Blog
Tensometry elektrooporowe
W artykule znajdziesz:
Tensometry elektrooporowe
Mierząc wydłużenia e/ na górnej i dolnej powierzchni w 2 wzajemnie prostopadłych kierunkach możemy za pomocą dojść do wartości momentów zginających, a za pomocą do wartości sił normalnych dla danego przekroju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pomiary wydłużeń jednostkowych przeprowadza się za pomocą tensometrów, które mogą być zbudowane na różnych zasadach. Powszechnie stosowane są tensometry elektrooporowe opisane w literaturze specjalistycznej, np. Badania modelowe, zwłaszcza gdy mają stanowić podstawę zwymiarowania konstrukcji, muszą być przeprowadzone z należytą precyzją (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Prowadzący badania powinien przede wszystkim posiadać gruntowną wiedzę z dziedziny teorii konstrukcji i umiejętność przewidywania stanów naprężeń w badanych ustrojach, pozwalającą na ułożenie właściwego programu badań (uprawnienia budowlane). W trakcie przeprowadzania badań należy analizować i rozstrzygać wiele problemów jakie nasuwają obserwacje zachowania się modelu i przyrządów. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na wpływ temperatury, wilgotności, zmienności napięcia prądu elektrycznego i możliwość powstania w instalacji niekontrolowanych prądów, wzbudzanych przez pracujące w pobliżu silniki lub przewody wysokiego napięcia. Fakt istnienia zakłócających wpływów sygnalizowany jest przez niezgodność powtarzanych odczytów.
Co najmniej 3-krotne powtarzanie pomiarów uważa się za niezbędne (program egzamin ustny). Przyczyny nawet nieznacznych nieprawidłowości w pomiarach powinny być wykrywane i usuwane. Zaleca się stałe porównywanie wyników pomiarów z rezultatem równolegle przeprowadzanych przybliżonych obliczeń. Porównania te ułatwiają opracowanie wniosków z badań. Celowe jest prowadzenie pomiarów metodami kombinowanymi, np. uzupełnianie pomiarów tensometrycznych, pomiary krzywiznometrem; metody takie są znacznie tańsze.
Przy badaniach modeli z tworzyw sztucznych trzeba przestrzegać, aby czasy działania kolejnych obciążeń, odczytów i odciążeń były jednakowe. Odprowadzenie ciepła wywołanego przepływem prądu przez tensometr jest utrudnione w przypadku modeli wykonanych z tworzyw sztucznych. Dopiero po co najmniej 30 minutowym wstępnym podgrzaniu prądem przepływającym przez tensometr powstaje w jego otoczeniu stacjonarne pole temperatury, przy którym ciepło odpływa równomiernie nie powodując dodatkowych wydłużeń materiału modelu (opinie o programie).
Pomiary wstępne
Ważnym zagadnieniem jest wybór długości, tzw. bazy pomiarowej przyrządów mierzących. Przy badaniach modelowych usprawiedliwiona jest tendencja do stosowania baz nieprzekraczających 24 mm - przy pomiarach tensometrycznych i 30-40 mm - przy pracy krzywiznometrem. Na wstępie badań należy określić przekroje, w których spodziewać się można maksymalnych wartości sił i momentów. Ma to istotne znaczenie przy pomiarach tensometrycznych z uwagi na znaczny koszt instalacji punktu pomiarowego, składającego się z 6 tensometrów (segregator aktów prawnych).
Jeżeli uda się wskazać przekroje, w których spodziewane są największe naprężenia, to można zmniejszyć liczbę punktów pomiarowych. Jeżeli wiadome są kierunki głównych naprężeń, można liczbę tensometrów w danym punkcie zmniejszyć z 6 do 4. Dobrą orientację o przebiegu głównych naprężeń można uzyskać za pomocą kruchych pokryć (lakierów) nanoszonych na dolnej i górnej powierzchni. Obserwacja powstających spękań pozwala na wykrycie miejsc koncentracji naprężeń i znaczne zmniejszenie liczby punktów pomiarowych. R
Przebieg zarysowań kruchego pokrycia, naniesionego na dolną powierzchnię niesymetrycznej powłoki walcowej (promocja 3 w 1). Pożądane jest wykonanie pomiarów wstępnych, których celem jest sprawdzenie prawidłowości podłączenia przyrządów i ogólne rozeznanie w jaki sposób konstrukcja odkształca się. Pomiary wstępne można wykonać obciążając model pojedynczą siłą skupioną przestawianą na różne punkty konstrukcji. Dokonując odczytów przy różnym usytuowaniu siły, można sprawdzić działanie przyrządów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32