Blog
Teoretyczna minimalna grubość ściany
W artykule znajdziesz:
Teoretyczna minimalna grubość ściany
Teoretyczna minimalna grubość ściany wynosi 11 cm, natomiast praktycznie ze względu na gwarancję prawidłowego ułożenia betonu w ścianie można w naszym wykonawstwie przyjąć jako minimum 14 cm. Natomiast przy stosowaniu znacznej ilości otworów w ścianach grubość ta nie powinna być mniejsza od 18 cm. Grubość ścian może być również większa, w przypadku kiedy decydują warunki konstrukcyjne lub warunki szczelności betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku zastosowania okładzin ścian w deskowaniu ślizgowym, tj. wówczas gdy praktycznie nie ma przyczepności, a występuje tylko samo tarcie, zbieżność ta może być minimalna i wynosić ok. 0,25%. Klepki mogą być wtedy przybijane w znacznie większych odstępach - w sposób ażurowy.
W przypadku kiedy w deskowaniu ślizgowym przewiduje się wykonywanie bardzo wysokich budowli jak również w przypadku gdy istnieje możliwość użycia deskowania na kilku budynkach bez zmian, albo gdy chcemy uzyskać gładką powierzchnię ścian - stosuje się obicie tarcz deskowania cienką blacha o grubości 0,4-1,0 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W takim przypadku jednostronne struganie desek jest konieczne tylko ze względu na uzyskanie płaszczyzny tarczy, a rozstaw desek może być zwiększony do 10 mm. Układ blach i sposób ich przybijania do tarczy.
Tarcze deskowań mają w płaszczyźnie pionowej stężenia wykonywane w formie konstrukcji zastrzałowo-rozporowej. Stężenia te razem z wieńcami pozwalają przejmować pionowe obciążenia z Domostów roboczych. Za granicą czynione są próby wyeliminowania tych stężeń przez zastosowanie na deskowanie grubej 20 mm sklejki bakelityzowanej, która w płaszczyźnie pionowej może przejmować wszelkie obciążenia. Układ taki pozwolić może na dowolne ustawienie ram dźwigników w stosunku do tarczy, co w klasycznym układzie wymagałoby przekonstruowania szkieletu stężeń tarczy.
Deskowanie ślizgowe
Prowadzone są również badania nad stosowaniem segmentów tarcz naroży jako stałych dla wszystkich budowli o układzie prostokątnym (uprawnienia budowlane). Próby te podobnie jak i zapoczątkowanie stosowania metalowych tarcz o modularnych wymiarach zmierzają do przeprowadzenia w najbliższym czasie typizacji deskowań ślizgowych.
Pionowy przekrój metalowego deskowania ślizgowego składającego się z tarcz blaszanych grubości 3 mm stężonych kątownikami 30x30x4 oraz ryglami wykonanymi z kątowników 60x60x6 (program egzamin ustny).
Podobnego typu metalowe deskowania stosowane są powszechnie za granicą. W Polsce pierwsze próbne metalowe deskowania ślizgowe wykonane zostały
w 1956 r. przez inż. P. Chomczyka na poligonie doświadczalnym w Warszawie w ramach prac Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego; praktyczne zastosowanie tych deskowań dało pozytywne wyniki (opinie o programie).
Tarcze o szerokości 30 i 60 cm mogą być jednocześnie stosowane dla układów ścian wielobocznych (prostokątnych i kołowych). W Polsce po raz pierwszy zastosowano je w 1964 r. na budowie baterii silosów okrągłych o średnicy 6 m w Jarosławiu, a następnie jako całkowicie inwentaryzowane w roku 1965 na budowie silosów w Białymstoku - Starosielce.
Wieńce i zespoły tarcz deskowań ślizgowych (segregator aktów prawnych).
Tarcze deskowań ślizgowych zmontowane według wymaganego układu komór tworzą zespoły tarcz. Łączenie tarcz między sobą w narożach lub na przedłużeniu wykonywać można łącząc je nakładkami stalowymi grubości 4 mm lub stosując blaszane prowadnice, obejmujące rygle, wykonane z blachy grubości 2 mm.
Układ wieńców prostokątnych oraz połączenia w narożach drewnianych rygli na nakładki stalowe.
Wieńce obite po zewnętrznym ich obrysie deskami (klepkami) tworzą zespoły tarcz deskowań. Zespoły deskowań stężone są w płaszczyznach tarcz konstrukcją rozporowo-zastrzałową i ściągami dla uzyskania większej ich sztywności (promocja 3 w 1).. Zespoły deskowań ustawiane są na fundamencie ścian tak, aby między nimi zachowany został odstęp odpowiadający obrysowi wykonywanych ścian.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32