Blog
Temperatury graniczne frakcji
W artykule znajdziesz:
Temperatury graniczne frakcji
Celem destylacji jest rozdzielenie badanego produktu na szereg frakcji o różnych kolejno rosnących temperaturach wrzenia. Przy tak złożonej mieszaninie substancji, o zbliżonych temperaturach wrzenia, nie może być mowy o otrzymaniu jako produktów destylacji jednorodnych substancji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wszystkie frakcje odbierane podczas destylacji są mieszaninami, różniącymi się od produktu wyjściowego tym, że pozbawione są w dużym stopniu składników o wyższych i niższych temperaturach wrzenia od temperatur granicznych frakcji. Każda z odbieranych frakcji wzbogaca się znacznie w składniki, których temperatura wrzenia mieści się pomiędzy granicznymi temperaturami frakcji.
Czasem odebraną frakcję określa się nazwą składnika dominującego w danej frakcji.
Jako składnik dominujący należy rozumieć składnik typowy, opisany jako indywiduum chemiczne, dający się łatwo wyodrębnić, a nie składnik zawarty w największej ilości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niżej opisany sposób destylacji w kolbie miedzianej przyjęty został jako znormalizowany dla przypadku smół drogowych.
Ilość smoły potrzebnej do destylacji - 500 g.
Aparat do destylacji smoły składa się z kolby miedzianej I o pojemności 1000 ml, zaopatrzonej w szklaną nasadkę frakcyjną 2.
W nasadce umieszczony jest termometr 3 o skali do 360°C. Jako chłodnicy używa się rury szklanej 4 o długości 800 mm i średnicy 20 mm. Rura ta powinna być ustawiona z takim spadkiem, aby jej wylot znajdował się o 10 cm niżej niż wlot (uprawnienia budowlane).
Frakcję do 170 C odbiera się do wyługowanego cylinderka szklanego 5 o pojemności 10 ml z podziałką co 0,1 ml. Destylaty o wyższych temperaturach wrzenia zbiera się w tarowanych kolbach szklanych o możliwie szerokich szyjkach.
Szkodliwość fenolu
Destylację należy tak uregulować, aby na sekundę przechodziły dwie krople (program egzamin ustny). Poszczególne frakcje zbiera się oddzielnie i waży. Zmiana odbieralników następuje w przepisanych temperaturach, bez przerywania procesu destylacji. Destylację należy zakończyć, gdy termometr wskazuje temperaturę 350°C.
Fenol, naftalen i antracen są składnikami niepożądanymi w smole i uważanymi za szkodliwe. Szkodliwość fenolu spowodowana jest jego własnościami trującymi i rozpuszczalnością w wodzie. Fenol rozpuszcza się w zimnej wodzie w stosunku 8,1 cz. fenolu na 100 cz. wody, ulega więc szybkiemu wypłukaniu ze smoły, zatruwając stykającą się ze smołą wodę.
Z drugiej strony fenol uważany jest za czynnik wzmagający żywicze- nie i wiązanie smoły pod wpływem powietrza, co niejednokrotnie jest pożądane (opinie o programie).
Fenol nie może być zatem uważany za składnik bezwzględnie szkodliwy. Ostatnio wyrażane są opinie, że smoła powinna zawierać od 3 do 4% fenolu. Jako środek silnie grzybobójczy, fenol jest składnikiem kar- bolineum. Obecności fenoli przypisuje się również odporność papy smołowej na gnicie.
Naftalen jest składnikiem mającym bezwzględnie ujemny wpływ na jakość smoły. Z jednej strony obniża on silnie wiskozę smoły, z drugiej zaś krystalizuje i sublimuje.
Antracen również łatwo krystalizuje ze smoły, wykrystalizowane zaś ze smoły składniki obniżają znacznie zdolności wiążące smoły (segregator aktów prawnych).
Do cylindra kalibrowanego z korkiem szlifowanym, o pojemności 50 cm’5 z podziałką co 0,2 cm3, wlewa się dokładnie 25 cm3 10-procentowego ługu sodowego (ciężar właściwy 1,11), podgrzanego do temperatury 50°C, następnie dodaje się ściśle 25 cm:! olejów średnich (frakcja 170-P 270°C), również podgrzanych do temperatury 50°C.
Po zatkaniu korkiem wstrząsa się mocno zawartość cylindra w ciągu 5 minut, po czym wstawia się cylinder do łaźni wodnej dostatecznie głębokiej, by ciecz w nim zawarta była całkowicie otoczona wodą o temperaturze 50°C, i pozostawia tam aż do wyraźnego rozdzielenia się obu warstw cieczy (20 minut) (promocja 3 w 1).
Zawartość objętościową fenoli odczytuje się bezpośrednio z przyrostu objętości (ponad 25 cm") dolnej warstwy cieczy. Przy obliczaniu zawartości fenoli w smole w procentach objętościowych należy uwzględnić ciężar właściwy smoły oraz ilość oleju średniego (frakcja 170-P270°C).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32