Blog

Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 2
30.05.2018

Teren biologicznie czynny - definicja

W artykule znajdziesz:

Teren biologicznie czynny - definicja


Teren biologicznie czynny - definicja

 

Pojęcie określające teren biologicznie czynny to czarna magia dla większości niezaznajomionych z procesem budowlanym inwestorów. Pod względem regulacji prawnych z terminem tym spotkać się można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.

 

W omawianym powyżej rozporządzeniu teren biologicznie czynny to grunt rodzimy, który pokryty jest roślinnością oraz wodną powierzchnią. Takie było pierwotne znaczenie terenu biologicznie czynnego. Wiele już jednak w tym zakresie zmieniło rozporządzenia z 12 marca 2009 roku. Według tego rozporządzenia za teren biologicznie czynny uznaje się „teren z nawierzchnią ziemną urządzona w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50 % powierzchni tarasów i stropodachów“. Jest to cytat pochodzący z wymienionego wcześniej rozporządzenia, oddający w istocie czym jest teren biologicznie czynny.

 

Przeciętny inwestor, który zakupił działkę z terenem biologicznie czynnym będzie miał z pewnością wiele wątpliwości co do zagospodarowania terenu. W racie jakichkolwiek wątpliwości powinien skierować się do urzędu gminy lub miasta. Należy sięgnąć po Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Urzędowi planiści miejscy lub gminni powinni dokładnie doprecyzować co można a czego nie można budować na danym terenie. Zasadniczo warto też postarać się o projektanta, który uwzględni funkcje terenu w opracowaniu technicznym.

 

Jak widać budowa domu w Polsce nie jest łatwa. Zwłaszcza wtedy gdy przez pomyłkę inwestor nabędzie działkę z terenem biologicznie czynnym. Powinien on w takim przypadku sprawić by naturalna wegetacja roślin była jak najbardziej możliwa. Zawsze wiec zanim inwestor kupi daną działkę powinien rozważyć wszystkie związane z tym aspekty. Przede wszystkim jeszcze przed zakupem działki powinien zapoznać się z miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego dla danego terenu. W ten sposób będzie mógł dokładnie sprawdzić jaki rodzaj inwestycji na danym terenie może wykonać, a jaki rodzaj inwestycji nie powinien być realizowany.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 7 Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 8 Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 9
Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 10
Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 11 Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 12 Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 13
Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciężko połączyć studia dzienne na budownictwie z pracą zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami