Blog

28.07.2020

Teoretyczna minimalna grubość ściany

W artykule znajdziesz:

Teoretyczna minimalna grubość ściany

Teoretyczna minimalna grubość ściany

Teoretyczna minimalna grubość ściany wynosi 11 cm, natomiast praktycznie ze względu na gwarancję prawidłowego ułożenia betonu w ścianie można w naszym wykonawstwie przyjąć jako minimum 14 cm. Natomiast przy stosowaniu znacznej ilości otworów w ścianach grubość ta nie powinna być mniejsza od 18 cm. Grubość ścian może być również większa, w przypadku kiedy decydują warunki konstrukcyjne lub warunki szczelności betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku zastosowania okładzin ścian w deskowaniu ślizgowym, tj. wówczas gdy praktycznie nie ma przyczepności, a występuje tylko samo tarcie, zbieżność ta może być minimalna i wynosić ok. 0,25%. Klepki mogą być wtedy przybijane w znacznie większych odstępach - w sposób ażurowy.
W przypadku kiedy w deskowaniu ślizgowym przewiduje się wykonywanie bardzo wysokich budowli jak również w przypadku gdy istnieje możliwość użycia deskowania na kilku budynkach bez zmian, albo gdy chcemy uzyskać gładką powierzchnię ścian - stosuje się obicie tarcz deskowania cienką blacha o grubości 0,4-1,0 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W takim przypadku jednostronne struganie desek jest konieczne tylko ze względu na uzyskanie płaszczyzny tarczy, a rozstaw desek może być zwiększony do 10 mm. Układ blach i sposób ich przybijania do tarczy.

Tarcze deskowań mają w płaszczyźnie pionowej stężenia wykonywane w formie konstrukcji zastrzałowo-rozporowej. Stężenia te razem z wieńcami pozwalają przejmować pionowe obciążenia z Domostów roboczych. Za granicą czynione są próby wyeliminowania tych stężeń przez zastosowanie na deskowanie grubej 20 mm sklejki bakelityzowanej, która w płaszczyźnie pionowej może przejmować wszelkie obciążenia. Układ taki pozwolić może na dowolne ustawienie ram dźwigników w stosunku do tarczy, co w klasycznym układzie wymagałoby przekonstruowania szkieletu stężeń tarczy.

Deskowanie ślizgowe

Prowadzone są również badania nad stosowaniem segmentów tarcz naroży jako stałych dla wszystkich budowli o układzie prostokątnym (uprawnienia budowlane). Próby te podobnie jak i zapoczątkowanie stosowania metalowych tarcz o modularnych wymiarach zmierzają do przeprowadzenia w najbliższym czasie typizacji deskowań ślizgowych.
Pionowy przekrój metalowego deskowania ślizgowego składającego się z tarcz blaszanych grubości 3 mm stężonych kątownikami 30x30x4 oraz ryglami wykonanymi z kątowników 60x60x6 (program egzamin ustny). 

Podobnego typu metalowe deskowania stosowane są powszechnie za granicą. W Polsce pierwsze próbne metalowe deskowania ślizgowe wykonane zostały
w 1956 r. przez inż. P. Chomczyka na poligonie doświadczalnym w Warszawie w ramach prac Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego; praktyczne zastosowanie tych deskowań dało pozytywne wyniki (opinie o programie).
Tarcze o szerokości 30 i 60 cm mogą być jednocześnie stosowane dla układów ścian wielobocznych (prostokątnych i kołowych). W Polsce po raz pierwszy zastosowano je w 1964 r. na budowie baterii silosów okrągłych o średnicy 6 m w Jarosławiu, a następnie jako całkowicie inwentaryzowane w roku 1965 na budowie silosów w Białymstoku - Starosielce.
Wieńce i zespoły tarcz deskowań ślizgowych (segregator aktów prawnych).

Tarcze deskowań ślizgowych zmontowane według wymaganego układu komór tworzą zespoły tarcz. Łączenie tarcz między sobą w narożach lub na przedłużeniu wykonywać można łącząc je nakładkami stalowymi grubości 4 mm lub stosując blaszane prowadnice, obejmujące rygle, wykonane z blachy grubości 2 mm.
Układ wieńców prostokątnych oraz połączenia w narożach drewnianych rygli na nakładki stalowe.

Wieńce obite po zewnętrznym ich obrysie deskami (klepkami) tworzą zespoły tarcz deskowań. Zespoły deskowań stężone są w płaszczyznach tarcz konstrukcją rozporowo-zastrzałową i ściągami dla uzyskania większej ich sztywności (promocja 3 w 1).. Zespoły deskowań ustawiane są na fundamencie ścian tak, aby między nimi zachowany został odstęp odpowiadający obrysowi wykonywanych ścian.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami