Blog
Tensometry
W artykule znajdziesz:
Tensometry
Tensometry mocowane są do próbek specjalnymi uchwytami. Tensometry te mają zazwyczaj bazę 100 mm, a najmniejsza działka na skali odpowiada przyrostowi bazy Al = 0,05 mm. Przez wprowadzenie dodatkowej przekładni można znacznie zwiększyć przełożenie tensometru (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najbardziej rozpowszechnionym w omawianej grupie tensometrów jest tensometr typu Huggenbergera, którego schemat kinematyczny. Tensometr montowany jest do próbki (czy badanego elementu) za pomocą specjalnych uchwytów i opiera się na niej za pośrednictwem ostrza nieruchomego 1 i ruchomego 2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy odkształceniu próbki (na długości pomiarowej równej bazie tensometru) o wielkości Al ostrze ruchome 2 połączone za pośrednictwem dźwigni 3 i łącznika 4 ze wskazówką 5 zajmie położenie Ai, wywołując tym samym przemieszczenie końca wskazówki z położenia D do Dj.
Na zasadzie opisanego schematu kinematycznego produkowane są przez firmę A. U. Huggenberger tensometry o różnym przełożeniu (1000-3000), różnej (często zmiennej) bazie (5-f-100 mm) i różnym rozwiązaniu konstrukcyjnym. Typowym przedstawicielem tensometrów mechanicznych dźwigniowo-czujnikowych jest tensometr. Uchwyt górny omawianego tensometru połączony jest sztywno z prętem, na którym osadzony jest czujnik zegarowy 1 (uprawnienia budowlane).
Trzpień mierniczy czujnika 2 połączony jest przegubowo z ramieniem dźwigni 3, która mając możność obrotu wokół przegubu 4 opiera się drugim swoim końcem na próbce 5 (program egzamin ustny). Wydłużenie próbki na długości l o wartość Al powoduje obrót dźwigni, a tym samym przemieszczenie trzpienia mierniczego i obrót wskazówki. Dobierając odpowiednio ramiona dźwigni 3, można mierzyć odkształcenia w naturalnej wielkości lub odpowiednio powiększone. Proste rozwiązanie konstrukcyjne ma również tensometr czujnikowy prod. A. J. Amslera.
Składa się on z dwóch metalowych rur 2 i 3 przesuwających się jedna w drugiej, z dwóch sprężynowych uchwytów 5 oraz 3 z czujnika zegarowego 4 o elementarnej działce 0,01 mm. Sam czujnik zamocowany jest na rurze zewnętrznej, a jego trzpień mierniczy opiera się o zakończenie rury wewnętrznej (opinie o programie).
Odkształcenie próbki
Odkształcenie próbki 1 wywołuje przemieszczenie wzajemne rur, a więc ruch trzpienia i obrót wskazówki czujnika. Odległość pomiarową wyznaczają ostrza umieszczone na obu rurach. Wymieniony typ tensometru może być stosowany do pomiarów wydłużeń drutów, lin oraz. okrągłych lub płaskich próbek. Z kolei jako przykład tensometru mechanicznego z czujnikiem i dodatkową przekładnią omówiony zostanie tensometr krajowy Zakrzewskiego. Pracuje on w następujący sposób.
Tensometr zamocowuje się na badanej próbce 1 za pomocą specjalnych zacisków 2 i 3. Zacisk górny 3 połączony jest z przedłużaczem 4, którego dolny koniec spoczywa na trzpieniu mierniczym czujnika zegarowego 6. Tensometr przymocowany jest zaciskiem dolnym do badanej próbki. Wydłużenie próbki powoduje ruch zacisku górnego, a więc i przesuwanie się ku górze przedłużacza 4 (segregator aktów prawnych). W wyniku ruchu przedłużacza zwiększa się szczelina pomiędzy jego końcem a połączonym z obudową wałeczkiem 5. W szczelinę tę wsuwa się trzpień 7 czujnika zegarowego, przy czym przesunięcie trzpienia jest 10-krotnie większe od odpowiadającego mu przesunięcia pionowego przedłużacza, a to wskutek zbieżności 1 : 10 stożkowo ukształtowanego trzpienia.
Tensometr ma możliwość zmiany bazy i przy użyciu odpowiedniego czujnika może być z powodzeniem stosowany do wyznaczania mechanicznych charakterystyk materiałów. Wśród tensometrów mechanicznych czujnikowych oddzielną grupę stanowią tensometry, które nie są montowane do próbek na cały czas próby, a jedynie dla dokonania odczytu osadzane są w specjalnie przygotowane gniazda (repery) (promocja 3 w 1).
Są to tzw. tensometry nasadowe. Dość szeroko znany i stosowany, szczególnie do pomiarów odkształceń elementów z betonu, kamienia itp., jest tensometr nasadowy Huggenbergera.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32