się przez zanurzenie i kieruje się do wypalania.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami