Blog

23.07.2018

Teren biologicznie czynny przy budynku

W artykule znajdziesz:

Teren biologicznie czynny przy budynku


Plan zagospodarowania terenu przy budynku wielorodzinnym - na co zwrócić uwagę? Budynki wielorodzinne same w sobie stanowią wręcz osobny wszechświat - należy przemyśleć najróżniejsze ważne kwestie, zaczynając od tych funkcjonalnych i użytkowych, poprzez wizualne i estetyczne aż po spełnianie wymogów stawianych przez przepisy prawa budowlanego. Teren biologicznie czynny przy budynku.(program na komputer)  W skład projektu zawsze jednak wchodzi nie tylko budynek - zwrócić uwagę należy również na przestrzeń dookoła niego.

Teren biologicznie czynny

Podobna urbanistyczna część koncepcji czasami niestety bywa traktowana nieco po macoszemu przez architektów - jak wiele znaleźć można przypadków, kiedy pod blokiem nie znajdzie się nawet ławki przeznaczonej do chwilowego odpoczynku? Całe szczęście niektóre ważne zagadnienia poruszane są w przepisach i dzięki temu żaden projektant nie jest w stanie tych wymogów obejść.(program na telefon) Projektant musi na przykład zwrócić uwagę na to jaką powierzchnię jego działki zajmuje teren biologicznie czynny - taki, który zapewnia wegetację i retencję wód opadowych, czyli na przykład klasyczny, dobrze znany wszystkim trawnik. Warunki techniczne są tutaj jednoznaczne - przynajmniej jedna czwarta obszaru musi posiadać możliwość wegetacji, jedyny wyjątek stanowią odmienne ustalenia planu miejscowego.(promocja 3 w 1)   Place zabaw. Inne ważne zagadnienie stanowi plac zabaw.

Nasłonecznienie

Z warunków technicznych dowiedzieć się można, iż nie tylko powinien on być przewidziany w sąsiedztwie budynku zamieszkania zbiorowego, ale również należy na jego obszarze zapewnić 30% udziału powierzchni biologicznie czynnej.(program na egzamin ustny)  Niebagatelnie znaczenie ma tutaj również nasłonecznienie - aby nie narażać bawiących się na nim maluchów na znaczne ubytki witaminy D, słońce rozjaśniać musi miejsce przeznaczone na plac zabaw przez przynajmniej cztery godziny dziennie, licząc od godziny 10 do 16.(segregator)  Czas ten zredukować można do połowy jeżeli budynek znajduje się w sąsiedztwie ciasnej zabudowy śródmiejskiej. Nie tylko o najmłodszych dba się jednak w okolicy bloku mieszkalnego. (opinie) Aby inni użytkownicy nie musieli skarżyć się na hałasy, plac zabaw od okien oddalić trzeba o przynajmniej 10 metrów.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami