Blog

12.04.2022

Tężenie spoiwa

W artykule znajdziesz:

Tężenie spoiwa

Tężenie spoiwa - nieodwracalna zmiana stanu fizycznego i chemicznego spoiwa pod wpływem działania odpowiednich cieczy lub powietrza, w wyniku której uzyskuje ono różną od poprzedniej strukturę tężnia - urządzenie (obecnie rzadko stosowane) do zatężania solanki; t. ma postać wysokiej konstrukcji drewnianej wypełnionej chrustem, po którym spływa solanka i stęża się wskutek odparowywania wody tężnik - bud. element konstrukcji (pręt, dźwigar kratowy) usztywniający konstrukcję (np. t. wiatrowy) - tranzystor połowy cienkowarstwowy tg - tangens th - termia Th tiamina - pięcioczłonowy związek heterocykliczny z 2 heteroatomami, ciecz nieograniczenie rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze; pochodne t. są stosowane w przemyśle farbiarskim i w medycynie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tiksotropia - odwracalny, izotermiczny proces przemiany żelu w zol pod wpływem bodźców mechanicznch (np. wstrząsania, mieszania) tillit - skamieniała morena polodowcowa tinoł - cienka rurka wykonana z lutu, wypełniona topnikiem, stosowana do lutowania tinta - jednolite odbite zwykle jasną farbą, na którym drukuje się ilustracje lub tekst farbą ciemną tintometr - kolorymetr tioalkohole - merkaptany tiocyjanian amonowy, NH4SCN - bezbarwne ciało krystaliczne, rozpuszczalne w wodzie, w alkoholu i acetonie; t.a. jest stosowany w przemyśle włókienniczym, w fotografii, jako odczynnik chemiczny. ciekły środek napędowy rakiet, składnik mieszanin oziębiających, środek chwastobójczy i katalizator (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tiocyjanian potasowy, KSCN - bezbarwne ciało krystaliczne rozpuszczalne w wodzie i w acetonie; t.p. jest stosowany jako odczynnik w analizie chemicznej, do zwalczania chwastów, w przemyśle włókienniczym, do produkcji barwników, jako składnik mieszanin oziębiających i w fotografii, rodanki, MeSCN - sole kwasu rodanowodorowego HSCN, pod względem chemicznym zbliżone do chlorków; t. mają zastosowanie m.in. w analizie chemicznej, w fotografii i do produkcji barwników (uprawnienia budowlane).

Tioetery

Tioetery - siarkowe odpowiedniki eterów, alkilowe pochodne siarkowodoru o wzorze ogólnym R S R tiofen, tiofuran, C4H4S - związek heterocykliczny z jednym heteroatomem; bezbarwna ruchliwa ciecz, nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w alkoholu i eterze; pod względem własności fizycznych zbliżony jest do benzenu; występuje w smole pogazowej; jest stosowany do syntezy organicznej (program egzamin ustny).

tiofenol - siarkowy analog fenoli, posiadający grupę tiolową SH, o wzorze R • SH; t. są związkami o silnym nieprzyjemnym zapachu, stosowanymi do produkcji niektórych barwników siarkowych tiofuran - tiofen tioindygo, C16H8O2S2 - siarkowy odpowiednik in- dyga, cenny czerwony barwnik kadziowy, substancja macierzysta grupy barwników tioindygoidowych (opinie o programie).

tiokarbamid - tiomocznik tiokauczuk - kauczuk wielosiarczkowy tiokol - kauczuk wielosiarczkowy tiokompleks - związek kompleksowy ze składnikami zawierającymi siarkę tiokwas - kwas karboksylowy, w którym jeden lub dwa atomy tlenu zostały zastąpione atomami siarki tiomocznik, tiokarbamid, H2NCSNH2 - pochodna mocznika, białe błyszczące kryształy rozpuszczalne w wodzie i alkoholu, trudno rozpuszczalne w eterze; t. jest stosowany w przemyśle barwników, farmaceutycznym i tworzyw sztucznych, środków leczniczych, w fotografii oraz jako odczynnik analityczny (segregator aktów prawnych).

tionyl - dwuwartościowy rodnik SO zawierający siarkę czterowartościową, występujący w wielu związkach chemicznych tioplast - kauczuk wielosiarczkowy tiosiarczan sodowy, antychlor, Na2S2035 H20 - bezbarwne ciało krystaliczne, rozpuszczalne w wodzie, nierozpuszczalne w alkoholu, posiadające własności redukujące; t.s. jest stosowany w fotografii jako utrwalacz, w przemyśle włókienniczym i papierniczym do usuwania nadmiaru chloru (stąd nazwa antychlor), w hutnictwie srebra, w przemyśle zapałczanym, w analizie miareczkowej, jako odczynnik redukujący jod tiosiarczany, Me2S20j - sole prawie nieznanego w stanie wolnym kwasu tiosiarkowego H2S203 tiowęglany, lub związki analogiczne do węglanów, w których atomy siarki zastępują częściowo lub całkowicie atomy tlenu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami