Blog

15.07.2021

Bezwietrzna pogoda

W artykule znajdziesz:

Bezwietrzna pogoda

Bezwietrzna pogoda

W Polsce w okresie letnim podczas pogody bezwietrznej może na powierzchni dachu dzięki nasłonecznieniu wystąpić temperatura dochodząca do + 75°C. W nocy przy bezchmurnym niebie wskutek promieniowania może nastąpić spadek temperatury na powierzchni dachu o ok. 8°C poniżej temperatury otoczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z powyższego wynika, że wraz ze zmianą pór roku należy się liczyć z wahaniami temperatury w granicach ok. 100°C, a różnica temperatur we dnie i w nocy może dojść do 60°C.

Przy odpowiedniej pogodzie w jednym dniu występują na powierzchni dachu wielokrotne, często raptowne zmiany temperatury. Wahania temperatur, jakim podlega pokrycie dachu wywierają wpływ na jego zachowanie się i trwałość, co pociąga za sobą konieczność stosowania w każdym przypadku odpowiednich materiałów i odpowiedniego rozwiązania konstrukcji dachu jako całości.
Sposoby wykonywania pokrycia dachu papą na deskowaniu na zwykłych dachach w normalnych warunkach omówione są wyczerpująco w normie. W niniejszej pracy ograniczono się jedynie do załączenia rysunków, na których pokazano sposoby krycia dachów papą na deskowaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Prócz podanych w wyżej cytowanej normie sposobów krycia dachu papą, tak aby wytrzymywały one silne działanie wiatrów, można stosować następujące rozwiązanie. W budynkach narażonych na bardzo silne działanie wiatru, szczególnie w przypadku stromych połaci, gdzie zachodzi obawa odrywania papy, można zamiast krycia odcinkami papy zastosować dodatkowe przymocowanie pokrycia papowego. Przy tym sposobie umocowuje się na pierwszej warstwie papy do gwoździ wbitych wzdłuż brzegów rolek ocynkowane druty o grubości 0,7 mm w dwóch kierunkach ukośnych w stosunku do linii okapu (uprawnienia budowlane).
Druty te tworzą w ten sposób siatkę o prześwicie oczek ok. 20 cm. Przy nakładaniu następnej warstwy papy
siatka druciana powinna być całkowicie wtopiona w warstwę lepiku.

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

W polskiej normie podano wyczerpujące wskazówki dotyczące krycia dachów papą na betonie lub gładzi cementowej w normalnych warunkach. Ponieważ pokrycie papowe jest izolacją typu średniego z wkładkami, wszystkie zatem zalecenia i uwagi zawarte w rozdziałach niniejszej pracy dotyczących tego rodzaju izolacji zasadniczo odnoszą się również do krycia dachów (program egzamin ustny).
Krycie podwójne papą, prostopadle do okapu, wg PN-53/B-06091 zaleca się stosować przy spadkach dachu większych niż 20° (0,36). W literaturze technicznej niemieckiej panuje opinia, że zasadniczo przy kryciu wielowarstwowym pasy papy wszystkich warstw powinny być układane w tym samym kierunku.

Przy kryciu prostopadle do okapu kierunek układania papy na stykach powinien być taki, aby nie była ona odrywana przez najczęściej wiejące wiatry w danej okolicy.
Krycie dachu papą na wilgotnym podłożu betonowym w sposób normalnie stosowany jest niedopuszczalne ze względu na brak przyczepności lepiku do wilgotnych powierzchni, a przede wszystkim ze względu na późniejsze powstawanie pęcherzy w pokryciu, wywołanych parciem pary wodnej, która po przezwyciężeniu przyczepności lepiku powoduje odrywanie papy od podłoża lub poszczególnych warstw papy od siebie (opinie o programie).

W związku z coraz częściej stosowanymi w nowoczesnym budownictwie przyśpieszonymi terminami wykonania zachodzi niekiedy konieczność krycia dachu w porze wilgotnej lub w ogóle na wilgotnym betonie, warto więc omówić sposób krycia w tych warunkach stosowany w Niemczech Zachodnich. Polega on na tym, że rezygnuje się z przylepiania pierwszej warstwy papy do podłoża jak również z zagruntowania tego podłoża (segregator aktów prawnych). Przymocowanie górnego brzegu ułożonego pasa papy odbywa się analogicznie jak na deskowaniu za pomocą gwoździ, z tą jedynie różnicą, że stosuje się specjalnie hartowane gwoździe stalowe. Styki poszczególnych pasów papy należy posmarować dokładnie i szczelnie lepikiem przy równoczesnym przykryciu główek gwoździ (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami