Blog

25.11.2022

Trudności materiałowe

W artykule znajdziesz:

Trudności materiałowe

Trudności materiałowe i wykonawcze dotyczące przekryć papowych odpowietrzanych, w których pierwszą (spodnią) warstwę pokrycia papowego wykonuje się z papy perforowanej, ułożonej stroną żwirkową na sucho (bez lepiku), skłaniają do zastępowania ich przekryciami bezpapowymi z wodoszczelnych i odpornych na działanie atmosfery płyt warstwowych lub do wykonania wierzchniej warstwy przekrycia z powlekanej blachy fałdowej. Te dwa rodzaje (typy) przekryć pozwalają uniknąć kłopotów i kosztów związanych z częstą renowacją pokryć papowych oraz odznaczają się wysoką efektywnością montażową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przekrycie nie wentylowane z płyt PW8/B-U2, opracowane przez COBPBP Bistyp. Przekrycia wentylowane montowane są z płyt warstwowych, płyt żeberkowych lub płyt żebrowo-warstwowych i powlekanych blach fałdowych stalowych lub aluminiowych, zamocowanych ponad płytami do kształtowników dystansowych usytuowanych na osi płatwi. W tych rozwiązaniach blacha fałdowa stanowi warstwę wodochronną i zarazem nośną, a przestrzeń między płytami i pokryciem z blachy jest wentylowana przez kanał wyciągowy umieszczony w kalenicy przekrycia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konstrukcja może być wykonana z płyt jedno-przęsłowych, warstwowych lub żeberkowych i powlekanych blach fałdowych. Konstrukcję wsporczą przekrycia stanowią dźwigary i płatwie. Płyty układa się na płat- wiach stalowych lub drewnianych w rozstawie maks. co 3000 mm i zamocowujc do nich stalowymi łącznikami. Styki płyt uszczelnia się impregnowanymi uszczelkami poliuretanowymi i ewentualnie od strony pomieszczenia kitem trwale plastycznym (uprawnienia budowlane). Świetliki ustawia się na uszczelce poliuretanowej, ułożonej na całym obwodzie belki podświetlikowej i mocuje za pomocą uchwytów sprężystych lub wkrętów szczegóły patrz. Produkowane są również w kraju świetliki ciągłe oraz kopułki jedno- powłokowe z PWS o podstawie prostokątnej lub kwadratowej. Świetliki kopułkowe z PWS mogą mieć znacznie większe wymiary aniżeli z PMM (program egzamin ustny).

Kopułki świetlikowe

Wymagania cieplno-wilgotnościowe ograniczają zastosowanie świetlików; można je stosować nad następującymi pomieszczeniami:

  1. nie ogrzewanymi budynkami przemysłowymi,
  2. budynkami przemysłowymi, w których podczas produkcji wydzielają się znaczne ilości ciepła, stosuje się intensywne wietrzenie oraz ogrzewanymi, gdy świetliki zainstalowane są w odległości 6 m od podłogi,
  3. w pomieszczeniach ogrzewanych niższych niż 6 m, przy ogrzewaniu powietrznym,
  4. przy zainstalowaniu urządzeń grzewczych w pobliżu świetlików (opinie o programie).

Względy ochrony przeciwpożarowej narzucają konieczność spełnienia następujących warunków:

  • stosunek powierzchni świetlików do powierzchni całego dachu nie powinien przekraczać 0,3,
  • łączna powierzchnia świetlików w strefie pożarowej nie powinna być większa od 120 m2, a z obu stron ścian przeciwpożarowych powinny być wykonane pasy bezpieczeństwa szerokości 1 m, z materiałów niepalnych,
  • świetliki powinny być rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni dachu, w odstępach min. 1,5 m,
  • świetliki nie powinny być instalowane w sąsiedztwie otwartych źródeł ognia i używane za otwory oddymiające (segregator aktów prawnych).

Kopułki świetlikowe ze szkła hartowanego. Kopułki ze szkła hartowanego (Instrukcja 1TB nr 214 z 1978 r.) mogą być stosowane jako elementy świetlików pomieszczeń, w których ze względów cieplno-wilgotnościowych może być stosowane szklenie pojedyncze. Dotyczy to pomieszczeń nie ogrzewanych lub częściowo albo całkowicie otwartych; w innych przypadkach dopuszcza się ich stosowanie po wykonaniu w fazie projektowania analizy strat ciepła i skraplania się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach kopułek (promocja 3 w 1).

Kopułki o rzucie w kształcie koła, kwadratu lub prostokąta są wykonywane ze szkła o grubości 51 nim, przy czym zmiana wymiarów przez docinanie lub szlifowanie na budowach jest zabroniona. Kopułki ze szklą hartowanego mają dużą wytrzymałość mechaniczną, są łatwe w transporcie i montażu. Podstawowe właściwości techniczne kopułek, a pozostałe powinny być zgodne z BN-76/6825-01.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami