Blog
Topliwość iłów i glin
W artykule znajdziesz:
Topliwość iłów i glin
Topliwość iłów i glin zależy od ich składu i od obecności domieszek ułatwiających stapianie się, tzw. topników (uprawnienia budowlane).
Niewielki procent topników np. FeO, MgO, CaO, Na20, KzO) znacznie obniża temperatury spiekania : stapiania.
Wszystkie gliny w czasie suszenia i wypalania kurczą się; kurczliwość liniowa przy suszeniu wynosi 5-1-12%, przy wypalaniu 1,5-=-12%.. Najbardziej czysta glina o barwie białej, nie zawierająca tlenków żelaza znana jest pod nazwą kaolinu (Kao-Lin jest to góra w Chinach zawierająca złoża tej gliny) (program na telefon).
Kaoliny mają zastosowanie praktyczne przeważnie do wyrobów wymagających białego czerepu, jak porcelana i fajans, do wyrobu materia łów ogniotrwałych oraz w papiernictwie. Kaoliny są na ogół glinami chudymi. Gliny mniej szlachetne mają olbrzymie zastosowanie w przemyśle ceramiki budowlanej.
Gliny używane są poza tym do zapraw glinianych, do wykonywania warstw wodoszczelnych i niekiedy do ścian i strzech słomianych podrzędniejszych budynków. W ostatnich kilku latach gliny znalazły zastosowanie do zapraw cementowo-glinianych (program na komputer). Kaoliny znajdują się w znacznych ilościach na Dolnym Śląsku, a mianowicie w obszarze: gór izerskich na południo-wschód od Świeradowa, Strzegomia i Sobótki, gór Sowich na południe od Świdnicy.
Gliny do wyrobów ogniotrwałych
Gliny do wyrobów ogniotrwałych znajdują się w wielu miejscowościach południowej części Polski. Gliny ceramiczne znajdują się prawie na całym obszarze Polski (program egzamin ustny).
Margie zwykłe są wapieniami zawierającymi 21-v-50% gliny, margle zaś gliniaste zawierają powyżej 50 do 80% gliny i mniej niż. 50% węglanu wapnia. Margle mają zastosowanie do wyrobu wapna wodotrwałego i cementów. Margle w Polsce występują bardzo licznie, a przede wszystkim w obszarach kredowych (opinie o programie).
Łupki gliniaste składają się głównie z gliny z domieszką ziarn kwarcu, łyszczyka, niekiedy wapieni, tlenków żelaza itp. Łupki gliniaste mają uwarstwioną strukturę, dają się rozszczepiać na cienkie płytki. Z takich łupków wyrabia się płytki dachowe na specjalnych maszynach stosując piłowanie, struganie i wyrównywanie (segregator aktów prawnych).
Dobry łupek dachowy jest bardzo trwałym materiałem nie mięknącym w wodzie, toteż za granicą spotkać można pokrycia łupkowe, które przetrwały w dobrym stanie kilkaset lat. Pokrycie dachowe z dobrego łupku, przy uwzględnieniu jego długowieczności, jest najtańszym ze wszystkich pokryć dachowych (promocja 3 w 1).
W Polsce złoża łupku dachowego o właściwościach wymagających sprawdzenia znajdują się na terenie Dolnego Śląska. Znaczne złoża i łomy łupku ogniotrwałego, bardzo dobrego surowca do produkcji wyrobów ogniotrwałych, znajdują się również na Dolnym Śląsku.
Najnowsze wpisy
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
Kominy do konstrukcji budowlanych, które powodują odprowadzanie spalin, dymu lub gazów z wnętrza budynków na zewnątrz. Są jednym z systemów…
53 465
98%
32