Blog

05.05.2021

Tlenki towarzyszące

W artykule znajdziesz:

Tlenki towarzyszące

Tlenki towarzyszące

Należy dodać, że w ostatnim okresie pojawiają się wątpliwości dotyczące struktury zestalonego stopu. Wysuwa się koncepcja mikrokrystalicznej struktury fazy, którą dotychczas traktuje się jako szkło (program uprawnienia budowlane na komputer).
Istnieją również dowody na to, że szybko studzony .klinkier ma budowę drobnoziarnistą; wymiary kryształów obu faz krzemianowych są w tym przypadku znacznie mniejsze niż przy wolnym studzeniu, a zmniejszenie wymiarów alitu korzystnie wpływa na właściwości wytrzymałościowe cementu.

Tlenki towarzyszące i główne (CaO, Si02, A1203, Fe2Os) wchodząc do sieci przestrzennej faz krystalicznych w postaci roztworów stałych modyfikują właściwości tych faz, co wpływa również na jakość cementu, stanowiącego zbiór wszystkich faz klinkierowych. W ostatnim czasie roli tlenków towarzyszących (akcesorycznych), takich jak P205, Cr2Os, BaO, SiO, TiOj, K20, Na20, Mn2Os i inne, poświęca coraz więcej uwagi Kurdowski, Taylor, Toropow, Borisenko, Jerszow (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Właściwości fazy ciekłej i jej ilość w klinkierze w warunkach spiekania mają duży i wielostronny wpływ na technikę prowadzenia przemysłowych instalacji piecowych. Zagadnienie to będzie bliżej omówione w dalszych rozdziałach. Podstawowe zagadnienie wpływu fazowego składu klinkieru na jakość cementu będzie wszechstronnie przedstawiona w rozdziale dotyczącym cech użytkowych cementu (uprawnienia budowlane).
W celu uzyskania pełnego obrazu fazowej budowy klinkieru należy zwrócić uwagę na fazy dodatkowe, które nie tylko że nie uczestniczą w hydraulicznym twardnieniu cementu sporządzonego z klinkieru, ale ich większość stanowi dodatek szkodliwy.

Wolny tlenek wapniowy może pojawić się w klinkierze wskutek zbyt niskiej temperatury lub za krótkiego czasu spiekania (niedopał), bądź też z powodu nieprawidłowego zestawienia mieszanki surowcowej. Tlenek ten, wypalony najczęściej w wysokiej temperaturze, jest mało aktywny w stosunku do wody i reaguje z nią na tyle powoli, że powstający wodorotlenek wapniowy pojawia się z opóźnieniem, a towarzyszący hydratacji tlenku wapniowego przyrost objętości jest przyczyną rozsadzania i niszczenia struktury stwardniałego wcześniej zaczynu cementowego (program egzamin ustny).

Klinkier siarczany

Tlenek magnezowy pochodzi ze złóż surowca, gdzie w postaci MgCOs, a najczęściej dolomitu (CaC03-MgC03) towarzyszy niektórym częściowo zdolomityzowanym wapieniom.
MgO nie bierze udziału w reakcjach prowadzących do powstania głównych faz klinkierowych, nadających cementowi właściwości hydrauliczne. Tlenek ten, silnie przepalony w toku obróbki termicznej, występuje w klinkierze w postaci peryglazu. Peryklaz jest w stosunku do wody jeszcze mniej aktywny niż wolny, spieczony CaO i dlatego w warunkach stwardniałego wilgotnego zaczynu cementowego swoje niszczące działanie wykazuje znacznie później (opinie o programie).

Trzeba dodać, że destrukcyjne działanie przejścia MgO Mg(OH)2 jest mniej groźne, lub w ogóle ustaje, jeżeli peryklaz występuje w klinkierze w rozproszeniu w postaci małych elementów.
Warto przypomnieć, że rzeczywista zawartość peryklazu w klinkierze jest zawsze znacznie mniejsza niż wynikająca z analizy całkowita ilość MgO. Znaczna ilość MgO wchodzi jako roztwór stały do sieci faz krystalicznych oraz do fazy łączącej i nie może w klinkierze występować w postaci peryklazu; występowaniu tego korzystnego zjawiska sprzyja szybkie studzenie klinkieru (segregator aktów prawnych).

Występujące w klinkierze siarczany pochodzą częściowo z surowców (glin, łupków), ale główna ich ilość tworzy się wskutek dużej-zawartości S02 w spalinach węgla kamiennego zanieczyszczonego pirytami (liczne węgle krajowe).

W temperaturowych warunkach pieców przemysłowych i przy katalizującym wpływie pyłów piecowych S02 utlenia się do SOs i łącząc się z częścią potasowców daje w wyniku niewielkie ilości odrębnych faz - K2S04 i Na2S04. Suzukawa [147] twierdzi, że S03 reaguje głównie z KzO; w klinkierze występuje bowiem przewaga K2S04 nad Na2S04. Pozostały nadmiar potasowców, jak już wspomniano, penetruje do faz krzemianowych i glinianowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami