Blog

15.11.2021

Transport wodny

W artykule znajdziesz:

Transport wodny

Transport wodny

Transport wodny umożliwia wykonywanie bardzo dużych zespołów konstrukcji i dostarczenie ich na miejsce ustawienia przy znacznie zmniejszonym nakładzie godzin na prace montażowe (program uprawnienia budowlane na komputer). W większości przypadków chodzi o konstrukcje mostowe, dostarczone w drobnych częściach na wybrzeże i tam scalane w większe zespoły przewidziane do transportu wodnego. W tej metodzie jednym z głównych problemów jest załadunek konstrukcji na pontony transportowe. W tym celu wykorzystuje się balast wodny, który pozwala na zmianę głębokości zanurzenia pontonu, a tym. samym na zmianę poziomu płaszczyzny oparcia konstrukcji- Załadowane pontony są przemieszczane holownikami.

W wyjątkowych przypadkach wykonywania konstrukcji stalowej w stoczni okrętowej można wykorzystać do załadunku dokopontony. Przykładowo, most czteroprzęsłowy długości łącznej 364 m został podzielony na trzy odcinki długości 153 + 131+80 m. Masa poszczególnych odcinków wynosiła: 873 + 609 + 391 = 1873 t. Konstrukcja stalowa odcinków mostu została wykonana w Stoczni Gdańskiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Każdy odcinek przęsła mostowego, szerokości 13,70 m, został wykonany na dokopontonie połączonym z podnośnikami hydraulicznymi. Po wyprowadzeniu takiego zestawu na głębię wodną, podprowadzono pontony transportowe, na które opuszczono konstrukcję przęsła po zabalastowaniu wodą dokopontonu. Załadowany zestaw transportowy ciągnęły holowniki morskie, a następnie rzeczne. Na miejscu ustawienia konstrukcji mostu cały zestaw transportowy obrócono o kąt 90° i naprowadzono na oś filarów. Po obniżeniu zanurzenia pontonów o 20 cm opuszczono konstrukcję przęsła na tymczasowe podpory (uprawnienia budowlane).

Transport na poduszce powietrznej ma zastosowanie przy przemieszczaniu nawet dużych obiektów na niewielkie odległości. Ten rodzaj transportu znajduje zastosowanie w przypadkach montażu konstrukcji stalowej •obok miejsca właściwego ustawienia. Stosowanie poduszki powietrznej jako środka pomocniczego przy przesuwaniu obiektu jest tanie i łatwe do zrealizowania.
Na poduszce powietrznej przesunięto stalowy zbiornik średnicy 15,20 m, wysokości 10,00 m i masie 70 t. Został on przetransportowany ‘O 300 m z obrotem o kąt 90°. Na dolnej części płaszcza zbiornika zamocowano fartuch 1 z nylonu wzmocnionego neoprenem (program egzamin ustny).

Fartuch

Fartuch przymocowano opaską stalową 2 do podkładki gumowej 3. Zwisający luźno fartuch przytrzymano linkami 4 do dna zbiornika. Fartuch dostosowuje się do nierówności terenu, który dla zmniejszenia strat powietrza powinien być wyrównany.
Do podniesienia zbiornika na wysokość od 170 do 250 m nad terenem wystarcza zwiększenie ciśnienia pod dnem zbiornika do 0,0055 MPa. Ciśnienie wytwarza się sprężarką umieszczoną na wózku, która jest przesuwana ciągnikiem razem ze zbiornikiem (opinie o programie). Do wytworzenia tak niskiego ciśnienia mogą być stosowane wentylatory.

Transport na poduszce powietrznej stosuje się w terenie o słabym gruncie nośnym i na terenach bagnistych. W ten sposób transportowano urządzenia wiertnicze o masie 170 t oraz platformy z ładunkiem materiałów w bagnistych obszarach tajgi, w okolicach, w których budowa dróg nie była opłacalna. W Rosji opracowano szereg różnego typu pojazdów, przyczep i platform do transportu na poduszce powietrznej (segregator aktów prawnych).
Rozłożenie obciążenia równomiernie na całej powierzchni transportowanego obiektu umożliwia przemieszczanie go przez przeszkody, dla których skupiony nacisk kół byłby niedopuszczalny. Teren, po którym odbywa się transport, powinien być możliwie bezpyłowy lub silnie zwilżony wodą.

Transport i montaż konstrukcji stalowej śmigłowcami jest już wielokrotnie stosowany w sposób przemysłowy. Powstały specjalistyczne przedsiębiorstwa usługowe zajmujące się transportem śmigłowcami.
Przedsiębiorstwo Instalacji Przemysłowych „Instal” w Nasielsku w Police, „Interflug” w Niemieckiej Republice Demokratycznej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami