Blog

Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 2
03.01.2020

Pokrycia dachowe

W artykule znajdziesz:

Pokrycia dachowe

Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 3
Pokrycia dachowe

Pokrycie wykonywa się zazwyczaj ze słomy żytniej, związanej powrósłami w snopki o średnicy mniej więcej lO-ł-15 cm i długości 1 m. Słoma pszeniczna jest słabsza, gdyż zawiera mniej włóknika drzewnego, jest więc mniej odpowiednia i bardziej się kurczy poprzecznie, co przyczynia się do rozluźnienia pokrycia (program na komputer).
Poszczególne snopki układa się od dołu ku górze w warstwach w ten sposób, że każda wyżej leżąca warstwa przykrywa niżej leżące na ok. 2/3 jej długości. Snopki każdej warstwy przywiązuje się powrósłami, wikliną lub drutem do łat lub żerdzi, rozstawionych co 30-P40 cm. Najlepiej do wiązania używać drut ocynkowany (program na telefon). Snopki mogą być skierowane kłosami w dół i wtedy pokrycie nazywa się „pod kłos”, lub kłosami w górę — wtedy pokrycie nazywa się „pod łopatę”, ponieważ za pomocą łopaty sterczące kłosy odchyla się ku dołowi. W niektórych okolicach stosują słomę z obciętymi kłosami, ponieważ są one mniej trwałe od łodyg. Aby umocować snopki w kalenicy, dociska się je poziomymi żerdziami umocowanymi drutem do łat jak również stosuje się wilki, tj. skrzyżowane żerdzie umocowane za pomocą kluczków (szpilek) przybitych do łat.

Inny sposób układania pokrycia w kalenicy polega na tym, że od strony nawietrznej układa się rząd snopków obciętymi łodygami do lica połaci przeciwnej, w której najwyższy rząd snopków podpiera snopki połaci nawietrznej. Snopki najwyższego rzędu każdej połaci są dociśnięte poziomymi żerdziami przywiązanymi do łat.
Grubość pokrycia wynosi 25-f-30 cm (program egzamin ustny).
Aby woda deszczowa spływała, nie zatrzymując się w masie słomy, spadek dachu musi być dość stromy 45°.
Pokrycie strzechą ze słomy jest lekkie, ciepłe, tanie, lecz łatwopalne.
Dobrze wykonana strzecha słomiana może przetrwać bez naprawy 15 lat. Po tym okresie wymagane są reperacje.
Pokrycie to nadaje się szczególnie do oddzielnie stojących zagłębionych w terenie budynków gospodarczych na wsiach, jak przechowalnie lodu, warzyw, owoców itp.
Pokrycie ze słomy nasyconej gliną wykonać można w następujący sposób.

Słomę związaną w snopki układa się w dole, w którym znajduje się 5-blO cm warstwa rozrobionej tłustej gliny (z małą domieszką piasku) o konsystencji śmietany. Po polaniu tych snopków gliną tak, żeby całe były zanurzone, ugniata się je w dole o głębokości 0,7-f-l m, potem układa się na nie 2 warstwy snopków w poprzek, znów się ugniata, polewa itd. W tej glinie snopki leżą w ciągu 24-^48 godzin w tym celu, aby słoma dobrze nasiąkła gliną i stała się elastyczna (opinie o programie).

Płaszczyzna żerdzi

Po wyjęciu z dołu układa się snopki w stosy, aby obsiąkły, okrywa z wierzchu od słońca i deszczu. Po 64-8 godz można już przystąpić do krycia dachu.
Żerdzie o średnicy 5-7 cm stanowiące podkład pokrycia przybija się do krokwi w odstępach 30-7-35 cm (segregator aktów prawnych).
Pokrycie wykonuje się rzędami od okapu do kalenicy możliwie jednocześnie na obydwóch połaciach. W celu oparcia pierwszego rzędu snopków — do dolnych końców krokwi umocowuje się prowizorycznie poprzeczną deskę podporową wystającą do góry ponad płaszczyznę żerdzi.

Pierwszy rząd snopków z odciętymi równo odziomkami łodyg układa się tymi odziomkami w dół, w dotyk do deski podporowej (promocja 3 w 1). Snopki rozwiązuje się, wstrząsa się i układa z dużą starannością. Drugi rząd snopków układa się tak, aby jego powierzchnia była na jednym poziomie z górnym brzegiem deski podporowej. Na drugim rzędzie układa się trzeci rząd snopków odziomkami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 8 Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 9 Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 10
Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 11
Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 12 Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 13 Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 14
Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kryteria wykonania ścian w budynku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami