Blog
Terakota
W artykule znajdziesz:
Terakota
Podłogi w pomieszczeniach produkcyjnych i składowych oraz w pomieszczeniach sanitarnych powinny być wykonane z betonu, lastrico lub terakoty. Posadzki w części produkcyjnej powinny posiadać spadek 1,5% w kierunku kratek ściekowych. Ściany i posadzki a także okna i drzwi w magazynach należy zabezpieczyć przed gryzoniami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wszystkie pomieszczenia oprócz magazynów powinny posiadać podwójne okna z otwieraną górną ich częścią. Nie zaleca się stosowania okien zespolonych. Bufet, kredens, zmywalnie, magazyny naczyń i opakowań, korytarze oraz urządzenia sanitarne personelu mogą być oświetlane pośrednio. Natężenie oświetlenia sztucznego powinno odpowiadać normie PN-E-02030.
Gniazda wtyczkowe światła i siły należy rozmieścić zgodnie z usytuowaniem urządzeń wg projektu technologicznego. Oprócz oświetlenia ogólnego należy zainstalować oprawy ścienne nad stanowiskami pracy w przygotowalni, kuchni, zmywalni itp.
Zaleca się stosowanie w stołówkach ogrzewania centralnego wodnego łub parowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sale konsumpcyjne oraz kuchnie mogą być ogrzewane i wentylowane za pomocą nagrzewania z tym zastrzeżeniem, że dodatkowo należy zainstalować dyżurne ogrzewanie grzejnikami (+10°C dla sali konsumpcyjnej i -5°C dla kuchni).
Stołówki o ilości miejsc ponad 150 powinny posiadać wentylację mechaniczną. Wszystkie pomieszczenia nie wentylowane mechanicznie powinny posiadać wentylację grawitacyjną. W części produkcyjnej w stosunku do sali konsumpcyjnej powinno panować podciśnienie.
Wewnętrzną temperaturę w chłodnych porach roku oraz ilości wymian powietrza przez wentylację (wg GOST-2086/49). Przy obliczeniach wentylacji sal konsumpcyjnych należy przyjmować 80 kcal/godz na każde miejsce na sali (ciepło wydzielone przez konsumenta i potrawy) (uprawnienia budowlane).
Stołówka musi być skanalizowana i zaopatrzona w wodę bieżącą nadającą się do picia. Zużycie wody przyjmuje się w ilości 18-25 1 na 1 obiad. Współczynnik godzinowy nierównomierności poboru przyjmuje się 1,5-3,0. Zużycie wody gorącej o temperaturze 70°C przyjmuje się w ilości 4,5-5,5 1 na 1 obiad.
Sala konsumpcyjna
Zaleca się doprowadzenie do stołówki instalacji gazowej (program egzamin ustny). W pomieszczeniach, w których przechowuje się lub przerabia produkty żywnościowe, oraz w salach konsumpcyjnych niedozwolone jest prowadzenie rur instalacji kanalizacji sanitarnej. W sieci kanalizacyjnej z kuchni i zmywalni powinny być zainstalowane tluszczowniki (tzw. łapacze tłuszczu) zabezpieczające przewody od zapychania na skutek osiadania tłuszczu na ściankach oraz pozwalające na wykorzystywanie techniczne uzyskanych tłuszczów. W przygotowalni I w przewodzie kanalizacyjnym należy zainstalować osadnik piaskowy.
Sala konsumpcyjna powinna być odizolowana akustycznie od pozostałych pomieszczeń (opinie o programie). Głębokość sali konsumpcyjnej przy jednostronnym oświetleniu nie powinna przekraczać 8 m.
Minimalne wyposażenie techniczne stołówek pracowniczych w sprzęt zmechanizowany ustala zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 25. VII. 1951 (Monitor Polski A-71).
Doświadczenie kilku lat wykazało potrzebę pewnych zmian w powyższej tablicy (segregator aktów prawnych).
Znajomość powyższego wykazu sprzętu jest dla projektanta konieczna, ponieważ składową częścią projektu technologicznego stołówki jest zestawienie kosztów wyposażenia w maszyny, urządzenia i sprzęt. Takie poznanie zakresu wyposażenia stołówki w liczny sprzęt kuchenny ułatwia projektantowi uwzględnienie odpowiedniej ilości szaf na przechowywanie tego sprzętu.
Zaznaczyć należy, że większość stołówek posiada właśnie niewystarczającą ilość szaf lub zamykanych półek, w których każdy sprzęt powinien mieć własne miejsce.
Bogaty wybór maszyn i urządzeń gastronomicznych posiada przemysł CSR i NRD jednak ze względu na poważne ograniczenia importowe należy przewidywać wyposażenie stołówek zasadniczo w urządzenia produkcji krajowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32