Blog

10.01.2022

Terminy rozdeskowań konstrukcji nośnej

W artykule znajdziesz:

Terminy rozdeskowań konstrukcji nośnej
Terminy rozdeskowań konstrukcji nośnej

Czas niezbędny do uzyskania potrzebnej wytrzymałości betonu (/?„-) dla konstrukcji mniej odpowiedzialnych określa się na podstawie empirycznych wzorów podawanych w technologii betonu. Natomiast dla konstrukcji poważniejszych należy go ustalić na podstawie rzeczywistej wytrzymałości próbnych walców betonowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla przeciętnie stosowanych marek betonu oraz temperatury twardnienia powyżej 15 terminy rozdeskowań konstrukcji nośnej deskowania można przyjąć zgodnie z normą PN-63/B-06251:

  1. 2 dni lub Rw - 25 kG/cm2 dla usunięcia bocznych deskowań belek, sklepień łuków oraz słupów o powierzchni przekroju powyżej 1600 cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  2. 4 dni lub Rw = 50 kG/cm2 dla usunięcia deskowań filarów i słupów o powierzchni przekroju do 1600 cm2 oraz ścian betonowanych wykonywanych w deskowaniach przestawnych,
  3. 5 dni lub 0,5 Rw dla płyt o rozpiętości do 2,5 m,
  4. 10 do 12 dni lub 0,7 Rn, dla stropów, belek, łuków o rozpiętości do 6,0 m (uprawnienia budowlane).

Przy cemencie glinowym terminy te mogą być zmniejszone do 50%. Rozdeskowanie konstrukcji nośnej deskowań (spodu belek i płyt) przeprowadza się obniżając rusztowanie tak, aby deskowanie było swobodnie zawieszone na konstrukcji żelbetowej (program egzamin ustny). Następnie kolejno odejmuje się płyty deskowania. Obniżenie rusztowania nie powinno być zbyt duże, aby zabezpieczyć przed upadkiem płyty deskowania. W przypadku usunięcia od razu całego rusztowania płyty deskowania powinny być specjalnie zakotwione w konstrukcji żelbetowej, aby uniknąć nagłego ich oderwania, co może grozić bezpieczeństwu robotników rozbierających deskowanie.

Po rozebraniu deskowania należy natychmiast je oczyścić i ułożyć w stosy. Deskowanie stalowe powinno być niezwłocznie zabezpieczone przed korozją przez posmarowanie olejem. Jednorazowe deskowania rozbiera się na poszczególne deski, które należy natychmiast ułożyć w stosy (opinie o programie).

Płyty stalowe

Płyty stalowe należy czyścić szczotkami drucianymi, a elementy ze sklejki czy pokryte lakierami syntetycznymi przy pomocy ścierki z grubego płótna.

Koszt wykonania deskowań można znacznie obniżyć przez wielokrotne ich użycie, co osiąga się przez zastosowanie w tym celu deskowań rozbieralno-przestawnych, w szczególności inwentaryzowanych, oraz od takiego zaprojektowania samej konstrukcji żelbetowej, aby sprzyjała ona zastosowaniu tych właśnie deskowań (segregator aktów prawnych).

Aby uzyskać możliwie największą powtarzalność stosowania deskowań bez zasadniczych zmian, konstrukcje żelbetowe powinny odpowiadać następującym warunkom:

  • Maksymalne ograniczenie zmian przekrojów elementów konstrukcyjnych w danym obiekcie. Nieznaczne zwiększenie przy tym ilości betonu czy stali zbrojeniowej nie zwiększa kosztów rzeczywistych wykonania robót żelbetowych, natomiast możliwości wielokrotnego użycia deskowania są znacznie większe.
  • Słupy zaleca się stosować o możliwie niezmiennym przekroju, przystosowując nośność słupa przez zmianę przekroju wkładek zbrojenia. Zmiany przekrojów słupów powinny występować nie częściej jak co dwie lub trzy kondygnacje. W słupach o przekroju prostokątnym zmian należy dokonywać możliwie tylko w jednym kierunku, zmieniając wymiary liniowe co 5 cm przy szerokości słupa do 50 cm, a powyżej tej szerokości — co 10 cm. Przy stropach żebrowych należy stosować niezmienny odstęp belek.
  • Powierzchnie przekroju belek o jednakowym przeznaczeniu należy zmieniać możliwie tylko przez zmianę ich wysokości. Rozstaw podciągów i ich szerokość powinny być jednakowe, celem otrzymania tej samej długości belek. Rozstaw belek w stropach żebrowych należy stosować ten sam, nawet przy różnych wielkościach pomieszczeń regulując różnice przez zmianę wielkości skrajnych powierzchni stropu. Nie należy stosować skosów i rozszerzeń na podporach w belkach do rozpiętości 6 m. Ewentualne zmiany wymiarów belek stosować co 5 cm.
  • Dylatacje ścian betonowych i żelbetowych powinny dzielić obiekt na równe i podobne elementy.
  • W stopach i ławach fundamentowych nachylenie bocznych powierzchni zaleca się nie większe niż 1:3. Ławy pod ściany murowane należy stosować o przekroju prostokątnym lub schodkowym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami