Blog
Transport elementów deskowań
W artykule znajdziesz:
Transport elementów deskowań
Przy zastosowaniu noży profilowych można na wyrówniarce profilować deski na wpust i pióro. W dobrze zmechanizowanej wytwórni ciesielskiej, poza wymienionymi urządzeniami, mogą znajdować się frezarki, wiertarki, dłutownice itp. Schemat stanowiska roboczego uniwersalnej radzieckiej maszyny UDP, która może pracować jako piła, frezarka i wiertarka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Uniwersalne obrabiarki typu UDP mogą być, w zależności od ilości i rozmiarów wykonywanych elementów, obsługiwane przez operatora z jednym lub dwoma pomocnikami.
W dużych ciesielniach, gdzie tarcze do deskowań są zbijane w dużych seriach, używa się do tego celu stołów-szablonów. Płyta stołu wykonana jest z łat. Wzdłuż krawędzi stołu ułożona jest deska z podcięciem podłużnym oraz deska z licznymi wycięciami, w które wkłada się poprzeczne listwy przestawne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tworzą one korytka na poprzeczki tarczy. Przy stole pracuje dwóch pracowników. Wkładają oni najpierw poprzeczki w koryta utworzone z listew przestawnych, po czym zaścielają je deskami podłużnymi, które dociska się do deski podłużnej. Gotowe tarcze transportuje się na składowisko. Elementy deskowań składuje się też w stosach, stosując przekładki i podkłady.
Te ostatnie powinny być ułożone równo, w odległości nie przekraczającej 1,5-2 m. Wysokość stosów nie przekracza 2 m. Większe tarcze deskowań składuje się w położeniu pionowym.
Przewóz elementów deskowań z wytwórni na budowę odbywa się zazwyczaj samochodami lub ciągnikiem z przyczepą (uprawnienia budowlane). Do transportu pionowego są wykorzystywane zarówno wyciągi szybowe, jak i żurawie, przy czym elementy deskowań z uwagi na mały ich ciężar podnoszone są przeważnie w wiązkach. Tylko ciężkie tarcze deskowań przestawnych przenoszone są żurawiami, zaś tarcze deskowań przesuwnych przemieszczane są za pomocą wciągarek.
Przykłady rozwiązań ciesielni
Na małych budowach, gdzie nie opłaca się instalować maszyn do wyrobu deskowań, wszystkie czynności wykonywane są ręcznie. Schemat takiego warsztatu. Warsztat ciesielski dla większych budów, wyposażony w piłę tarczową.
Ciekawe rozwiązanie ciesielni składającej się z szeregu segmentów o przerobie 1,5 m’/8 godz każdy (program egzamin ustny). Z tego rodzaju segmentów, dysponując odpowiednim terenem, można zestawić ciesielnię o dowolnie dużym przerobie.
Ciesielnię o przerobie 300 m3 tarcicy na miesiąc, zaś schemat zagospodarowania budynku produkcyjnego. Ciesielnia taka może być zaprojektowana na terenie budowy lub na terenie wydzielonym, położonym z dala od budowy. Obsługiwać ona może w zależności od zapotrzebowania jedną lub kilka budów (opinie o programie).
Zasadniczymi działami ciesielni są:
a) składowisko drewna,
b) hala produkcyjna wraz z nasycalnią (oddzieloną od hali produkcyjnej ścianą z cegły),
c) budynek usługowy, w którym znajduje się: -magazyn ogólny, ostrzarnia, pomieszczenia sanitarne, portiernia, biuro,
d) skład gotowych wyrobów.
Współczynnik nierównomierności poboru mocy wynosi 0.4 (segregator aktów prawnych).
W ciesielni tej nie ma urządzeń wod. kan. Przewidziano natomiast wentylację mechaniczną dla hali produkcyjnej (8-krotna wymiana powietrza na godzinę). Hala jest ogrzewana do temperatury +18°C. Transport tarcicy i elementów odbywa się torem wąskim 600 mm, przy użyciu wózków-platform o nośności 1,5 T.
Drogi kołowe mają nawierzchnię utwardzoną żużlem lub gruzem (promocja 3 w 1).
Do wykonywania konstrukcji betonowych i żelbetowych potrzebne są rusztowania do podparcia deskowań konstrukcji oraz rusztowania robocze przeznaczone do dźwigania pomostów umożliwiających dostęp do betonowej konstrukcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32